Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Engelli Ahıska Türkünün Türkiye’ye gitme hayali gerçek oluyor

Engelli Ahıska Türkünün Türkiye’ye gitme hayali gerçek oluyor

Rusya’nın Rostov kentinde yaşayan 31 yaşındaki Ahıska (Ahıska) asıllı Türk Süleyman Çahalov, yıllardır hayalini kurduğu Türkiye’yi ziyaret etme hayalini nihayet gerçekleştirdi.

Azerbaycan’da doğan ve Rostov’un Berezovka köyünde büyüyen engellilik nedeniyle bedensel engelli olan Çhalov, gününün önemli bir bölümünü televizyon izleyerek geçiriyor.

Ebeveynleri ve kardeşleriyle birlikte yaşayan ve işitme kaybıyla mücadele eden Çhalov, küçük yaşlardan itibaren hayalini kurduğu Türkiye’yi ziyaret etme özlemini geliştirdi ve bunu ailesinin anlayabileceği jestlerle sürekli dile getirdi.

Ancak Kahalo’nun sınırlı hareket kabiliyeti ve kardeşlerinin akademik bağlılığı nedeniyle bu dileği yerine getirmek zor oldu.

Yıllar sonra koşullar uygun olunca Çhalov, Türkiye yolculuğuna başlama fırsatını yakaladı. 49 yaşındaki annesi Gülzenem Çahalova ve 26 yaşındaki kardeşi Mustafa Çahalov ile birlikte otomobille yolculuğa çıktılar.

Seyahat programları arasında, Kahalov’un tekerlekli sandalyesinde bu önemli yerleri deneyimlediği, İstanbul’daki ünlü Ayasofya Camii de dahil olmak üzere tarihi mekanları ziyaret etmek de vardı. Daha sonra bölgede yaşayan akrabalarıyla bir araya gelmek üzere Bursa İnegöl’e gittiler.

Oldukça sevinçli ve duygulu olan Çahalova, oğlunun hayalinin gerçekleştiğini görmenin mutluluğunu paylaştı. Yolculuğun pasaportlarını aldıktan sonra bir ay içinde başladığını ve Türkiye’ye ilk ziyaretini de işaretlediğini söyledi.

Yolculukları sırasında Çahalova’nın yeni bulduğu huzuru anlatan Çahalova, her zamanki düzensiz uyku düzeninden farklı olarak uyku düzeninin düzeldiğini kaydetti. “Şimdi,​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​ şimdi geri döndük, eve döndüğümüzde nasıl olacak, daha iyi uyuyabilecek mi, hayali gerçek oldu, onda bir değişiklik var, daha iyi uyuyor, ben uyumadım Ona herhangi bir şey verdim Geldiğimizden beri ilaç kullanıyorum.

İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Rüstem Musaoğulları, ziyaretlerinde Süleyman Çahalov ve ailesini sıcak bir şekilde karşıladı. Türkiye’nin kendilerine ev sahipliği yapmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

READ  Türkiye'nin ikinci tur seçimlerinde şimdiye kadar 700.000'den fazla Türk oy kullandı

Yurt dışındaki Ahıska Türklerinin vatanlarına ve insanlarına duydukları derin sevginin altını çizen Musavoğulları, Ahıska vatandaşlarının vatan hasretinin de Selim’in uzun zamandır beklenen ziyareti kadar yerine getirilmesini umduklarını ifade etti.