Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya’da ekonomi ve güvenlik birbirinden ayrılamaz

Asya'da ekonomi ve güvenlik birbirinden ayrılamaz

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 24 Mayıs’ta Tokyo’daki Dörtlü Liderler Zirvesi için bir araya geldi.

Saul Loeb | AP | Getty Resimleri

TOKYO – Güvenlik anlaşmaları önemlidir, ancak Asya’da para konuşur.

Avustralya, Hindistan, Japonya ve ABD, ABD Başkanı Joe Biden’in hafta sonu Güney Kore’ye yaptığı ziyaretin ardından Salı günü Tokyo’da ikinci dörtlü zirvelerini tamamladı.

Dörtlü ve Asya’daki diğerleri, son beş gün içinde deniz savunması gibi şeyler önemli olsa da, gerçek güvenliğin Asya ülkelerinin ekonomik arzularını ve ihtiyaçlarını dikkate alması gerektiğini açıkça belirttiler.

Dörtlü, Çin’in Hint-Pasifik bölgesinde artan gücüne tepki olarak ortaya çıkan dört büyük demokrasinin gayri resmi bir güvenlik ittifakıdır. CNBC’nin grubun geçen Eylül ayındaki ilk liderler zirvesinden önce bildirdiği gibiDörtlü, teknoloji, ticaret, çevre ve pandemi müdahalesi gibi alanlara yayılmak istiyor.

Biden yönetimi, ekonomik önceliklerin Dörtlü içinde, ülkeler arasında bireysel olarak veya yeni çok taraflı düzenlemelerin bir parçası olarak ele alınabileceğini göstermeye çalıştı – ABD tüm Asyalı ortaklarından daha ileri gitmemiş olsa da. sever misin.

Sayın Başkan, bugün ekonominin güvenlik olduğu ve bunun tersinin olduğu bir ekonomik güvenlik çağında yaşıyoruz.

Yoon Seok Yeol

Güney Kore Devlet Başkanı

Tahmin firması The Canary Group’un kurucu direktörü Jonathan Grady, “Artık odak noktası, bir ağ şeklinde işleyen birbirine bağlı çok taraflı ilişkiler kurmaya odaklanıyor” dedi. “Katılan oyuncular genellikle aynıdır, ancak güvenlikten ekonomik konulara kadar birçok farklı grupta yer aldıklarını görüyoruz. Sayıda güç var.”

Güney Kore

Yeni Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yul, Biden’ı yakınlarda gezdirdi SAMSUNG Yarı iletken tesisi ve hemen ardından Güney Kore’nin gözünde güvenlik kavramının sadece askeriyeden daha geniş bir konu olduğunu açıkladı.

Yun, sözlerini tercüme ederken, “Sayın Başkan, bugün ekonominin güvenlik olduğu ve bunun tersinin olduğu bir ekonomik güvenlik çağında yaşıyoruz” dedi.

Eurasia Group’un makro küresel uygulamasında kıdemli analist olan Ali Win, Güney Kore’nin ve Asya’nın çoğunun perspektifinden, savunma ve ekonomik istikrar kavramının iç içe geçtiğini söyledi.

“Başkan Yun’un açıklaması, son iki buçuk yılın acı deneyimlerini özetliyor: koronavirüs pandemisi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, temel ilaçların, ham petrolün ve ham petrolün üretim ve dağıtımında ne kadar ciddi kesintilerin olduğunu gösteriyor. Wayne, diğer emtiaların yanı sıra tarımsal emtiaların küresel ekonomiyi baltaladığını söyledi. Ayrıca, ABD’nin bölgedeki ekonomik rekabet gücünü artırma ihtiyacını vurgulamaktadır.

Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi

Aslında, ekonomik rekabet gücü, ABD’nin, Dörtlü üyeleri de dahil olmak üzere çoğu Asya ülkesiyle ABD’den daha fazla ticari ilişkisi olan Çin’den güçlü bir meydan okumayla karşı karşıya kaldığı yerdir.

Kısmen bu eksikliği gidermeye çalışmak için, Pazartesi günü Amerika Birleşik Devletleri ve 12 Asya ülkesi Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi açıklandıveya IPEF, bölgedeki dijital ekonomi ve tedarik zincirlerine ilişkin kurallar için zemin hazırlamak üzere tasarlanmış bir anlaşmadır.

IPEF ticari bir anlaşma değildir ve bir güvenlik bileşeni içermez. Belirgin bir şekilde, Endonezya, Filipinler ve Vietnam da dahil olmak üzere gruptaki gelişmekte olan ülkelere ABD pazarına yeni bir erişim düzeyi vermiyor.

Uzun vadede, bu bir sorun olabilir. CNBC tarafından bu ayın başlarında IPEF’ten en çok ne istediği sorulduğunda, Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Argad Rashid, “Bir numara ABD pazarına erişimdir” sözlerini söylemedi.

Rasjed, “Günün sonunda istediğimiz şey … ekonomik büyümeyi geliştirmek ve ticareti geliştirmek için işbirliğidir.” dedi. “Gördüğümüz şey, birlikte yapabileceğimiz daha çok şey olduğu. Bu olumlu bir işaret. Ama umarım bu sadece bir politika değil, eylem nedir? Bu daha önemli.”

Biden, bir yandan Amerika’nın Asya’daki önemini artırmaya çalışmakla, hem sol hem de sağ ticaret anlaşmalarından nefret eden Amerikalı seçmenleri kızdırmaktan kaçınmaya çalışmak arasında gidip geliyor.

Washington’dan gelen resmi veriler bunu gösteriyor. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, IPEF’in “Başkan Biden’ın Amerikalı aileleri ve işçileri ekonomik ve dış politikamızın merkezine yerleştirme ve ortak refahı artırmak amacıyla müttefikler ve ortaklarla ilişkilerimizi güçlendirme taahhüdünün bir parçası” olduğunu söyledi.

Diğer IPEF katılımcı ülkeleri arasında Avustralya, Hindistan ve Japonya’nın yanı sıra Brunei, Endonezya, Malezya, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Vietnam bulunmaktadır.

Tayvan

Saf güvenlik sorunları Asya’da hala önemlidir.

Biden zirvede -belki de kasıtsız olarak- ABD’nin Tayvan’ı askeri olarak savunmaya hazır olacak Çin ona saldırmalı.

Bir muhabirin ABD’nin Ukrayna’ya yaklaşımının aksine Tayvan’a yardım etmek için ordusunu kullanmaya istekli olup olmadığı sorusuna Biden, “evet” dedi.

Sayın Başkan, bugün ekonominin güvenlik olduğu ve bunun tersinin olduğu bir ekonomik güvenlik çağında yaşıyoruz.

Yoon Seok Yeol

Güney Kore Devlet Başkanı

Başkan, “Verdiğimiz taahhüt bu. Biz — bak, durum şu. Tek Çin politikasına katılıyoruz. Onu ve oradan yapılan tüm anlaşmaları imzaladık” dedi. “Ancak zorla, sadece zorla alınabileceği fikri uygun değil. Tüm bölgeyi istikrarsızlaştıracak ve Ukrayna’da olanlara benzer başka bir eylem olacak.”

Tayvan demokratik, kendi kendini yöneten bir ülkedir, ancak Pekin adayı Çin’in bir parçası olarak görmektedir. ABD’nin resmi pozisyonu, “tek Çin” olduğu yönünde. ABD’nin resmi olmayan politikası, ABD’nin şu ya da bu şekilde Tayvan’ı korumak için ne kadar ileri gideceğini söylemekten kaçındığı için “stratejik belirsizlik” olarak biliniyor.

Biden’ın açıklaması belirsizliğin çoğuna bir son vermiş gibi görünüyordu, ancak ABD’li yetkililer Biden’ın arkasında resmi politikanın değişmediğini söyledi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Biden’ın “Tayvan Boğazı boyunca bu politikayı ve barış ve istikrara olan bağlılığımızı tekrarladığını” netleştirmeye çalıştı. Ayrıca Tayvan İlişkileri Yasası kapsamında Tayvan’a kendini savunmak için araçlar sağlamaya yardımcı olma taahhüdümüzü vurguladı.

Pekin buna sahip değildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, “Hiç kimse Çin halkının ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunma konusundaki güçlü kararlılığını, kararlı iradesini ve güçlü yeteneğini küçümsememeli ve 1,4 milyar Çinli’ye karşı durmamalı” dedi.

READ  Putin'le bağlantılı olduğu iddia edilen 35 Rusla bağlantılı 17 milyar dolarlık küresel varlık | Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin