Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Event Horizon teleskopu Samanyolu'ndaki bir kara deliğin çarpıcı yeni görüntüsünü yakaladı

Event Horizon teleskopu Samanyolu'ndaki bir kara deliğin çarpıcı yeni görüntüsünü yakaladı
Yakınlaştır / Event Horizon teleskopu tarafından çekilen yeni bir görüntü, Samanyolu galaksisi Yay A*'nın merkezindeki süper kütleli bir kara deliğin kenarından yükselen güçlü manyetik alanları ortaya çıkardı.

EHT İşbirliği

Fizikçiler 1980'lerden beri Samanyolu'nun merkezinde, çoğu sarmal ve eliptik galaksinin merkezinde olduğu düşünülene benzer süper kütleli bir kara delik bulunduğundan emindiler. O zamandan beri dublajlandı Yay A* (A-yıldız olarak telaffuz edilir) veya kısaca SgrA*. Olay Ufku Teleskobu (EHT), SgrA*'nın ilk görüntüsünü iki yıl önce yakaladı. Şimdi ise bu işbirliği, kara deliğin dönen manyetik alanlarını gösteren yeni bir polarize görüntüyü (yukarıda) ortaya çıkardı. Teknik ayrıntılar şurada görünür: iki yeni Yapraklar Astrophysical Journal Letters'da yayınlandı. Yeni görüntü, daha da büyük bir süper kütleli kara deliğin (M87*) başka bir EHT görüntüsüne çarpıcı biçimde benziyor; dolayısıyla bu, tüm bu kara deliklerin ortak noktası olabilir.

Bir kara deliği “görmenin” tek yolu, nesnenin güçlü çekim alanına tepki olarak bükülen ışığın oluşturduğu gölgeyi görüntülemektir. Ars Science editörü John Timmer'ın 2019'da bildirdiği gibi EHT, geleneksel anlamda bir teleskop değildir. Bunun yerine, dünyaya yayılmış bir teleskop koleksiyonudur. EHT, farklı konumlarda yakalanan elektromanyetik spektrumun mikrodalga sistemindeki ışığı kullanan interferometri tarafından üretilir. Kaydedilen bu görüntüler birleştirilir ve işlenerek uzak konumlarda teleskop benzeri çözünürlüğe sahip bir görüntü oluşturulur. Teleskopların 16 kilometrelik çöle yayılabileceği kuzey Şili'deki ALMA (Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi) gibi tesislerde interferometri kullanıldı.

Teorik olarak dizinin boyutunda bir üst sınır yoktur ancak kaynakta aynı anda ortaya çıkan fotonları tanımlamak için her konumda çok kesin konum ve zamanlama bilgilerine ihtiyacınız vardır. Ve yine de herhangi bir şeyi görebilmeniz için yeterli miktarda foton toplamanız gerekiyor. Böylece birçok yere atom saatleri yerleştirildi ve zaman içinde doğru GPS ölçümleri oluşturuldu. EHT için ALMA'nın geniş toplama alanı ve süper kütleli kara deliklerin çok parlak olduğu dalga boyu seçimi yeterli foton sağladı.

READ  Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen yapay zeka, insan mutluluğuna giden en kısa yolu belirliyor

EHT 2019'da duyurdu İlk canlı fotoğraf çekildi Başak takımyıldızında yaklaşık 55 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan eliptik bir galaksi olan Messier 87'nin merkezindeki bir kara delik. Daha bir nesil önce imkansız olan bu görüntü, teknolojik atılımlar, yenilikçi yeni algoritmalar ve (tabii ki) dünyanın en iyi radyo gözlemevlerinin çoğunun bağlantısı sayesinde mümkün oldu. Görüntü, M87*'nin merkezindeki nesnenin gerçekten bir kara delik olduğunu doğruladı.

2021'de EHT iş birliği, bir kara deliğin polarize ışıkta nasıl göründüğünü (nesnenin kenarındaki manyetik alanların bir imzası) gösteren yeni bir M87* görüntüsünü yayınladı ve kara deliklerin maddeyi nasıl yutup güçlü jetler yaydığına dair yeni bilgiler verdi. Onların özünden. Birkaç ay sonra EHT, şu şekilde bilinen bir radyo galaksisinin “karanlık kalbinin” görüntüleriyle geri döndü: Centaur A-İşbirliğini etkinleştirme Konumu belirlemek için Galaksinin merkezindeki süper kütleli kara delikten.

SgrA*, M87*'den çok daha küçüktür ancak aynı zamanda çok daha yakındır. Bu, aynı derecede net bir görüntü yakalamayı daha da zorlaştırdı çünkü SgrA*, M87* için günler ve haftalara kıyasla dakika ve saat cinsinden zaman ölçeklerinde değişiklik gösteriyor. Fizikçi Matt Strassler Daha önce karşılaştırın Bu başarı, “rüzgarlı bir günde bir ağacın bir saniyelik pozunu almaktır. Her şey bulanıklaşır ve fotoğrafın gerçekte neye benzediğini belirlemek zor olabilir.”