Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan milyonlarca Türk’ün emeklilik yaşını düşürdü

Erdoğan milyonlarca Türk’ün emeklilik yaşını düşürdü

Ankara:

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Çarşamba günü emeklilik yaşı şartını kaldırarak 2 milyondan fazla işçinin seçime altı aydan az bir süre kala hemen emekli olmasına izin verdi.

Başkanın duyurusu, Çarşamba günü Halkın Politikası Eylemi konulu bir basın toplantısı sırasında yapıldı.

Erdoğan’ın iktidardaki AK Parti’si geçen hafta enflasyon, liradaki düşüş ve yaşam standartlarındaki keskin düşüşle yıpranan desteği geri kazanma kampanyasının bir parçası olarak asgari ücrete büyük bir zam teklif etti.

Yeni hüküm, Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlayanlar, emeklilik şartlarını düzenleyen kanunda değişiklik yapanlar ve 20-25 yıl SGK’ya kayıtlı çalışma hayatını tamamlamış olanlar için geçerli olacak.

devamını oku: Erdoğan, İstanbul belediye başkanının mahkum edilmesinden sonra mahkemelerin her türlü yanlışı düzelteceğini söyledi

Daha önce, emeklilik yaşı kadınlar için 58, erkekler için 60 olarak sabitlenmişti. Yeni sistemin ne kadara mal olacağı henüz belli değil, ancak Erdoğan 2,25 milyon kişinin hemen emekliliğe hak kazanacağını söyledi. Türkiye’de şu anda 13,9 milyon emekli var.

İşçi grupları yıllardır asgari yaş şartına karşı çıktılar ve bunun yerine işçileri emekli olmadan önce zorunlu iş günlerini tamamlamaya çağırdılar. Hareket, Haziran’daki kritik seçimler öncesinde Erdoğan için bir destek olarak görülüyor.

Erdoğan, iktidarda olduğu yirmi yıl boyunca muhalefete yönelik baskıları denetledi ve son yıllarda, on yıl önce liranın dolar karşısında değerinin onda birine çıkmasına yardımcı olan geleneksel olmayan ekonomi politikalarını benimsedi.

READ  Türk Gücü Friedberg schafft die Wende gegen Hünfeld