Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eagles şarkıcısı Don Henley, el yazısıyla yazılan şarkı sözlerinin “Hotel California”ya iadesi konusunda dava açtı.

Eagles şarkıcısı Don Henley, el yazısıyla yazılan şarkı sözlerinin “Hotel California”ya iadesi konusunda dava açtı.

NEW YORK (AP) – Eagles şarkıcısı Don Henley, müziğinin haklarını geri almak amacıyla Cuma günü New York’ta dava açtı. El yazısı notlar ve şarkı sözleri Grubun “Hotel California” albümünden.

Manhattan’daki federal mahkemeye yapılan sivil şikayet, savcıların geçen Mart ayında, belgeleri satmayı planlamakla suçlanan üç tahsilat uzmanının davasının ortasında cezai suçlamaları aniden düşürmesinin ardından geldi.

Eagles kurucu ortağı, sayfaların çalındığını doğruladı ve nadir kitap satıcısı Glenn Horowitz, eski Rock and Roll Hall of Fame mütevelli heyeti Craig Inciardi ve rock hatıra satıcısı Edward Kosinski’ye karşı açılan ceza davasının düşmesi üzerine dava açacağına söz verdi.

Eagles’ın 1977’de gösterime giren “Hotel California” en popüler filmidir. En çok satan üçüncü albüm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm zamanların

Henley’in avukatı Daniel Petrucelli, Cuma günü e-postayla gönderdiği açıklamada, “Bu 100 sayfalık kişisel şarkılar Bay Henley ve ailesine aittir ve o, sanıkların veya başka birinin bunları kâr amacıyla satmasına asla izin vermemiştir” dedi.

Davaya göre el yazısıyla yazılan sayfalar, Cuma günü dava hakkında yorum yapmayı reddeden Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’ın ofisinde kalacak.

Kosinski ve Inciardi’nin avukatları, Henley’in önemli bilgileri saklayarak savcıları yanlış yönlendirdiğinin ortaya çıkmasının ardından ceza davasının düştüğünü belirterek, davayı temelsiz bularak reddetti.

Kosinski’nin avukatı Sean Crowley, e-postayla yaptığı açıklamada, “Don Henley tarihi yeniden yazmak konusunda çaresiz. Tekrarlanan yalanlarından ve adalet sistemini kötüye kullanmasından dolayı onu sorumlu tutmak için Henley’e karşı bir dava açmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Inciarte’nin avukatı Stacy Richman ayrı bir açıklamada, davanın “zorbalığa” ve “yanlış bir anlatıyı sürdürmeye” çalıştığını söyledi.

Malzemelerin sahibi olduğunu iddia etmediği için davalı olarak adı geçmeyen Horowitz’in avukatı, yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi.

READ  Lakers Hanedanlığının Yükselişi HBO Tarafından İptal Edildi - Son Tarih

Duruşma sırasında erkeklerin avukatları, Henley’in şarkı sözlerini onlarca yıl önce üzerinde çalıştığı bir yazara verdiğini iddia etti. Eagles’ın hiç yayınlanmamış biyografisi Horowitz daha sonra el yazısı sayfaları sattı ve o da bunları 2012’de bazı sayfaları açık artırmaya sunmaya başlayan Inchardi ve Kosinski’ye sattı.

Savcıların, Henley, avukatları ve ortaklarının yer aldığı 6.000 sayfalık iletişim nedeniyle savunma avukatlarının esasen gafil avlandığı konusunda anlaşmaya varmasının ardından ceza davası aniden düştü.

Savcılar ve savunma, materyalleri ancak Henley ve avukatlarının hukuki tartışmaları koruyan avukat-müvekkil ayrıcalığından feragat etme yönünde son dakika kararı vermesinden sonra aldıklarını söyledi.

Şubat ayının sonlarında başlayan jürisiz duruşmaya başkanlık eden Yargıç Curtis Farber, tanıkların ve avukatlarının “zarar verebileceğine inandıkları bilgileri gizlemek için” avukat-müvekkil ayrıcalığını kullandıklarını ve savcıların “manipüle edilmiş gibi göründüklerini” söyledi.

___

Associated Press’in New York muhabiri Jennifer Peltz bu rapora katkıda bulundu.

___

Philip Marcelo’yu takip edin twitter.com/philmarcelo.