Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eylül 2023’te yeni bir kuyruklu yıldız mı görülebilecek?

Eylül 2023’te yeni bir kuyruklu yıldız mı görülebilecek?

Japonya’nın Kakegawa Şehrinden Hideo Nishimura, 11-12 Ağustos 2023’te, artık kendi adını taşıyan yeni bir kuyruklu yıldızı yakaladığında gece gökyüzünü fotoğraflıyordu. Kuyruklu yıldız C/2023 P1 Nishimura şu anda şafak göğünde alçakta bulunan İkizler takımyıldızının önünde hareket ediyor. Kuyruklu yıldız, Nishimura onu fotoğraflarında yakalamadan önce güneşin parıltısında saklanıyordu. Güneş’e yaklaştıkça parlamaya devam edecek ve onu dürbün menziline getirecek. Peki sadece gözle görülebilecek kadar parlak olacak mı?

Kuyruklu yıldızın optik yardım olmadan görülebilecek kadar parlak hale gelebileceği tahmin edilse de, en parlak anında kuyruklu yıldız gökyüzünde Güneş’in bulunduğu bölgeye çok yakın olacaktır. Bu nedenle güneş ışığına veya gün ışığına karşı kuyruklu yıldızın yerini tespit etmek zor olabilir. Ancak ağustos ayının son günleri ve eylül ayının ilk günlerinde, göksel ziyaretçiyi güneşin çevresine çok yaklaşmadan önce dürbünle, küçük bir teleskopla veya uzun pozlamalı görüntülerle tespit etmeye çalışma fırsatlarımız var. Elbette Güneş’ten hâlâ uzaktayken bir patlama olmasını her zaman bekleyebiliriz.

Şu anda gözlemlenen boyut yaklaşık 9.2Bu da karanlık gökyüzünde teleskop kullanan insanların onu fark edebileceği anlamına geliyor. son notlar Kuyruklu yıldızın kuyruğu sekiz yay dakikası uzunluğundadır. Kuyruklu yıldız güneşe yaklaştıkça parlaklaşmaya ve kuyruğunu büyütmeye devam etmelidir. Kuyruklu yıldız, Güneş’e ve Dünya’ya en yakın olduğu Eylül ayında en parlak olacak.

Nishimura Kuyruklu Yıldızı Güneş’e doğru hızlanıyor

15-16 Ağustos 2023 itibarıyla kuyruklu yıldız, Güneş’e yaklaşırken zaten Dünya’nın yörüngesini geçiyordu. Nishimura Kuyruklu Yıldızı o kadar hızlı hareket ediyor ki, sadece birkaç gün içinde 27 Ağustos 2023’e kadar Venüs’ün yörüngesine ulaşacak.

Gökyüzü tutkunları, Ağustos ayının geri kalanında küçük bir teleskopla kuyruklu yıldızı gözlemleyebilirler (aşağıdaki çizelgelere bakınız). Şimdi onu görmeye çalışsanız iyi olur, çünkü güneşe bu kadar yaklaştığında hayatta kalamayabilir. Bunun nedeni yıldızımızın çok yakınından geçmesidir. Nishimura Kuyruklu Yıldızı Güneş’e Merkür yörüngesinden çok daha yakın geçecek. Eğer Nishimura Kuyruklu Yıldızı ağustos ayına kadar hayatta kalırsa, Eylül ayının ilk sabahında dürbünlü bir nesne haline gelecektir. Ardından, doğu-kuzeydoğu ufkunu engelsiz gören gözlemciler, 10 Eylül civarında, gün doğumundan yaklaşık 45 dakika önce C/2023 P1 (Nishimura) kuyruklu yıldızının iyi bir dürbün görüntüsünü elde edebilecekler.

READ  JWST, güneş sisteminin dışında görülen ilk asteroit kuşaklarının fotoğraflarını çekiyor.
Yeni kuyruklu yıldız Eylül ayında çıplak gözle görülebilecek kadar parlak olacak mı? Belki! Fotoğraf (2020’den itibaren) Howen/ aracılığıyla Sıçratmayı kaldır.

Yeni kuyruklu yıldız yörüngesi

Yeni bir kuyruklu yıldız nedeniyle çok fazla gözlem yapılmadı ve yörüngesi hâlâ belirleniyor. 21 Ağustos 2023 itibarıyla NASA ve Jet Propulsion Laboratuvarı, Nishimura Kuyruklu Yıldızı’nın her 202 yılda bir Güneş’in etrafında döndüğünü gösteren yeni yörünge hesaplamaları gerçekleştirdi; bu da bunun yıldızlararası bir kuyruklu yıldızdan ziyade güneş sistemimizden gelen “yerli” bir kuyruklu yıldız olduğunu gösteriyor.

Dünya ve Güneş’e en yakın yaklaşımlar da 1’er günlük olarak güncellendi. Dünya’ya en yakın yaklaşımı, kuyruklu yıldızın Dünya’nın 78 milyon mil (125 milyon km) yakınından geçeceği 12 Eylül 2023’te gerçekleşecek. Günberi veya Güneş’e en yakın yaklaşım 17 Eylül 2023’te olacak ve yıldızımızın 27 milyon mil (43,7 milyon kilometre) yakınından geçecek.

Bilim adamlarının kuyruklu yıldızın yörüngesini hassaslaştırmasına olanak tanıyan yeni gözlemler nedeniyle bazı ayrıntılar güncellenebilir.

Kuyruklu yıldız Nishimura burçlar kuşağını turluyor. Ağustos sonu ve Eylül başında İkizler burcundan Yengeç takımyıldızına geçecek. Eylül ortasında Aslan burcunu geçecek ve Eylül ayının ikinci yarısında Başak burcunu ziyaret edecek.

Kuyruklu yıldız ne kadar parlak?

Bir kuyruklu yıldızın parlaklığını tahmin etmek her zaman zordur çünkü öngörülemezdir. Nishimura Kuyruklu Yıldızı çıplak gözle görülebilecek kadar parlak olabileceği gibi, Güneş’e yaklaşırken de çökebilir. Ancak burada kuyruklu yıldızın belirli tarihlerde ne kadar parlak olacağına ve nerede bulunacağına ilişkin kaba bir tahmin yer alıyor.

Yıldız Yürüyüşü Kuyruklu yıldızın 11 Eylül’de çıplak gözle görülebilecek tahmini büyüklüğü 4,9’dur. Ve 11 Eylül sabahı, şafaktan önce kuyruklu yıldızı arayabilirsiniz. Doğu gökyüzünde fark edeceğiniz ilk şey, hilal şeklinde bir ay ve onu takip eden parlak gezegen Venüs olacaktır. Kuyruklu yıldız çiftin yakınında ve Leo’nun orağındaki (geriye doğru soru işareti) Adhavira yıldızının (Zeta Leonis) yakınında olacak. Ufkun altından gelen parlak güneş ışığının gökyüzündeki herhangi bir şeyin tespitini oldukça zorlaştıracağını unutmayın.

READ  SpaceX'in çok yoğun yılı astronotlar inerken devam ediyor

Kuyruklu yıldızın Dünya’ya en yakın yaklaşımı 12 Eylül’de gerçekleşecek ve 0,85 astronomik birim uzaklıkta olacak. Bu sıralarda kuyruklu yıldız sabah bedeninden akşam bedenine geçiş yapar. 15 Eylül’de kuyruklu yıldız, Aslan takımyıldızındaki en parlak ikinci yıldız olan Denebola’dan sadece 10 yay dakika uzaklıkta olacak. Ancak çift aynı zamanda güneşten yalnızca 12 derece uzakta olacak ve bu da gün batımından sonra batmadan önce onlara yetişmeyi zorlaştıracak.

Starwalk, kuyruklu yıldızın büyüklüğünün 17 Eylül’de Güneş’e en yakın olduğu günberi sırasında 3,2 büyüklüğünde olacağını tahmin ediyor. Yine kuyruklu yıldız parlak ve Güneş’e yakın olduğunda Güneş’e yakın olacağından görülmesi zor olacaktır. Ve gökyüzümüzün kubbesinde de.

Yeni kuyruklu yıldız C/2023 P1’in haritası

Ufukta Venüs'ü, Yengeç'i ve kuyruklu yıldızı gösteren gökyüzü haritası.
C/2023 P1 (Nishimura) kuyruklu yıldızının 27 Ağustos 2023’teki konumu, güneş doğmadan yaklaşık 45 dakika önce. Eddie Irizary’nin çizimi Stellarium.
Venüs, Yengeç ve bir kuyruklu yıldızı gösteren gökyüzü haritası.
C/2023 P1 (Nishimura) kuyruklu yıldızının 3 Eylül 2023’teki konumu, güneş doğmadan yaklaşık 45 dakika önce. Eddie Irizary’nin çizimi Stellarium.
Venüs'ü ve Leo takımyıldızının bir bölümünü gösteren ve kuyruklu yıldıza atıfta bulunulan gökyüzü haritası.
C/2023 P1 (Nishimura) kuyruklu yıldızının 10 Eylül 2023’teki konumu, güneş doğmadan yaklaşık 45 dakika önce. Eddie Irizary’nin çizimi Stellarium.

Nishimura Kuyruklu Yıldızı’na veda

Kuyruklu yıldız güneşten uzaklaştıkça parlaklığı azalacaktır. Ekim ortasına gelindiğinde gökyüzümüz Güneş’ten daha uzakta (20 derece) fakat daha karanlık olacak. Ayrıca çoğu zaman güpegündüz veya ufkun altında olacaktır. Nishimura’yı çıkışında ne kadar süre takip edebilirsiniz?

Özetle: Nishimura adı verilen yeni kuyruklu yıldız, Eylül ayında çıplak gözle görülebilecek kadar parlak olabilir. Bunu nasıl göreceğinizi buradan öğrenin.

NASA aracılığıyla

MPEC aracılığıyla

Yıldız Yürüyüşü aracılığıyla