Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye, tankta elektrik çarpması sonrası Erdoğan’ın Charlie Hebdo’sunun kapağına çarptı | politik haberler

Hükümet yetkilileri, 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimin Erdoğan’ın ‘Inhumane’ dergisinin kapağı olarak popülaritesini kanıtlayacağını söylüyor.

Türkiye, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın küvette elektrik akımına kapılmış bir karikatürünün yer aldığı son kapağı için tepki gösterdi.

dergi Haftalık dergisini çıkardı. Çarşamba günü, Türkiye seçimlerinden üç gün sonra, cumhurbaşkanı adayı çıplaktı ve bir elektrik ışığı tarafından şok edildi.

Parlak sarı ve kırmızı çizgili bir kapak parlatıcısında “Erdoğan: Glocklo gibi, onu da ancak kader ortadan kaldırır!”

Cloclo, 1978’de küvetindeki ampulü tamir etmeye çalışırken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden Fransız pop şarkıcısı Claude François’nın takma adıdır.

Erdoğan 20 yıllık iktidarını uzatmak için ay sonunda yapılacak ikinci tur seçimlere itiraz etmeye hazırlanırken, birçok Türk yetkili yayını kapağı nedeniyle eleştirdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sadece İslam’a karşı nefret kusmayı amaçlayan Charlie Hebdo gibi yayınlar, modern zamanların en önemli Müslüman liderlerinden biri olan Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı açıkça hedef almaktadır” dedi.

Tuzaklarına düşmeyeceğiz ama ifade özgürlüğü diye satmaya çalıştıkları nefret dolu ırkçılığı haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın danışmanlarından İbrahim Kalın, 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun mevcut cumhurbaşkanının ne kadar popüler olduğunu tweet atacağını söyledi.

“Charlie Hebdo paçavrası gerçekten çıldırırsa… doğru yoldayız” dedi. Milletimiz size en güzel cevabı 28 Mayıs’ta daha gür bir sesle verecektir.

READ  Greilly şehri, bir sonraki polis şefi olarak Adam Durga'yı seçti - Greeley Tribune

Çeviri: “Charlie Hebdo paçavraları bu kadar çıldırdıysa… doğru yoldayız. Kötülük bazen böyledir. İyi insanlara yol gösterir. Merak etme CH. Milletimiz 28 Mayıs’ta daha da yüksek sesle size daha iyi cevap verecektir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fouad Ökte de örtbası kınadı ve ikinci turun önemini yineledi.

Tercüme: “Charlie Hebdo, ifade özgürlüğü kisvesi altında Cumhurbaşkanımızın ve Türk milletinin iradesinin hedef alınmasını şiddetle kınıyorum. Cumhurbaşkanımızın 14 Mayıs zaferinden kimlerin, nerede, nasıl rahatsız olduklarını milletimiz ve biz görüyoruz. 28 Mayıs’ta aziz milletimiz bu havaya gereken cevabı bir kez daha verecektir.

Pazar günkü seçimlerde, kamuoyu yoklamalarının çoğu Erdoğan’ın muhalefet lideri Kemal Klikdaroğlu’nun arkasında olduğunu gösterdi.

Erdoğan’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Charlie Hebdo’ya yönelik eleştiri korosuna katılarak yayını “insanlık dışı” olarak nitelendirdi.

Çeviri: “İnsanlık dışı, aşağılık Charlie Hebdo, Türk milletini aşağılamaya devam ediyor. unutma! Kötülüğü övenler, hep kendi kin ve fitnelerine gömülürler. Asıl ders, Türk milletinin hür iradesini çeşitli oyunlarla yenemeyenlerin kadere çok güvendikleridir.

Charlie Hebdo yıllardır tartışmalara yol açtı. Özellikle Müslüman dünyasını hedef alan içeriği, özellikle Hz. Muhammed’i tasvir eden karikatürleri öfke uyandırdı.

READ  Uzman Gemi Gezisi Blog Yazarı Grant Turk Hakkında Kavga Etti; VAXX YOK KURALINDA YASAKLANAN GEMİLER - MANYETİK ORTAM

Dergi geçtiğimiz günlerde Türkiye’de 50.000’den fazla insanın ölümüne neden olan yıkıcı Şubat depremlerine de dikkat çekti.