Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan, Türkleri Filistin için savaşmaya çağırıyor, İsrail’in Gazze saldırılarını durdurması gerektiğini söylüyor

Erdoğan, Türkleri Filistin için savaşmaya çağırıyor, İsrail’in Gazze saldırılarını durdurması gerektiğini söylüyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü Türkleri İstanbul’un artık kullanılmayan Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek “büyük Filistin mitingine” katılmaya çağırdı.

İsrail güçlerinin Filistin topraklarındaki saldırılarını artırmasının ardından İsrail’e “bu çılgınlığı derhal durdurması” ve Gazze’ye yönelik gelişigüzel saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

Erdoğan X, Twitter’da daha önce yaptığı açıklamada, “İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanı dün gece yoğunlaşarak bir kez daha kadınları, çocukları ve masum sivilleri hedef alarak devam eden insani krizi daha da kötüleştirdi.” dedi.

İsrail’in bu çılgınlığa bir an önce son vermesi ve saldırılarına son vermesi gerekiyor.

Cumartesi günü İstanbul’da Erdoğan ve AKP partisi tarafından düzenlenen ve yaklaşık bir milyon kişinin katıldığı Filistin yanlısı bir miting düzenlendi.

Türk gazetesi Günlük sabha Erdoğan’ın ayrıca birçok Arap lideri mitinge katılmaya teşvik ettiği de bildirildi.

“İsrail zulmüne karşı Filistin halkının yanında olduğumuzu yüksek sesle duyuracağız” dedi.

İsrail, insan hakları gruplarının Filistinlilere yönelik daha fazla zulmü örtbas edebileceğini öne sürdüğü bir hamleyle Gazze ile tüm bağlarını kesti.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın cumartesi günü açıkladığı rakamlara göre, Gazze’de 3 bin 595’i çocuk en az 7 bin 703 kişi hayatını kaybetti.

İsrail’e göre İsrail, Hamas militanlarının sınırı geçmesinden bu yana Gazze Şeridi’ni ayrım gözetmeksizin bombalıyor, 1.400 kişiyi öldürüyor ve 229 kişiyi rehin alıyor.

Erdoğan iktidarda kaldığı yirmi yıl boyunca defalarca Filistinliler lehine bir tutum sergiledi ancak geçen yıl İsrail ile diplomatik bağları yeniden kurmak için harekete geçti ve Eylül ayında ilk kez Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü.

Ancak Çarşamba günü İsrail’i ziyaret etme planlarını, İsrail’in Gazze’ye yönelik “insanlık dışı” savaşını gerekçe göstererek iptal etti.