Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Etiyopya: Birleşmiş Milletler insan hakları şefi Volker Türk, devam eden düşmanlıkların siviller üzerindeki yıkıcı etkisi konusunda uyardı.

Etiyopya: Birleşmiş Milletler insan hakları şefi Volker Türk, devam eden düşmanlıkların siviller üzerindeki yıkıcı etkisi konusunda uyardı.

Logoyu indirin

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk bugün, Tigray bölgesine yapılan son ölümcül hava saldırılarının, düşmanlıkların siviller üzerindeki zaten yıkıcı etkisini daha da kötüleştirme riski taşıdığı konusunda uyardı.

Türk, “31 Ağustos’tan bu yana, Tigray’deki hava saldırıları ve topçu saldırıları nedeniyle sivil kayıplar ve sivil mülkün tahrip edildiğine dair çok sayıda rapor aldık – iletişim kesintileri raporları doğrulamayı zorlaştırıyor, ancak sivil geçiş kesinlikle şok edici” dedi.

Son olaylarda ölenler arasında, kadın ve çocuklara insani yardım sağlayan bir ekibin parçası olan STK Uluslararası Kurtarma Ekibinin bir çalışanı da vardı.

Yüksek Komiser Turk, “Korkunç bir insani durumun ortasında bu tamamen kabul edilemez” dedi.

“Çatışmanın çeşitli tarafları tarafından askerlerin ve savaşçıların kitlesel seferberliğinin devam etmesi ışığında, gerginliğin tırmanmasına ilişkin önemli riskten derin endişe duyuyorum.”

Yüksek Komiser, çatışmaya dahil olan tüm tarafları, tüm düşmanlıkları derhal durdurmaya ve barışçıl ve sürdürülebilir bir çözüm için çalışmaya çağırdı.

Çatışmanın tarafları, uluslararası insan hakları hukukuna ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeli, diğer önlemlerin yanı sıra sivilleri ve sivil nesneleri korumak için mümkün olan tüm önlemleri almalı ve insani yardımın ihtiyacı olanlara ulaşmasına izin vermelidir.

Türk, “Uluslararası hukuka göre, sivilleri veya sivil nesneleri kasten hedef alan ayrım gözetmeyen saldırılar veya saldırılar savaş suçu teşkil eder” dedi.

Yüksek Komiser, çatışma sırasında işlenen uluslararası insan hakları yasaları ve uluslararası insancıl hukukun ağır ihlalleri ve suistimalleri için hesap verebilirliği sağlamaya yönelik tüm çabaların desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) adına APO Grubu tarafından dağıtılmaktadır.

Bu basın bülteni APO tarafından yayınlanmıştır. İçerik, African Business’ın editoryal ekibi tarafından izlenmemektedir ve içerik, editoryal ekiplerimiz, düzeltmenlerimiz veya doğrulayıcılarımız tarafından kontrol edilmemiştir veya incelenmemiştir. Bu bildirimin içeriğinden yalnızca sağlayıcı sorumludur.

READ  Turks & Caicos Düzenleyicisi Acil Durum Hazırlık Anlaşmasını Sonuçlandırdı