Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Dünyaya tekrar hoş geldiniz!”: Avustralya, iki yıl sonra sınırlarını tamamen yeniden açıyor

“Dünyaya tekrar hoş geldiniz!”: Avustralya, iki yıl sonra sınırlarını tamamen yeniden açıyor

SYDNEY (Reuters) – Avustralya, turistlerin geri dönmesi ve yüzlerce insanın ailesi ve arkadaşlarıyla bir araya gelmesiyle yaklaşık iki yıl süren pandemi kaynaklı karantinaların ardından Pazartesi günü koronavirüse karşı aşılı gezginlere uluslararası sınırlarını tamamen yeniden açtı.

Turizm ve konaklama sektörleri COVID-19 kısıtlamalarından etkilendikten sonra yeniden inşa etmeye çalıştığı için, en büyük şehri olan Sidney’e 27 iniş de dahil olmak üzere gün boyunca ülkeye 50’den fazla uluslararası uçuş gelecek.

Başbakan Scott Morrison, büyük ölçüde turizme dayanan Tazmanya adasında gazetecilere verdiği demeçte.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Birkaç ay sevdiklerinden ayrı kaldıktan sonra, ABD’nin Kentucky eyaletinden kızını görmek için seyahat eden Cindy Moss da dahil olmak üzere birçok duygusal karşılaşma yaşandı.

Kızına sarıldıktan sonra, sesi duygu yüklüydü, “Onu uzun zamandır görmedim ve buraya gelebilmek harikaydı. Bu yüzden çok heyecanlıyım” dedi.

Turizm, Avustralya’nın en büyük endüstrilerinden biridir ve değeri 60 milyar A$’ı (43 milyar ABD$) aşmaktadır ve ülke işgücünün yaklaşık %5’ini istihdam etmektedir. Ancak Mart 2020’de ülke sınırlarını kapattıktan sonra sektör felç oldu.

COVID bastırma stratejisinin şampiyonu olan Avustralya, geçen yılın sonlarından bu yana kale tarzı kontrollerden ve amansız karantinalardan uzaklaştı ve daha yüksek aşı seviyelerine ulaştıktan sonra virüsle yaşamaya başladı. Nitelikli göçmenler, uluslararası öğrenciler ve sırt çantalı gezginlerin Kasım ayından bu yana aralıklı olarak yeniden açılmasıyla Avustralya’ya seyahat etmelerine izin verildi.

“Burada bir parti var.”

Sydney’e giden yolcular havadan “Hoş Geldiniz Dünya!” ile karşılandı. Kanguru kostümlü insanlar yolcuları selamlarken ve “Beklemeye değerdin” işaretiyle süslenmiş bir kamyondan bir DJ çalarken, pistlerin yakınındaki bir tabelaya boyandı.

READ  Ukrayna, Nazizmin teslimiyetini kutlamak için gününü Batı'ya doğru kaydırıyor

Turizm Bakanı Dan Teehan, ABC’nin Sidney Havalimanı’ndaki istasyonuna, gezginlere Avustralya’nın popüler bir yemek çeşidi olan Vegemite ve içi doldurulmuş koala oyuncaklarından oluşan hediye kutuları sunduğunu söyledi.

Tehan, Qantas ile turizm pazarında “çok güçlü” bir toparlanma umduğunu söyledi. (QAN.AX) Bu hafta Avustralya’ya 14.000’den fazla yolcu uçurmak istiyor. Virgin Australia, yurt içi rezervasyonlarda olumlu eğilimler gördüğünü ve uluslararası uçuşlara olan talebi değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Bu arada, sendika ve eyalet hükümeti arasındaki ücret anlaşmazlıklarının yeniden açılış parlaklığını ateşlemesinin ardından Pazartesi günü Sydney’deki tüm trenler iptal edildi.

Sınırların tamamen yeniden açılmasıyla, Avustralya’daki Omicron koronavirüs salgını, son üç hafta içinde hastane başvurularının istikrarlı bir şekilde azalmasıyla zirveyi aşmış görünüyor. Omicron’un Kasım ayı sonlarında ortaya çıkmasından bu yana Avustralya’nın pandemik toplamının yaklaşık 2,7 milyon teyit edilmiş vakasının büyük kısmı tespit edildi. Toplam ölü sayısı 4 bin 929 oldu.

Kuzey Bölgesi’nde Pazartesi günü öğlene kadar 17.000’den fazla yeni vaka ve 17 ölüm kaydedildi.

(1$ = 1,3959 Avustralya doları)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ringo Jose, Byron Kay, James Redmayne, Cordelia Hsu tarafından ek raporlama; Düzenleme Grant McCall, Jerry Doyle ve Christian Schmolinger

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.