Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eurovision 2023 canlı güncellemeleri: Liverpool’daki Şarkı Yarışması Büyük Finali

Eurovision 2023 canlı güncellemeleri: Liverpool’daki Şarkı Yarışması Büyük Finali

Hayranlar, İngiltere’nin Liverpool kentinde Beatles heykelinin yanında duruyor.kredi…The New York Times için Mary Turner

Bu yıl Ukrayna adına Eurovision’a ev sahipliği yapan Liverpool, sadece Beatles’ın doğum yeri olduğu için değil, pop müzik tarihinin en önemli şehirleri arasında yer alıyor.

Scouse Pop’un yazarı ve University’de öğretim görevlisi olan Paul Skellin’e göre, Mersey Nehri Halici’nin kıyısında bir sahil kasabası ve benzersiz ses karışımı, denizciler ve köleleştirilmiş insanlar da dahil olmak üzere yüzyıllar boyunca insanların akınından geliyor. Chester. “Liverpool’u Birleşik Krallık’taki diğer tüm şehirlerden farklı kılan, kültürlerin ve müzikal etkilerin eridiği bir pota haline geldi” dedi.

Merseybeat, 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında Liverpool’da ortaya çıkan, Amerikan rock and roll’un İngiliz yorumu olarak tanımlanan bir müzik türüdür. The Beatles ve Gerry and the Pacemaker gibi diğer yerel gruplar, hem İngiltere’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde zamanın en popüler müzik gruplarından bazılarıydı.

Liverpool Üniversitesi’nde Müzik Kıdemli Öğretim Üyesi Holly Tesler, Merseybeat döneminin İngiliz popüler müziğinin ilk büyük gelişi olduğunu söyledi. “İlk kez Londra dışında, kesinlikle kuzeyde, kesinlikle işçi sınıfı topluluklarında olan bir şehrin kendi müziği, kendi kimliği, kendi sesleri vardı” dedi.

1980’lerde ve İngiltere’deki ekonomik bunalımın ortasında, Liverpool bir kez daha daha sonra New Wave olarak bilinen yeni bir sesle çalıyordu. “Gerçekten yenilikçi bir şeydi ve Londra ana akımının dışında büyümek ve gelişmek için alan verildi” dedi. “Relax” ve “Two Tribes” şarkılarıyla tanınan o dönemin popüler bir yerel grubu olan Frankie Goes to Hollywood, Pazar günü tekrar bir araya geldiler Eurovision’un açılış töreni için.

READ  Bayley, WrestleMania 40'ta Philadelphia şarkı söylerken IYO SKY'yi yenerek WWE Kadınlar Şampiyonluğunu kazandı.

2008 yılında Liverpool seçilmiştir. Avrupa Kültür BaşkentiVe yedi yıl sonra, adı UNESCO Müzik Şehrive Glasgow saflarına katılın; Kingston, Jamaika; ve Sevilla, İspanya.

Liverpool’un müziğe olan düşkünlüğü mimarisinde de kendini gösteriyor. st george salonu, Neoklasik konser salonu Şehrin kalbinde 1850’lerde açılmış ve Eurovision finali için bir gösteriye ev sahipliği yapmıştır. Şehirde onlarca tiyatro, mekan ve kulüp bulunmaktadır. Argyle Tiyatrosu dahilCharlie Chaplin’in sahne aldığı yer ve Eric Kulübüpunk gruplarına ev sahipliği yapan bir yer.

Liverpool, orada devam eden çatışma olmasaydı bu yıl Ukrayna’da yapılacak olan Eurovision’a ev sahipliği yapmaya hazırlanırken şehirde bir karşılama ruhu oluştu.

Tesler, “Geçtiğimiz iki hafta içinde her şey bir gecede çiçek açtı” dedi. “Ukrayna bayraklarımız ve Ukrayna ötücü kuşlarımız var” diye ekledi. 12 büyük heykel Şehrin her yerine yayıldı.

“Bunun olduğunu görmek gerçekten harikaydı” dedi.