Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın süpersonik yolcu uçuşları yaklaşıyor

NASA’nın süpersonik yolcu uçuşları yaklaşıyor

Editörün Notu: Abone olmak dünyayı aç, CNN Travel’ın haftalık bülteni. Havacılık, yiyecek ve içecek, konaklama ve diğer seyahat gelişmeleriyle ilgili en son haberleri alın.CNN

Ah, koltukların daha büyük, yemeklerin daha iyi olduğu ve Atlantik’i üç saatten daha kısa sürede geçebildiğiniz yolculukların görkemli günleri.

2003 yılında Concorde’un sona ermesinden bu yana, yüksek hızlı transatlantik uçuşlar geçmişte kaldı. Londra ile New York arasındaki uçuşlar yaklaşık sekiz saat, diğer yönde ise yaklaşık yedi saat sürüyor. Rekor şu anda iyi bir jet akışıyla New York’tan Londra’ya beş saatin biraz altında.

Ancak şimdi, süpersonik seyahat fikri, New York ile Londra arasındaki bir uçuşun gelecekte 90 dakikadan az sürebileceğine inanan NASA tarafından yeniden gündeme getirildi.

Uzay ajansı bunu doğruladı Blog yazısı Yakın zamanda “yüksek hız stratejisi” kapsamında, Mach 4’e kadar (3.000 mil/saatin üzerinde) hızlara sahip ticari uçuşların gelecekte kalkış yapıp yapamayacağını inceledi.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışma, halihazırda “belirlenen yaklaşık 50 rotada potansiyel yolcu pazarlarının” bulunduğunu gösterdi. Bu rotalar, Kuzey Atlantik ve Pasifik Okyanusu da dahil olmak üzere okyanus ötesi rotalarla sınırlandırılmıştır çünkü Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere ülkeler sesten hızlı kara uçuşunu yasaklamaktadır.

Ancak NASA, Quesst misyonunun bir parçası olarak X-59 adı verilen “sessiz” bir süpersonik uçak geliştiriyor. Ajans, yeni uçağın eninde sonunda bu kurallarda bir düzenlemeye yol açacağını ve Mach 2 ile Mach 4 (1.535-3.045 mph) arasında uçan uçakların önünü açacağını umuyor. Concorde’un en yüksek hızı Mach 2,04 veya saatte 1.354 mil idi. Mach 4 hızında seyahat eden bir uçak potansiyel olarak Atlantik Okyanusu’nu 90 dakikadan daha kısa sürede geçebilir.

Çalışmaların ardından NASA’nın Gelişmiş Hava Aracı (AAV) programı, yüksek hızlı seyahat için bir sonraki araştırma aşamasına geçecek, şirketlerle sözleşmeler yaparak tasarımlar geliştirecek ve “hava yolculuğu olanaklarını keşfedecek, riskleri ve zorlukları belirleyecek ve ihtiyaç duyulan teknolojileri belirleyecek” Mach 2 hızına ulaşmak için.” Ajans şunları söyledi: – Seyahat etmenin yanı sıra bu da bir gerçek. Araştırma üzerinde çalışacak iki ekip olacak: Biri Boeing, diğeri Northrop Grumman Havacılık Sistemleri tarafından yönetiliyor. Ve her biri süpersonik hızları koruyabilen uçaklara yönelik tasarımlarla gelecek.

READ  Musk, halefi olarak "bir aptal" bulur bulmaz Twitter'ın CEO'su olarak istifa ediyor

NASA’nın Ticari Süpersonik Teknoloji Projesi proje yöneticisi Lori Ozoroski’ye göre, on yıl önce yürütülen çalışmalara benzer çalışmalar X-59’un gelişimini şekillendirdi. Aynı şekilde, yeni çalışmaların “teknoloji yol haritalarına ilişkin içgörüleri tazeleyeceğini ve daha geniş yüksek hızlı bant genişliği için ek araştırma ihtiyaçlarını belirleyeceğini” de sözlerine ekledi.

NASA’nın hipersonik proje yöneticisi Mary Jo Long Davis, bir sonraki aşamada “güvenlik, verimlilik, ekonomik ve toplumsal hususların” da dikkate alınacağını belirterek, “sorumlu bir şekilde yenilik yapmanın önemli olduğunu” ekledi.

Temmuz ayında Lockheed Martin Yapıyı tamamla NASA’nın X-59 test uçağı, Sonik patlamaları sadece ritimlere dönüştürünSüpersonik kara uçuşunu mümkün kılma umuduyla. Yer testleri ve ilk test uçuşunun bu yılın sonlarında yapılması planlanıyor. NASA, 2027’de ABD düzenleyicilerine teslim etmek için yeterli veriye sahip olmayı hedefliyor.