Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan’a güvensizlik devam ederken Türkler dolara tutunuyor

Erdoğan’a güvensizlik devam ederken Türkler dolara tutunuyor

Geçen hafta lirayı yükselten hükümet yanlısı piyasa müdahalesine rağmen, tahkim mahkemesi hala Ankara’nın döviz mevduat sahipleri varlıklarına tutunurken Türk lirasının getirisini teşvik etme planında.

Tehlikeli dolar para kazanma eğilimini tersine çevirmeyi planlayın, Aralık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayın 20’sinde açıkladığı 18 lira kısa süre sonra Dolar karşısında düştü. Erdoğan’ın yükselen enflasyonuna rağmen, Erdoğan’ın faiz indirimlerine yönelik korkular bir ayda dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 11’e düştü. Yetkililer, planın liraya dönüşü tetiklediğini söyleyebilir, ancak finansal veriler aksini gösteriyor.

Buna göre Günlük istatistikler Bankacılık Düzenleme ve Gözetim Kurumu, hükümetin bu hamlesinden sonra döviz rezervlerini azaltmakla kalmamış, aynı zamanda yaklaşık 250 milyon dolar artarak 163,7 milyar dolara yükselmiştir. Aynı dönem.

Program, yabancı para mevduatlarını liraya dönmeye teşvik ederek, kalan lira sahiplerinin kaçışını engelliyor ve liradaki düşüşten kaynaklanan zararlarının hazine veya merkez bankası tarafından tazmin edilmesini sağlıyor. Ancak devlet kurumları, kamu bankaları ve hükümet yanlısı medya tarafından yapılan tüm reklamlara rağmen, ağırlıklı olarak Ankara’da süregelen güvensizlik nedeniyle, döviz mevduat sahipleri şu ana kadar fazla ilgi göstermedi. Güven açığı, döviz rezervlerinin tükenmesine rağmen kamu bankaları aracılığıyla şimdiden milyarlarca dolar satan merkez bankasının arka kapı müdahaleleri yoluyla liranın ani yükselişinin nasıl gerçekleştiğine dair ifşaatlarla genişletiliyor.

Bu programdaki perakende mevduat sahiplerinin aidatlarını en az üç ay ödemeleri gerekmektedir. Türkiye’deki mudilerin büyük çoğunluğu bir aydır bundan hiç hoşlanmıyor. Ayrıca, plandan erken çekilmeyi seçen mudiler, bankanın faiz oranından gelir kaybedecek ve bu arada liranın düşmesi durumunda asıl tutarlarını kaybedecekler. Geçen hafta dolar karşısında yüzde 50 yükselen lira, bu hafta şimdiden düştü. 11.95’e dokundu Salı günü Greenback’e.

READ  Maymont'un yeni yavru keçileriyle tanışın

20 Aralık’ın yeniden dirilişi bir rahatlama olarak gelmiş olabilir, ancak birçok sıradan insan için göz açıp kapayıncaya kadar değerli tasarruflarına mal olabilirdi. Erdoğan’ın faiz artırımlarına karşı sert söyleminin ve yolda yüzde 50’ye ulaşan enflasyonun yükselmesi tehdidinin tetiklediği Eylül ayından bu yana para biriminin burun kanaması, birçok kişinin dolara sığınmasına neden oldu. Erdoğan’ın akşam yeni planı açıklamasından saatler sonra doların değeri yaklaşık 12 liraya düştü ve bir dolara 18 liraya kadar ödeyen insanlar birikimlerinin eridiğini gördü.

O geç saatte en çok doları kim sattı sorusu hızla yeniden canlandı. Perakende yatırımcıların yalnızca bankaların çevrimiçi hizmetlerine erişimi vardı, önde gelen uzmanların tavsiye ettiği gibi – tam olarak, ortaya çıktı – kamu bankaları oynuyor. Paniğe kapılmış sıradan vatandaşlar, çevrimiçi uygulamaları kullanarak satış alanına katılabilirler. Kamu bankalarının satışlarının kaynağını tahmin etmek zor değil. Merkez bankası, lirayı kısmak için benzer arka kapı müdahalelerinde 2019 ve 2020’de 128 milyar dolarlık döviz rezervi yaktı. Nitekim önümüzdeki birkaç gün içinde açıklanan merkez bankası verileri, Neredeyse 7 milyar dolarlık düşüş 20-21 Aralık tarihlerinde bankanın net dış varlıkları hakkında.

Yani entegre bir işlev gibi görünüyordu. Erdoğan yeni bir mevduat planı açıklarken, kamu sektörü bankaları aynı zamanda döviz satmaya başladı ve merkez bankasının mevcudiyeti yakında iki büyük borç veren, Kamu Girat ve Özel İş haline geldi. Tebrikler Erdoğan’ın eylemleri liraya nasıl bir dönüşe yol açtı.

Aralık 20. gecede lira, tüm zamanların en düşük seviyesi olan 18.36 dolardan 10.23’e yükseldi. Döviz kurları, faaliyetlerimizin setine göre bir gün içinde dağılacaktır.

Uzmanlar, muhalefet partileri ve sıradan vatandaşlar, Erdoğan’ın alışılmadık ekonomik görüşlerinde tonunu neden keskinleştirdiğini, hükümeti planları konusunda kararsız bırakarak ve doların hızla yükselmesine izin verdiğini sorgularken, hareket bir eleştiri fırtınası çekti. Spiral enflasyon.

READ  Turkovac aşısı yapılan Türklerin Almanya'ya girişi yasaklandı

Pek çok kişi hükümetin eylemlerini kendi halkının “pusuya” veya “tuzağa düşürülmesine” benzetti. turna balığıAna muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Dövizdeki yükselişi Erdoğan’ın kendisi besledi… Şimdi buna balon diyor. Tuzağı yaymak, insanları parçalamak ve halk sandıkta misilleme yapacak.

Hazine ve Maliye Bakanı noordeen nabati, Görevi bir ay önce kabul eden, önce hükümetin elindeki “tüm araçları kullanmasının” doğal olduğunu söyleyerek işlevi güvence altına almaya çalıştı. Yakında o değişti, Kamu bankalarının dahil olduğunu reddediyor. “O gece dolar satmadılar. Kamu bankaları karışmadı. Perakendeciler geldi. Neredeyse birbirleriyle rekabet ediyorlardı. [to sell dollars]” dedi 27 Aralık’ta.

Ayrıntılar ortaya çıkar çıkmaz hükümet eleştirileri bastırma çabalarını hızlandırdı. Dermas Yılmaz, Eski bir merkez bankası başkanı ve şimdi bir muhalefet milletvekili, önce Erdoğan’dan “bir bedel ödeyin” uyarısı aldı. O sırada, bankanın izleme komitesi, dava açıldığını söyledi. Suç şikayetleri Aralarında bir başka eski merkez bankası başkanı Yılmaz ve bu yazar da dahil olmak üzere ekonomi yorumcularının da bulunduğu 26 kişiye, “döviz kurlarıyla uğraşmayı amaçlayan” yorumları nedeniyle.

Plana gelince, güvenilirliği net değil. Düşüş şimdilik kontrol altına alındı ​​ancak liraya dönüşe dair bir işaret yok. Buna karşılık, resmi verilere göre, sabit para mevduatları azalmadı, bu da yeni planın şimdiye kadar daha az ilgi çektiği anlamına geliyor. Çekiciliğini artırmak için bankalar faiz oranlarını birkaç puan artırdı, merkez bankası ise faiz oranlarını artırdı. Yeni teşvik Programı teşvik etmek için bankalara. Tüm bu önlemlerin etkilerine bakmamız gerekiyor.