Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eski Tesla yönetim kurulu üyesi, Musk’un 56 milyar dolarlık maaş paketine oy vermeyeceğini söyledi

Eski Tesla yönetim kurulu üyesi, Musk’un 56 milyar dolarlık maaş paketine oy vermeyeceğini söyledi

Tesla’nın denetim komitesinin eski başkanı ve temiz teknoloji girişiminin önde gelen yatırımcılarından biri, Elon Musk’un 56 milyar dolarlık maaş paketini desteklemeyeceğini söyledi ve diğer yatırımcıların neden CEO’nun gelecek haftaki maaş teklifine karşı oy kullanacaklarını anladığını söyledi.

“Bakın, Elon olağanüstü bir iş çıkardı. O, bu çağın en dönüştürücü şirketlerinden birini kurdu. Ama tam üç aylık rakamları kaçırdığınız, büyümeyi yavaşlattığınız ve %15’i işten çıkardığınız bir anda 55 milyar dolarlık maaş zammı istemek “En azından kibirli.”

Bu Steve Westley’e görePerşembe günü CNBC’de konuşan. 2007’den 2010’a kadar Tesla’nın yönetim kurulunda görev yaptı ve Kaliforniya Eyaleti’nin eski Mali İşler Müdürü ve CFO’sudur. Westley, 500 milyar dolardan fazla yatırım yapan eyaletin en büyük iki emeklilik fonu CalSTRS ve CalPERS’in yönetim kurullarında görev yaptı.

Gerçek şu ki, Kaliforniya’dakiler de dahil olmak üzere “dünyadaki çok sayıda emeklilik fonu muhtemelen hayır oyu verecek” diyen Westley, önümüzdeki haftanın “büyük bir dram olacağını ve herkesin izleyeceğini” de sözlerine ekledi. “

Tesla hissedarları, Musk’un en yüksek düzeyde 56 milyar dolar değerindeki maaş paketi üzerinde yüksek riskli bir oylamaya karar vermeye hazırlanıyor. Ocak ayında bir hakim tazminatı bozdu Yönetişim kaygıları nedeniyle Tesla’nın yönetim kurulu, hissedarlardan bunu gelecek hafta yapılacak yıllık hissedarlar toplantısında ikinci kez onaylamalarını istiyor. Kurul ayrıca yatırımcılardan şirketin kuruluş devletinin Delaware’den Tesla’nın merkezinin bulunduğu Teksas’a taşınmasını desteklemelerini istedi.

Tesla’nın yatırımcı tabanı, yüzde 7,2 hisseye sahip olan Vanguard Group ve yüzde 5,9 hisseye sahip olan Blackrock dahil olmak üzere büyük kurumsal yatırımcıların bir karışımından oluşuyor. Tesla’nın 2024 hissedar raporuna göre. Musk ayrıca şirkette önemli bir hissenin yanı sıra Tesla’nın duyurular ve etkinliklerle teşvik ettiği küçük bireysel yatırımcılardan oluşan bir ordunun da sahibi. Yatırımcılar, hisselerine oy verdiklerinde sosyal medyada paylaşımlarda bulunmaya ve başkalarına toplantı için zamanında oy vermelerini nasıl sağlayacakları konusunda tavsiyelerde bulunmaya başladı. Diğer büyük yatırımcılar açıkça Musk’ın yanında yer aldı.

READ  LastPass, bir Top Engineer'ın ev bilgisayarının veri çalmak için saldırıya uğradığını söylüyor

uzun zamandır Tesla boğası Cathie Wood, Perşembe günü X’de yayınlandı “Başka hiçbir yönetici Musk gibi hissedarlarla aynı çizgide değil.” Wood, önümüzdeki hafta oylanacak maaş paketine göre Musk’un 2018’den bu yana ücretsiz çalışıyor olacağını yazdı. Ark Yatırım Yönetimi’nin kurucusu, CEO’su ve baş yatırım sorumlusu Wood, mevcut hissedarların da beş kişiden daha yararlanacağını söyledi. veya Tesla’nın başında Musk’la daha uzun yıllar.

“Elon ve hissedarlar Tesla’nın dünyanın en çok satan arabasına yükselişi ve onu mağlup etmesiyle ilgili riskleri zaten üstlenmişken, hissedarlar maaş paketlerinden nasıl vazgeçebilirler? Vicdansız!” Ahşap yazdı.

Ancak Westley’in tarafında güçlü bir şekilde yer alan başka yatırımcılar da var. Westly Group kurucusu, Tesla’nın 2018 ile 2021 arasındaki hızlı yükselişi nedeniyle kârlılığın ve büyümenin yavaşladığını söyledi. Ek olarak hissedarlar, şirketin tam otonom sürüş özelliğine sahip düşük maliyetli bir Tesla sunma yeteneğinden de endişe duyuyor.

Westley, “Sahadaki gerçekler değişti ve sanırım bu nedenle hissedarların tamamen farklı bir bakış açısıyla geri döndüğünü göreceğiz” dedi.

Teklif çoğunluk desteğini alamazsa Musk’ın elektrikli araç üreticisinde kalıp kalmayacağına ilişkin Westley, bunun belirsiz olduğunu söyledi.

“Bana bir veya iki yıl önce Elon’un Tesla’dan ayrılıp ayrılmayacağını sormuş olsaydınız, bir milyon yıl sonra bunu söylerdim” dedi. “Şimdi bu olasılık biraz daha belirsiz, göreceğiz.”

Tesla, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yapay zekanın iş dünyasının geleceğini nasıl şekillendirdiği hakkında bilgi sahibi olmak için Eye on AI bültenine abone olun. Ücretsiz kayıt olun.