Kasım 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler lokavt sırasında içki yasağının arkasında Erdoğan’ın dindar elini görüyor

İSTANBUL, 29 Nisan (Reuters) – Türk hükümetinin Perşembe günü başlayan 17 günlük Covit-19 lokavtı sırasında alkol satışını yasaklama kararı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son zamanlardaki dini yaşam tarzını dayatan bazı laik Türkleri kızdırdı. Topluluk.

Erdoğan Pazartesi günü lokavt ilan ederek okulların ve çoğu dükkanın kapatılacağını ve enfeksiyon ve ölümlerdeki artışı önlemek için insanların genellikle evde kalmak zorunda kalacağını söyledi.

Salı günü, İslamcı kökenli AK Parti hükümeti, laik Türklerin önlemlerin Perşembe günü geç saatlerde yürürlüğe girmesinden önce içki kutularına koştukları 17 Mayıs’a kadar alkol satışının da yasaklanacağını duyurdu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Hükümet, yasağın, kapanmak zorunda kalacak süpermarketlerin arzını önlemeyi amaçladığını ve likör satışlarında tekel sahibi olan küçük dükkanları etkilediğini söyledi.

Ancak bu açıklama, bazılarının yasağın salgınla mücadeleyle hiçbir ilgisi olmadığına ve camilerde namaz kılanları kilitlemenin istisnalarından birini içerdiğine işaret ettiğine tüm Türkleri ikna etmedi.

“Korona virüsü ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Çarşamba günü televizyonda yayınlanan bir röportajda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Choil, seyahat kısıtlamaları gibi diğer salgın hastalıkları gerekçe göstererek, hükümetin alkol satışını yasaklayarak vatandaşların tercihlerini kısıtlamayı amaçladığı fikrini reddetti.

‘Özel hayata müdahale’

Mustafa Demirzi, korona virüsünün (COVID-19) yayılmasının ortasında ülke çapında bir “tam kapanma” öncesinde 28 Nisan 2021’de Ankara, Türkiye’deki içki dükkanında şarap şişeleri düzenledi. REUTERS / Çağla Gürdoğan

Bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, içki dükkanlarının gerekli olmadığını, yasağın haksız rekabeti önlediğini ve din tarafından motive edilmediğini söyledi.

Kilitleme sona erdiğinde sona eren İslami kutsal ay hakkında yetkili, “Bunun Ramazan ile hiçbir ilgisi yok” dedi. “İnsanlar son birkaç günde yeterince (alkol) satın aldı.”

READ  Türklerin yüzde 67,9'u kirasını ödemekte zorlanıyor: anket

Türkler sosyal medyada hüsrana uğruyor ve bu hareket, hükümet bildirisiyle anayasal hakları yok edemeyeceklerini söyleyen muhalif politikacılar tarafından eleştirildi.

Yasağın açıklanmasından bu yana insanlar içki dükkanlarının önünde sıraya girerken, bazı süpermarketlerdeki bira ve şarap rafları boş bırakıldı.

Liquor Store Association başkanı Osgor Aibas, “Laik yaşam tarzına müdahale ediyor ve yiyecek ve içecek kültürüne müdahale ediyor” dedi.

“Tabii ki sorunumuz alkol değil, özel hayatımıza müdahale” dedi.

Türklerin çoğunluğu umursayan Müslümanlardır. Erdoğan’ın AK Parti’sine karşı çıkan laik Türkler, son yıllarda Erdoğan’ın büyüyen dini gündeminin yaşam tarzlarını işgal ettiğinden şikayet ediyor.

18 yıldır Türkiye’yi yöneten cumhurbaşkanı, dindar bir nesil yetiştirmek istiyor ve geçmişte vatandaşlara en az üç çocuk sahibi olma çağrısında bulundu.

Güney Afrika, COVID hastalarından en çok etkilenen hastanelerin alkolle ilgili nedenlerle gelen insanlarla uğraşmak zorunda olmadığını savunarak, salgının başlangıcından bu yana iki sınırlı süre için alkol satışını yasakladı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kurgu Ali Kukokokmen, kurgusu Jonathan Spicer ve Estelle Shirban

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.