Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eski Disney CEO’su Bob Iger, Şaşırtıcı Kararda Rol Aldı | Walt Disney Şirketi

Eğlence şirketi, üç yıldan kısa bir süre sonra seçilen halefi Bob Chapek’i görevden alırken, Disney sürpriz bir kararla Bob Iger’i CEO olarak yeniden atadı.

Iger’in 15 yıllık hükümdarlığı sırasında Disney bir oyun yaptı. Bir dizi büyük satın almaMarvel film serisi, Pixar animasyon stüdyosu ve Star Wars film serisi dahil.

o 2020 yılında CEO olarak emekli oldu, şirkete koronavirüs pandemisinin ilk aşamalarında rehberlik etmek için çıkışını birkaç kez erteledikten sonra. Yerine, daha önce tema parkları bölümünü yöneten ancak geçen yılın sonuna kadar CEO olarak kalan Chapek geldi.

Disney, Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Iger’in derhal geçerli olmak üzere CEO rolüne geri döneceğini ve iki yıl görev yapacağını söyledi. Şirket, onun liderliği altında piyasa değerinde beş kat artış olduğunu vurguladı ve bir kez daha uzun vadeli bir halefi ararken “yenilenen büyüme için stratejik yönü belirleme yetkisine” sahip olduğunu ekledi.

ABD’li bir varlık yöneticisi olan Baird’de piyasa stratejisti olan Michael Antonelli, Iger’in dönüşünün “şirketin o zamandan beri gördüğü kargaşanın muhtemelen en önemli parçası” olduğunu söyledi. [Steve] Jobs Apple’a geri döndü.” Haber, Pazartesi günü Wall Street’te açıldığında Disney hisselerinin yüzde 8’den fazla – yaklaşık 14 milyar dolar – yükselmesine neden oldu.

Moffett-Nathanson’da kıdemli analist olan Michael Nathanson, “Bu değişikliği yapma cesaretinden dolayı Disney Yönetim Kurulu’nu alkışlıyoruz” dedi. “Bay Iger’e olan sevgimizi ve Disney’i dönüştüğü dünya gücüne dönüştürmek için yaptığı işi asla saklamadık.”

Genç adamınız, pandemi nedeniyle kesintiye uğrayan Disney için zor bir dönemi yönetti – ve o Tema parkları kapanmak zorunda kaldı – ardından yayın hizmeti Disney +’nın karlılığıyla ilgili endişeler. Platform, kalabalık bir alanda rekabet ediyor ve yeni içerik oluşturmak için milyarlarca dolar harcadı. Rakipleri Netflix ve Amazon Prime Video ile rekabet ediyor. Disney+, abone sayılarını hızla artırırken, büyük işletme kayıpları pahasına geldi.

READ  Bloomberg'in haberine göre sendika, Starbucks'ın kahve dükkanını yasadışı bir şekilde kapattığını iddia etti.

Disney ayrıca, Walt Disney tema parklarının bulunduğu Florida’da, devletin belirli sınıflarda sınıflarda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin tartışılmasını yasaklayan “Eşcinsel Deme” yasalarına karşı çıkması nedeniyle baskıyla karşı karşıya kaldı.

Şirket yasalara alenen karşı çıktı, Birçok aktivist ve eğitimci bunu baskıcı olarak görüyorFlorida’nın sağcı valisi Ron DeSantis’i bunu denemeye sevk etti Ayrıcalıklarından sıyrılın eyalette.

Şirketin piyasa değeri 2022’de %40’tan fazla düştü ve bu, büyük ABD şirketlerinin S&P 500 endeksindeki %17’lik düşüşten çok daha kötü.

Iger’in geri dönüşüyle ​​ilgili haberler, geniş çapta saygı gören MoffettNathanson’ı Disney için hisse fiyat hedefini 120 $’a yükseltmeye sevk etti – 100 $’dan daha düşük bir fiyattan işlem görüyor – 2020’nin başından bu yana ilk hisse senedi yükseltmesi.

Disney Başkanı Susan Arnold, “Bob Chapek’e, pandeminin benzeri görülmemiş zorluklarında şirketi yönlendirmek de dahil olmak üzere, uzun kariyeri boyunca Disney’e verdiği hizmet için teşekkür ediyoruz. Disney, giderek daha karmaşık bir endüstri dönüşümü dönemine girerken, Bob Iger, bu önemli dönemde şirkete liderlik edecek benzersiz bir konuma sahip.”

Iger, “Bu büyük şirketin geleceği konusunda çok iyimserim ve Yönetim Kurulu’nun benden CEO olarak geri dönmemi istemesinden çok memnunum” dedi. Disney, Chapek’ten bir açıklama yapmadı.

Geri dönüşü, Disney’in hisse fiyatının gelir ve kazançlarda nadir görülen bir kayıp bildirdikten ve 1 Ekim’de sona eren çeyrekte akış işindeki zararı ikiye katlayarak 1,5 milyar dolara çıkardıktan sonra darbe almasından haftalar sonra geldi.

Disney şimdiye kadar zarar eden Disney+ için yaklaşık 9 milyar dolar ve Hollywood gişe rekorları kıran filmlerden ve büyük bütçeli TV şovlarından NFL’nin ESPN ve ABC’yi içeren TV ve yayın işine kadar her yıl yaklaşık 30 milyar dolar harcadı.

Şirket, yayın işinin “kaybedilen bir zirveye” ulaştığını ve Disney+’ın 2024 mali yılında kar elde etme yolunda olduğunu ve bu noktada abone beklentilerini 215 ile 215 arasında sabitlese de muhtemelen Netflix’ten daha büyük olacağını söyledi. yüzde Bir milyon 245 milyon. Dünya çapında.

Disney, bu hedefe ulaşmak için ABD’de %38’e varan fiyat artışlarını zorluyor; Avrupa dahil bölgelerin yakın gelecekte artışlar görmesi muhtemel ve 8 Aralık’ta ABD’de başlayarak reklam destekli bir abonelik katmanı başlatacak.

Analistler, Iger’in Disney+ ve ödemeli TV spor ağı ESPN’deki içerik harcamaları da dahil olmak üzere alanlarda kesinti yapmasını bekliyor.