Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Evrende ‘Garip Bir Şeyler Oluyor’ Diyor

NASA, Evrende 'Garip Bir Şeyler Oluyor' Diyor

Son zamanlarda basın bülteni Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen yeni görüntülere sahip ve uzayda garip bir şeyler olduğunu söyledi. Hayır, gerçekten söyledikleri buydu:

Son yıllarda, Hubble ve diğer teleskoplardan elde edilen veriler sayesinde, gökbilimciler başka bir gelişme buldular: Yerel evrende ölçülen genişleme hızı ile farklı bir genişleme değeri öngören Big Bang’den hemen sonraki bağımsız gözlemler arasında bir tutarsızlık.

Bu tutarsızlığın nedeni bir sır olarak kalıyor. Ancak, mesafe belirteçleri olarak hareket eden çeşitli kozmik nesneleri içeren Hubble verileri, muhtemelen tamamen yeni fiziği içeren garip bir şeyin olduğu fikrini desteklemektedir.

keşfinden beri karanlık enerji 1990’larda, araştırmacılar hesaplayabildiler Makalenin genel toplamı evrende. Güçlü Hubble Uzay Teleskobu’nun yardımıyla bu veriler, bilim adamlarının evrenin genişleme hızını izlemelerine yardımcı oldu. Hangisi çok havalı! Şimdilik hariç – bu basın bülteninin açıkça belirttiği gibi – bir şey var kapatma. Çünkü hesapları doğru olana kadar doğruydu.

Evrenin genişleme hızının, Hubble’ın gerçekte gördüğünden daha yavaş olması bekleniyordu. birleştirerek Evrenin standart kozmolojik modeli ve ölçümler Avrupa Uzay Ajansı’nın Planck görevi (13,8 milyar yıl önce kalan kozmik mikrodalga arka planı gözlemleyen), gökbilimciler Hubble sabiti için daha düşük bir değer beklediler: SH0ES’e kıyasla megaparsec başına saniyede 67,5 artı veya eksi 0,5 kilometre [Supernova, H0] Takım Puanı 73.

Reese, Hubble’ın büyük örneklem büyüklüğü göz önüne alındığında, fizikte bir problemi ciddiye almak için ortak bir eşik olan şanssız bulutlar nedeniyle astronomların yanlış olma ihtimalinin milyonda bir olduğunu söyledi.

Yani Lovecraftian kadar tamamen Kozmik değil, ama yine de oldukça garip.

Hubble, evrenin genişleme hızının gizeminde yeni bir dönüm noktasına ulaştı [NASA]

READ  Geceleri yüzümüze temas eden mikroskobik akarlar yakında insan olabilir