Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken, Suudi Arabistan ve BAE’nin Biden yönetimine güvenmediğine dair haberleri görmezden geliyor

Blinken, Suudi Arabistan ve BAE'nin Biden yönetimine güvenmediğine dair haberleri görmezden geliyor

yeniArtık Fox News yazılarını dinleyebilirsiniz!

Dışişleri bakanlığı Anthony Blinken Çarşamba günü, ABD’nin yükselen petrol fiyatlarına karşı koymaya çalışırken Orta Doğu’nun önde gelen petrol ülkeleri tarafından Biden yönetiminin görmezden gelindiği önerisini önemsemedi. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı.

Bakan, “Hepimiz düzenli olarak konuşuyoruz” dedi. “Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki meslektaşımla telefonda biraz zaman geçirdim” diye devam etti. “Birkaç hafta önce Münih de dahil olmak üzere Suudi meslektaşımla düzenli olarak görüştüm. Başkan Biden, geçen ay Suudi Arabistan Kralı Salman ile çok geniş bir gündem çerçevesini çizen bir görüşmede konuştu.”

Rusya Ukrayna’yı işgal etti: canlı güncellemeler

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, 9 Mart 2022 Çarşamba günü Washington’daki Dışişleri Bakanlığı Benjamin Franklin Odasında İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.
(Jim Watson, AP aracılığıyla havuz)

Soru, Çarşamba sabahı Wall Street Journal’da Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki liderlerin son haftalarda Biden ile görüşmeleri reddettiğini iddia eden bir raporun ardından gündeme geldi. Raporda ayrıca Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve BAE Şeyhi Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın Biden ile görüşmeyi reddetmelerine rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştükleri belirtildi.

ABD’li bir yetkili, Suudi Prens Muhammed ile Biden arasında planlanan görüşme hakkında, “Bir telefon görüşmesinden bazı beklentiler vardı, ancak bu olmadı” dedi. “Musluğu açmanın bir parçasıydı [of Saudi oil]. “

Amerika Birleşik Devletleri ve NATO müttefikleri, Rusya ölümcül işgalini ikinci haftasında sürdürürken Ukrayna’ya destek toplamaya çalışıyorlardı.

Salı günü Biden, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından seçilen kısır savaşa” karşı koymak için başka bir girişimde Rus petrol, gaz ve kömür ithalatını yasakladığını duyurdu.

İngiltere, 2022’nin sonuna kadar Rus petrolüne olan bağımlılığını aşamalı olarak kaldıracağını ve Avrupa Birliği de Rus petrolünün ithalatını azaltacağını söyledi – bu, Avrupa’nın petrolün %40’ını elde etmesini zorlaştıran bir hareketti. . Petrol ihtiyacı Moskova’dan gelirken ABD yaklaşık %3’ünü alıyor.

READ  Meksika'da binlerce kişi seçim reformunu protesto etti

İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss, Çarşamba günü Blinken ile düzenlediği ortak basın toplantısında diğer ülkeleri “yaptırım çabalarımıza katılmaya” çağırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 14 Şubat 2022'de Moskova, Kremlin'de.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 14 Şubat 2022’de Moskova, Kremlin’de.
(Getty Images aracılığıyla Alexei Nikolsky/Sputnik/AFP)

“Yüz kırk bir ülke Rus saldırganlığına karşı oy kullandı” dedi. “Enerjimiz ve diğer hayati kaynaklarımız için otoriter rejimlere olan stratejik bağımlılığı sona erdireceğiz. Rusya’yı daha fazla izole etmek için Hindistan ve Körfez ülkeleri de dahil olmak üzere dünya çapında ekonomik ve güvenlik ittifakları kurmak için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.”

Gaz fiyatları bu hafta rekor seviyeye ulaştı ve petrol üretimi yoluyla Rus ekonomisini hedeflemeye yönelik yenilenen çabalarla küresel olarak yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

FOX HABER UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Ancak Blinken Çarşamba günü bunu önerdi isteksizlik Suudi liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC+), geçen yıl yedi yılın en yüksek seviyesindeki petrol üretimini artırmak için, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bir üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, konuyu yeniden gözden geçirebilir.

Blinken, “Sanırım kısa bir süre önce – henüz açıklanıp duyurulmadığından emin değilim – OPEC+ söz konusu olduğunda BAE’nin artan üretime verdiği destek hakkında bir duyuru yapıldı.” dedi. “Bunun, dünya çapında hala bol miktarda enerji kaynağı olduğundan emin olmak için küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmak için önemli olduğunu düşünüyorum.”