Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan, yanlış anketlere rağmen Türkiye’nin seçim zaferini selamladı

Erdoğan, yanlış anketlere rağmen Türkiye’nin seçim zaferini selamladı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda oyların neredeyse yarısını alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı akşamı CNN Türk’e röportaj verdi.

Erdoğan, destekçilerine şükranlarını dile getirdi ve muhalefetin zafer kazanacağını öngören “sahte anketleri” eleştirdi.

Anketörleri anket sonuçlarını yanıltıcı olmakla eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sandık partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ise sandık partisi oldu” dedi.

Türkiye’deki çoğu anket şirketi, Kılıçdaroğlu’nun seçimlerin ilk turunu büyük bir farkla kazanacağını tahmin etti. AK Parti’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) de destek kaybettiğini tahmin etmişlerdi, ancak parti seçimde yüzde 10’dan fazla oy almayı başardı.

Erdoğan, “Milletimiz onlara gerçek sayımı 14 Mayıs’ta gösterdi, 28 Mayıs’ta da tekrar edecekler inşallah” dedi. Geçmişte cumhurbaşkanı, kamuoyu yoklamalarına güvensizliğini dile getirdi ve büyük şehir meydanlarındaki seçim mitinglerine atıfta bulunarak “meydanların söylediğine inandığı” şeklindeki görüşlerini yineledi.

Başkan, uzun siyasi kariyeri boyunca büyük kalabalıkları bir araya toplayan bir halk adamı imajı oluşturmakla sık sık övündü. İnsanların kendilerine en çok kimin hizmet ettiğini bildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı adaylarının tekrar kampanya yapmasına izin verildi, ancak Erdoğan miting düzenlemeyi planlamadığını söyledi. Bunun yerine, seçimle ilgili olumsuz yorumların ardından 6 Şubat depreminden sağ kurtulanlarla moral yükseltmek için toplantılar yapacak. Bazı CHP’li taraftarlar, depremzedeleri cumhurbaşkanı ve koalisyonunun lehinde oy kullandıkları için eleştirmek ve aşağılamak için sosyal medyayı kullandı.

Bazıları, iktidar partisine oy veren depremzedelerin ölümcül depremde ölmüş olması gerektiğini söyledi. AK Parti, depremin vurduğu 11 ilin dokuzunda Pazar günü yapılan seçimlerden galip çıktı. CHP’lileri nefret dolu yorumlarından dolayı eleştiren Erdoğan, bunun onların samimiyetsizliğini gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Hafta sonu deprem bölgesinin bazı kısımlarını ziyaret edeceğim. Miting yapmayı düşünmüyorum ama deprem bölgesinde miting benzeri toplantılar yapabilirim” dedi. Cumhurbaşkanı, 319 bini bir yıl içinde teslim olmak üzere toplam 650 bin yeni konut inşa ederek ülkenin güneydoğu bölgesini yeniden inşa etme ve depremzedelerin yıkımını ortadan kaldırma sözü verdi.

READ  Kylie Jenner, Turks ve Caicos Adaları'nda tatil yaparken Chanel bikinisiyle poz verdi

Oylarına bakılmaksızın seçime katılan tüm vatandaşlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı, hepsinin demokrasiyi savunduklarını ve ülkenin geleceğine katkıda bulunduklarını söyledi.

Salı günü Cumhur İttifakı’nın tüm liderleriyle görüşmelerini tamamladığını belirten Erdoğan, ekibinin ve iktidardaki AK Parti’nin 28 Mayıs için şimdiden hazırlıklara başladığını ve önümüzdeki 12 günü en iyi şekilde değerlendireceğini söyledi.

Seçim mitinglerinde verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız ve 28 Mayıs’ta milletimizin onay vermesinin ardından uygulamaya başlayacağız” dedi.

Erdoğan, vatandaşlardan yarışta oy kullanmaktan çekinmemelerini istedi. Röportajda seçmene “Büyük bir Türk zaferi için sandığa gidelim” çağrısında bulundu.

Erdoğan, mevcut eksiklikleri giderdikten sonra yeni dönemde güçlü bir kabineye sahip olacağını da söyledi. Turgiev’in çıkarları doğrultusunda tüm dünya liderleriyle teması sürdürme sözü verdi.

“Bizim ülke çekmek, ülke zorlamak diye bir şey yok. CHP’nin yaptığı gibi Rusya’ya karşı çıkmak söz konusu değil” dedi. Geçen hafta, Erdoğan’ın ana rakibi Kemal Kilidaroğlu, Rusya’yı bazı cumhurbaşkanı adaylarını aşağılayan videoların arkasında olmakla suçladı. Buna cevaben Moskova, Rusya’nın Türkiye seçimlerine müdahalesinin söz konusu olamayacağını ve “bu tür söylentileri yayanların yalancı olduğunu” söyleyerek iddiaları reddetti.

Erdoğan, geleceğe yönelik dış politika planları hakkında “Kırdığım lider yok. Hepsiyle müzakere ederim. Bir ülkeyi kenara iterseniz kaybedersiniz.”