Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ekonomi, Rusya’yı cezalandırmaktan daha büyük bir öncelik: AP-NORC anketi

Ekonomi, Rusya'yı cezalandırmaktan daha büyük bir öncelik: AP-NORC anketi

Yeni bir anket, Amerikalıların, ABD ekonomisi pahasına olursa, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’yı cezalandırmayı daha az desteklediğini gösteriyor, bu da enflasyon ve diğer zorluklar hakkında artan endişenin bir işareti.

Associated Press-NORC Halkla İlişkiler Araştırma Anketine göre, ABD yaptırımlarına yönelik geniş destek azalmazken, yaptırımların ekonomiye göre önceliklendirilmesi konusundaki görüş dengesi değişti. Şimdi ABD’li yetişkinlerin %45’i, ülkenin en büyük önceliğinin Rusya’yı olabildiğince etkili bir şekilde cezalandırmak olması gerektiğini söylerken, biraz daha fazlası -%51- ABD ekonomisine verilen zararı sınırlaması gerektiğini söylüyor.

Nisan ayında bu rakamlar tamamen tersine döndü. Mart ayında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından kısa bir süre sonra, açık bir çoğunluk -% 55 – en büyük önceliğin Rusya’yı mümkün olduğunca etkili bir şekilde cezalandırmak olması gerektiğini söyledi.

Fikir değişiklikleri, yüksek fiyatların Amerikan hanelerini nasıl etkilediğini yansıtıyor – gaz, bakkaliye ve diğer mallar için artan maliyetler milyonlarca insanın bütçesini zorladı – ve Ukrayna’yı finansal olarak destekleme isteklerini sınırlayabilir. Cumartesi günü ek 40 milyar doları onaylayan Başkan Joe Biden için bu endişe verici bir işaret olabilir. Silah ve mali yardım da dahil olmak üzere Ukrayna’ya yardım etmek için finansmanda. Anket, durumla başa çıkmak için ona güven eksikliği gösterdi ve halkın onay notu en düşük noktaya ulaştı onun başkanlığından.

Ohio, Cincinnati’de kocasıyla birlikte yaşayan emekli muhasebeci Janet Ellis Carter, “Kendimizi öldürüyoruz” dedi. “Başkalarına yardım edebiliriz, ancak başkalarına yardım ederken kendimize nasıl yardım edeceğimizi bilmeliyiz ve yapmıyoruz.”

70 yaşındaki Ellis Carter, %8’in üzerindeki yıllık enflasyonun, özellikle sağlık ve gıda maliyetleri arttıkça emeklilerin yaşam maliyetinde yapılacak herhangi bir ayarlamayı ortadan kaldıracağını kaydetti. Muhasebe işi yapmaya devam ediyor, ancak artık kiralamayı göze alamayacakları küçük işletmelerden müşterilerini kaybetti.

READ  Biden, Rusya ile kriz tırmanırken Ukrayna hakkındaki soruları görmezden gelerek başkentte öğle yemeği yedi

Anket, Amerikalı yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunun hala Rusya’ya yaptırım uygulanmasını, Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamayı ve Ukrayna’ya silah sağlamayı desteklediğini gösteriyor. Amerikalı yetişkinlerin çoğu, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta ABD’nin bir rolü olması gerektiğini söylemeye devam ediyor: %32’si ABD’nin çatışmada önemli bir rolü olması gerektiğini söylerken, %49’u ikincil bir rolü olması gerektiğini söylüyor.

Ancak doğrudan Ukrayna’ya para göndermek için sessiz bir destek var. Amerikalıların %44’ü para göndermeyi tercih edeceklerini söylerken, %32’si buna karşı çıkıyor ve %23’ü ne destekliyor ne de karşı çıkıyor.

Yeni anket, Amerikalıların yalnızca %21’inin Biden’ın Ukrayna’daki durumu idare etme becerisine “büyük ölçüde güvendiklerini” söylediğini gösteriyor. %39’u biraz güvendiklerini, %39’u ise güvenmediklerini söylüyor.

New York, Ithaca’dan 33 yaşındaki Angelica Christensen, “Bazen gerçekten yapmamamız gereken şeylere karışıyoruz ve bu sadece işleri daha da kötüleştirecek” dedi. “Şimdi ekonomimizi inşa etmeye odaklanmamız gerekiyor.”

Amerikalı ve Avrupalı ​​müttefikler, büyük bankaları küresel anlaşmalardan keserek ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, üst düzey liderleri ve ailelerini doğrudan takip ederek Rusya’ya birkaç tur yaptırım uyguladı. ABD ayrıca Rus petrolünün ithalatını da yasakladı.

Rus petrolü, ABD’nin toplam enerji ithalatının küçük bir bölümünü oluştururken, yasak, gaz fiyatlarının son aylarda yükselerek düşüşe geçmesiyle geldi. Galon başına 4,71 dolar veya geçen yıla göre 1,61 dolar daha yüksek. Tedarik zinciri sorunları ve COVID-19 kısıtlamalarının hafifletilmesiyle artan ekonomik talep, fiyatların yükselmesine katkıda bulundu. Biden ve birçok Demokrat suçlandı Gaz şirketleri için fiyat araştırması yaparken, Cumhuriyetçiler Beyaz Saray’ın yerel petrol ve doğal gaz için artan aramaları desteklemesi gerektiğini söylüyor.

Genel olarak, Amerikalıların %45’i Biden’ın ABD’nin Rusya ile ilişkisini ele alış biçimini onaylarken, %54’ü aynı fikirde değil. Bu, çatışma başladığından beri her ay sabit kaldı. Demokratların yüzde yetmiş üçü ve Cumhuriyetçilerin yüzde 15’i aynı fikirde.

READ  Pekin merkezli çok taraflı borç veren Rusya ile ilgili faaliyetlerini askıya aldı

Colorado, Loveland’dan 43 yaşındaki Shanta Bunyan, Biden’ı hâlâ desteklediğini ve onun eski Başkan Donald Trump’tan daha iyisini yaptığına inandığını söyledi. Şehirde gezilecek en pahalı yerin yerel benzin istasyonu olduğuna dair şakalar duydum. Ancak pandemi başlamadan önce yıllarca yurtdışına seyahat eden ve Moskova’da bir ay yaşayan Bunyan, ABD’nin Ukrayna direnişini desteklemek için fedakarlık yapmaya devam etmesi gerektiğine inandığını söyledi.

“Dünyada olup bitenlerin bizi etkilemeyeceğini ve bir tür balonun içinde yaşadığımızı düşünüyoruz” dedi. “Bana öyle geliyor ki dünyanın geri kalanında olan her şey bizi etkileyecek. Proaktif bir şey yapmazsak ekonomimiz nasıl olsa etkilenecek.”

Ancak Center, Alabama’dan 62 yaşındaki Jackie Perry, Ukraynalılara sempati duyduğunu ve Rusya’nın işgali başlatmakta haklı olmadığına inandığını, ancak Beyaz Saray’ın ekonomiye daha fazla odaklanması gerektiğini söyledi. Yakıt pahalı olduğu için sürüşü azaltmak zorunda kaldı.

Biden yönetimi hakkında “Benzin fiyatı konusunda endişelenmenize gerek yok” dedi. “Hizmet etmeleri gereken insanlarla daha fazla ilgilenselerdi, gazımız bu kadar yüksek olmazdı.”

__

AP-NORC anketi, 12-16 Mayıs tarihlerinde, NORC’nin ABD nüfusunu temsil etmek üzere tasarlanan AmeriSpeak Olasılığa Dayalı Panelinden alınan bir örnek kullanılarak 1.172 yetişkin üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcılar için örnekleme hatası marjı artı veya eksi 4,0 puandır.