Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

F-16’lar neden Ukrayna’ya yeterince erken gelemiyor?

F-16’lar neden Ukrayna’ya yeterince erken gelemiyor?


Dnipro, Ukrayna
CNN

Ön hat şehri Orekhev boyunca yapılan kazıların derinliği ve sıklığı, Ukrayna’nın buna neden ihtiyaç duyduğunun çarpıcı bir örneğidir. F-16 savaş uçakları Acilen.

Şehrin etrafına yığılmış Ukrayna kuvvetleri, mayın tarlalarını aşarak ilerlemesi uzun zamandır beklenen bir düşmana doğru ilerlemek gibi kıskanılmayacak bir görevle karşı karşıya.

Ancak en büyük dezavantajları, çok geç olana kadar nadiren duymalarıdır. Rus uçakları, uzaktan -Ukrayna hava savunma menzilinin dışında- süzülen yarım metrik tonluk bombalar fırlatır ve ardından Ukrayna mevzilerini istedikleri zaman yok eder. Bazen Orekeev’e 20 dakikaya kadar ateş edilir.

Ukrayna radar sistemleri, gelen bir füzenin kısa, uğursuz kükremesiyle birlikte bazı uyarılar veriyor. Ancak nihai hedef genellikle uyarı yapılmadan yok edilir.

Dolayısıyla Ukrayna, F-16’lara umutsuzca ihtiyacı olduğunu söylediğinde, bunun nedeni, Ukrayna kuvvetlerinin Rus hava üstünlüğü nedeniyle her gün ölmesidir. Batı’nın vaatlerine rağmen, eğitim bile henüz başlamadı. Cuma günü Ukrayna, ABD’nin eğitimin tamamlanmasının ardından F-16’ları devretmeyi kabul ettiği haberini memnuniyetle karşıladı. Ancak Ukrayna’nın gelecek yıla kadar uçak teslim alması pek mümkün görünmüyor.

Başkanın Ukrayna karşı saldırısının yavaş temposuna yönelik eleştirileri, geçen yıl Kiev’in Kharkiv ve Herson’a yaptığı yıldırım ilerlemesinde Rus mevzilerinin çökmesine dayanan, her türlü temel askeri prensibi alt üst edebilecek mucizevi bir Ukrayna’ya atıfta bulunmuş görünüyor. Şimdi, 18 ay önce neredeyse silinen bir ordunun, şimdiye kadar hiçbir NATO ordusunun denemediği bir başarıyı gerçekleştirmesini bekliyorlar.

NATO orduları, gelişmiş zırh, mayın önleme ekipmanı, hava üstünlüğü ve iyi eğitimli bir kuvvet olmadan güney Zaporijya cephesindeki mayın tarlaları ve savunmalarla uğraşmayı düşünmez. Ancak Batı, bir şekilde, Ukrayna’nın sık sık bir araya toplanmış genç erkeklerden oluşan bir orduya komuta etme, onları yeni teçhizatla hızlı bir şekilde eğitme ve sonbaharda Rusya’nın kontrolündeki toprakları istila etme konusundaki beceriksizliği karşısında sabırsızlık lüksünü göze aldı.

READ  Polonya savaş uçağı sağlamaya hazır

Ukrayna kuvvetleri, F-16’ların Rus kuvvetleri ve savaşları üzerindeki etkisini çok iyi biliyorlar, çünkü aynısını şimdi Rus uçaklarından yaşıyorlar.

Güney cephesindeki bir Ukraynalı denizci CNN’e şunları söyledi: “Donanımı ve ateş gücüyle havacılığın ne olduğunu çok iyi anlıyorum. Çok korkutucu.” Rusların F-16’lardan hissettikleri etkilerin aynısını hissedeceklerini söyledi. “Arka pozisyonlarında kendilerini güvende hissetmeyecekleri için işleri çok daha kolaylaştıracak. Bir hava saldırısından sonra herkes psikolojik olarak siperlere geri dönmeye hazır olmayacak.”

Hava saldırısı sirenlerinin o kadar sabit olduğu ve yerlilerin çaldıklarında rotalarından zar zor saptıkları, zarar görmüş Ukrayna şehirlerinde, F-16’lar, füze atan bazı Rus jetlerinin uzaktan yakalanmasına veya durdurulmasına izin veriyor. Moskova’nın her gece sivil bölgelere uyguladığı verili terörü bozacaktır. Dnipro’da siren çalarak ve patlamaları bekleyerek yattığınızda, Ukrayna’nın daha fazla hava savunmasına ihtiyacı olup olmadığına dair herhangi bir tartışma aptalca görünüyor.

Portekiz askeri F-16 savaş uçakları, 23 Mayıs'ta Šiauliai yakınlarındaki Litvanya hava sahasındaki NATO Baltık Hava Polisi misyonuna katılıyor.

Ukrayna’ya yüksek kaliteli uçakları hızlı bir şekilde ulaştırma görevi her zaman iddialı olmuştur.

F-16’lara ihtiyaç duydukları kapsamlı eğitim ve hizmeti sağlamak, NATO’yu her zaman savaşçılara yaklaştıracaktı. Uçakların bakımlarının bir gecede ustalaşması için Ukraynalılara ihtiyacı var ve NATO personelinin boşlukları doldurması veya NATO topraklarındaki uçakları onarmasına yardım etmesi için çağrılma riski her zaman vardı. Ve böylece tempo yavaşladı.

Eğitim için yeterli sayıda Ukraynalı olup olmadığı veya diğer bürokratik engeller ne olursa olsun, NATO ülkeleri arasında bunu gerçekleştirecek iradenin henüz bulunmadığı açıktır. İsterlerse her şeyi hızlı bir şekilde yapabileceklerini öğrendiler – bunu Leopard tanklarıyla yaptılar.

NATO’nun savaşa çekilme riskinin F-16’larla daha hızlı hareket etmeyi haklı çıkaramayacak kadar büyük olduğu hesapları yapılmış olabilir. Bunun yerine Ukrayna’nın bir eli arkadan bağlıyken karşı saldırısında başarılı olup olmayacağı konusunda kumar oynamak daha kolay.

READ  Bir bakan, Rusya'nın Ukrayna işgaline yönelik yaptırımlar nedeniyle 76 yolcu uçağını kaybetmesine şaşırdığını söyledi

Ukrayna kuvvetlerinin oturduğu ve gelen füzelerin yakında vurup vurmayacağını görmek için beklediği Orivkhiv’in bodrum katlarında, acımasız ve tarafsız görünen bir kumar.