Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ev alıcıları 2023’te satın alma gücünde 71.000 dolar kaybetti

Ev alıcıları 2023’te satın alma gücünde 71.000 dolar kaybetti
  • Redfin analizi, ortalama ev alıcısının geçen yıl satın alma gücünde 71.000 dolar kaybettiğini gösterdi.
  • Bunun nedeni, geçen hafta ortalama 30 yıllık sabit faiz oranının %7,5’e yakın olmasıyla birlikte yüksek ipotek oranları oldu.
  • Bu ipotek oranı geçen yılın ağustos ayında yalnızca %5,5’ti, ancak fiyatlar artmaya devam ederken ev fiyatları da değişmedi.

Yeni bir rapora göre, ortalama ev alıcısı geçen yıl satın alma gücünde yaklaşık 71.000 dolar kaybetti Kızılyüzgeç analiz

Bunun büyük bir kısmı, potansiyel ev alıcıları için borçlanma maliyetlerini artırarak konut satın alınabilirliği krizine yol açan artan ipotek oranlarından kaynaklanmaktadır.

Mortgage News Daily’e göre, ipotek faizleri geçtiğimiz hafta 23 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve 30 yıllık ortalama sabit faiz oranı %7,48 oldu. Redvine’in tahminlerine göre, bu oranda, ipotek ödemelerinde aylık 3.000 dolarlık bir bütçeye sahip bir ev alıcısı, 429.000 dolarlık bir ev satın almaya gücü yetebilir; bu da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama ev fiyatının yaklaşık 422.137 dolar olduğu anlamına geliyor.

Ancak emlak ilanları sitesine göre bu, bu alıcıların geçen yıl ağustos ayında karşılayabileceklerinden yaklaşık 71.000 dolar daha az. O zamanlar, ortalama otuz yıllık sabit faiz oranının %5,5 civarında olduğu göz önüne alındığında, ayda 3.000 dolarlık bir bütçe, 500.000 dolarlık bir evi finanse etmek için yeterliydi.

Konut satın alınabilirlik koşulları, ekonomideki artan faiz oranları nedeniyle geçen yıl kötüleşti ve bu da ipotek faizlerinin yirmi yılın en yüksek seviyelerine yakın kalmasını etkiledi. Bu, ev alıcıları için borçlanma maliyetini artırdı ve mevcut konut piyasasının dışındaki birçok kişiyi marjinalleştirdi.

READ  Kering lüks kar uyarısı yaptı, Gucci satışları %20 düştü

Mevcut ev sahiplerinin çoğu, yıllardır düşük faiz oranlarıyla finanse edilen mülklerini ellerinde tutmak istediğinden, yüksek oranlar dolaylı olarak ev fiyatlarını da artırdı. Bu durum arz ve talep arasında bir dengesizlik yaratarak satış fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Redfin’in daha önceki bir analizine göre ev fiyatları şu anda pandemi öncesine göre yaklaşık %40 daha yüksek ve ortalama ev satış fiyatının geçen yaz kırılan rekorun yeniden test edilmesine sadece %2 uzakta. Bu arada Fannie Mae verilerine göre mevcut ev satışları bir önceki yıla göre yaklaşık %19 düştü.

Ancak ipotek oranlarının önümüzdeki birkaç yıl boyunca yüksek kalması beklendiğinden, satın alınabilirlik sorunları muhtemelen yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Sektör uzmanları, daha fazla stokun ortaya çıkması ve konut fiyatlarında aşağı yönlü baskının ortaya çıkması için oranların %5 aralığına dönmesi gerekeceğini söylüyor; ancak 30 yıllık sabit oranın büyük oranda bu yılın sonuna kadar sadece %6’ya düşmesi bekleniyor.