Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eski ABD Deniz Kuvvetleri, avukatının tutuklanmasından önce güvenlik kurumları tarafından Çin’den “çekilmiş” olabilir

kaydeden Kirsty Needham

Sidney’deki iade duruşmasının ardından avukatı Pazartesi günü mahkemeye verdiği demeçte, eski bir ABD Deniz Kuvvetleri pilotunun tutuklanmadan önce Çin’den Avustralya’ya “çekilmiş” olabileceğini söyledi.

54 yaşındaki Daniel Dugan, Çinli askeri pilotları uçak gemilerine iniş yapmaları için eğiterek ABD yasalarını ihlal ettiği için ABD’ye iade edilmekle karşı karşıya.

O, 2014’ten beri yaşadığı Çin’den döndükten kısa bir süre sonra, Ekim ayında New South Wales’in kırsal bir kasabasında Avustralya Federal Polisi tarafından tutuklandı.

Aynı hafta İngiltere, eski savunma personeline, Dugan’ın da çalıştığı bir Güney Afrika uçuş akademisinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu pilotlarını eğitmemeleri konusunda bir uyarı yayınladı.

Pazartesi günü, Duggan’ın iade davası, avukatlarının savunması için Avustralya hükümet kurumlarından belge istemesi nedeniyle Mayıs ayına kadar ertelendi.

Mahkeme dışında, Duggan’ın avukatı Dennis Miralles, Avustralya İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı tarafından pilota Çin’den dönmeden önce yeni bir uçuş işine başlaması için güvenlik izni verildiğini, ancak eve dönüş uçuşu sırasında ve onunla birlikte bir tutuklama emri çıkarıldığını söyledi. Güvenlik izni iptal edildi.

Böyle bir “teşvikin” ABD yasalarına göre yasal olduğunu, ancak Avustralya güvenlik teşkilatlarının “Avustralya’ya dönebileceğine dair yanlış bir his” sağlamak için Duggan’a güvenlik izni vermesinin “son derece önemli bir mesele” olacağını söyledi. .

“ABD, onu iade edebileceği bir yargı yetkisinde olacağını bildiğinden, bu noktada ABD tarafından Avustralya’ya getirilip getirilmediğini araştırıyoruz.”

ASIO, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yüksek güvenlikli bir hapishanede tutulan Duggan, ABD vatandaşlığından çıkmış bir Avustralya vatandaşı. 2014 yılında Çin’e taşınmadan önce on yıl Avustralya’da yaşadı ve Avustralya’da altı çocuğu var.

Miralles, Doğan’ın ABD ile Çin arasındaki siyasi gerilimlerin davasını etkilemesinden endişe duyduğunu söyledi.

READ  BM Güvenlik Konseyi İsrail yerleşimlerinden "hoşnutsuzluğunu" ifade ediyor | İsrail-Filistin çatışmasından haberler

Doğan, basına yaptığı açıklamada, hakkındaki iddiaları reddettiğini söyledi.

Açıklamada, “Benim bir casus olduğum iddiası biraz çirkin” dedi.

İngiltere’nin hava kuvvetleri şefi bu ay, Avustralya ve İngiltere’deki istihbarat teşkilatlarının pilotları Pekin’de operasyon yapmamaları konusunda uyarmak için bilgi paylaştığını söyledi.

Sidney mahkemesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Avustralya polisinin Güney Afrika’daki bir uçuş okulunda Çinli askeri pilotların eğitimine katıldığından şüphelenilen eski bir İngiliz askeri pilotunu soruşturduğunu söyledi.

(Kirsty Needham tarafından rapor edildi; Gerry Doyle tarafından düzenlendi)