Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ernest Shackleton’ın kayıp gemisi Endurance, 107 yıl sonra Antarktika’da bulundu

Ernest Shackleton'ın kayıp gemisi Endurance, 107 yıl sonra Antarktika'da bulundu

Modern çağın en büyük deniz gizemlerinden biri, bir kaşif ekibinin 1915’te Antarktika deniz buzu altında kaybolan Ernest Shackleton Endurance’ın batığını keşfettiklerini söylemesiyle çözüldü.

Uluslararası bir deniz arkeologları ve bilim adamları ekibi, enkazı, yatak battığında orijinal olarak kaydedilen alanın yaklaşık dört mil güneyinde, Weddell Denizi’nin 3.000 metre altında buldu.

Videolar, 5 Mart’ta keşfedilen geminin, kıç tarafında açıkça görülebilen adıyla, soğuk sularda iyi korunduğunu gösteriyor.

Expedition Endurance22 Keşif Direktörü Minson Bond, “Bu, şimdiye kadar gördüğüm en iyi ahşap batık. Düz, deniz zemini, sağlam ve mükemmel bir şekilde korunmuş durumda,” dedi.

Bir video klip, 1915’te Antarktika sularında batan ve deniz buzu altında kaybolan kutup gezgini Ernest Shackleton’ın Endurance gemisinin enkazını gösteriyor. Gemi, okyanusun yaklaşık üç mil altında bulundu. Fotoğraf: Falkland Deniz Mirası Vakfı/National Geographic

Falklands Maritime Heritage Trust, bu yılın başlarında Cape Town’dan yola çıkan ve gemiyi bulmak için denizaltıları kullanan kutup araştırma ve lojistik gemisi SA Agulhas II’de dayanıklılık araştırması yaptı.

Batık, 1959 Antarktika Antlaşması ile tarihi bir alan ve anıt olarak korunmaktadır.

Su, damıtılmış su kadar saftı ve en az 30 metre görüş mesafesine sahipti. Keşfin bir parçası olan tarihçi Dan Snow, “Zaman yolculuğu gibi geldi” dedi.

Shackleton’ın hikayesi ve dayanıklılığı, Antarktika keşif efsanesine düştü. Imperial Trans-Antarctic Expedition, Antarktika’yı yürüyerek geçmek için yapılan ilk girişimdi, ancak dayanıklılık yakalandı ve sonunda deniz buzu tarafından ezildi.

Keşif ayrıca Weddell Denizi’ndeki hava koşulları ve deniz buzu kalınlığı çalışmaları da dahil olmak üzere iklim değişikliğinin etkileri hakkında bilimsel araştırmalar yaptı. Kampanya lideri Dr. John Shears, “Dünyanın küresel iklimi ve çevreyi doğrudan etkileyen bir bölgesinde önemli bilimsel araştırmalar yürüttük” dedi.

Weddell Denizi’nde dalıştan sonra kurtarma gezisi.


Fotoğraf:

Esther Horvath/AFP/Getty Images

James Lee’ye [email protected] adresinden yazın

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Kraliçe Elizabeth'in Covid-19 testi pozitif çıktı