Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan, Finlandiya’nın İsveç olmadan NATO’ya katılabileceğini ima etti – DW – 30.01.2023

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın İsveç’in dosyasına karar vermeden önce Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusunu kabul edebileceğini öne sürdü.

NATO’nun Temmuz ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bir askeri zirve düzenlemesi planlanıyor. Macaristan ve Türkiye, ittifakta tüm üye devletlerin oybirliğiyle onaylanması gereken İsveç ve Finlandiya’yı onaylamayan tek iki ülke.

Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliği için ne dedi?

Erdoğan, Pazar günü yayınlanan ve ülkenin orta batısındaki Bilcik ilindeki gençlere hitap ettiği önceden kaydedilmiş bir videoda Türkiye’nin İsveç yerine Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul etmeyi seçebileceğini söyledi.

Erdoğan, “Gerekirse Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj da verebiliriz” dedi. “Finlandiya’dan farklı bir mesaj verdiğimizde İsveç şok olacak.”

Erdoğan, Ankara’nın İsveç’in Kürt militanları teslim etmesi taleplerine atıfta bulunarak, “Eğer kesinlikle NATO’ya katılmak istiyorsanız, bu teröristleri bize iade edeceksiniz.”

Bu haftanın başlarında Finlandiya, Stockholm hedefinde ilerleme kaydedilmezse NATO’nun askeri ittifakına İsveç’ten ayrı olarak katılabileceğini ima etti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “İsveç’in başvurusu uzun süre askıda kalırsa, durumu değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ışığında, İsveç ve Finlandiya ortaklaşa NATO’ya katılmak için başvurdular ve uzun süredir devam eden askeri uyumsuzluklarını sona erdirdiler.

Türkiye ile İsveç arasındaki gerilim

Türkiye, Stockholm’ü 2016’da başarısız bir darbe girişimi gerçekleştirmekle suçladığı militanları ve Kürt grupları desteklemekle suçladı.

Ankara, Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde bir Kuran nüshasını ateşe veren Danimarkalı-İsveçli aşırı sağcı aktivist Rasmus Paludan’ı da kızdırdı. Aşırı sağcı protestoların ardından Erdoğan, İsveç’ten Stockholm’ün NATO üyelik hedefine Türkiye’nin desteğine güvenmemesini istedi.

Norveç, Danimarka ve İsveç, Paludan’da Kuran’ın yakılmasına karşı gösteriler nedeniyle Türkiye’deki vatandaşları büyük toplantılardan kaçınmaya çağıran seyahat uyarıları yayınladı. Türkiye de Cumartesi günü aynı şeyi yaptı ve “İslamofobi, yabancı düşmanlığı ve ırkçı saldırılar” riskini öne sürerek Avrupa için bir seyahat uyarısı yayınladı.

READ  Fiona Kasırgası: Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti'ni vurmadan önce sel ve elektrik kesintileriyle Porto Riko'yu vurduğunda 1000 kişi kurtarıldı

Bu ayın başlarında Türkiye, İsveç büyükelçisini Stockholm protestosunda bir ipten sarkan Erdoğan heykelini gösteren bir video üzerine çağırdı.

sdi/fb (AP, AFP)