Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Etiyopya dev Nil hidroelektrik santralinde türbinleri işletiyor

Etiyopya dev Nil hidroelektrik santralinde türbinleri işletiyor

ADDIS ABABA (Reuters) – Etiyopya Pazar günü, Sudan ve Mısır’ın aşağı havzada su kıtlığına neden olabileceğinden korktuğu, Nil üzerindeki multi-milyar dolarlık bir hidroelektrik santrali olan Büyük Etiyopya Rönesans Barajı’ndan elektrik üretmeye başladı.

Projenin ilk aşamasında türbinleri çalıştırmak için dijital bir anahtara bastıktan sonra, Başbakan Abiy Ahmed bu ülkelere ülkesinin çıkarlarına zarar vermek istemediğine dair güvence vermeye çalıştı.

Abiy, “Etiyopya’nın asıl ilgi alanı, karanlıkta acı çeken nüfusun %60’ına ışık tutmak, enerji için sırtlarında odun taşıyan annelerimizin işini kurtarmaktır” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Abiy hükümeti, projenin ekonomik kalkınmasının merkezinde olduğunu söylüyor, ancak Mısır ve Sudan, Nil’in sularına bağlı ve bunun üzerindeki etkisinden endişe duyuyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya’yı 2015 yılında üç ülke arasında imzalanan ve taraflardan herhangi birinin nehir suyunun kullanımında tek taraflı önlemler almasını yasaklayan ön anlaşmayı daha fazla ihlal etmekle suçladı.

Bakanlık Pazar günü yaptığı açıklamada, ilk anlaşmanın ilk ihlallerinin barajın doldurulmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Sudan’dan henüz bir açıklama yapılmadı.

Kıtadaki en kalabalık ikinci ülke olan Etiyopya, Dünya Bankası’na göre Afrika’daki en büyük ikinci elektrik açığına sahip ve 110 milyonluk nüfusun yaklaşık üçte ikisinde şebeke bağlantısı yok.

Hükümet, projenin tamamlandığında 5 milyar dolara mal olacağını ve bir kısmı komşu ülkelere ihraç edilecek 5.150 megavat elektrik üreterek Afrika’nın en büyük hidroelektrik santrali olacağını söylüyor.

Devlet tarafından işletilen Fana TV, hükümetin şimdiye kadar projeye 100 milyardan fazla Etiyopya birri (1.98 milyar dolar) yatırım yaptığını söyledi. Batı Benishangul-Gumuz bölgesinde Juba denilen bir yerde bulunur.

READ  Hindistan tren kazası: Odisha kazasının ardından 120'den fazla kişi öldü

(1 dolar = 50.6000 birr)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Kahire’de Moataz Mohamed tarafından ek raporlama. Duncan Merry tarafından yazıldı ve Francis Kerry tarafından düzenlendi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.