Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Prematüre bebeklerin Gazze’deki ana hastaneden Mısır’a tahliyesi

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Prematüre bebeklerin Gazze’deki ana hastaneden Mısır’a tahliyesi

KHAN YOUNIS, Gazze Şeridi (AP) — Sağlık yetkilileri, “durumu son derece kritik” olan 31 prematüre bebeğin Pazar günü Gazze’nin ana hastanesinden güvenli bir şekilde nakledildiğini ve Mısır’a gideceğini, 250’den fazla ciddi yaralı ve acil ihtiyaç duyulan hastanın kaldığını söyledi. günlerce. İsrail güçleri Hamas operasyonlarını aramak için yerleşkeye girdikten sonra.

İsrail’in El Şifa Hastanesi’ne yönelik iddialarıyla birlikte çocukların durumu uluslararası toplumda güçlü semboller haline geldi İsrail ile Hamas arasında yıkıcı bir savaş. İsrail saldırısı Filistinli siviller arasında ağır kayıplara yol açarken İsrail, Hamas’ı El Şifa Hastanesi ve diğer hastaneleri askeri operasyonlar için karargah olarak kullanmakla suçladı.

İsrail güçlerinin dışarıda Filistinli militanlarla çatıştığı sırada elektriğin kesildiği ve malzemelerin tükendiği hastanede yeni doğan bebekler, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde acil bakıma alınıyordu. Gazze’deki hastanelerin müdürü Muhammad Zaqout, bazı vakalarda dehidrasyon, hipotermi ve sepsis yaşadıklarını söyledi. Tahliyeden önceki iki gün içinde dört çocuğun daha öldüğünü ekledi.

Al-Shifa’yı ziyaret eden Dünya Sağlık Örgütü ekibi, geri kalan hastaların çoğunun ampütasyon, yanık veya diğer travmalardan muzdarip olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde tahliyeleri planlanıyor.

Pazar günü ilerleyen saatlerde İsrail ordusu, Hamas’ın geniş bir alanda varlığını sürdürdüğü yönündeki iddialarını destekleyecek güçlü kanıtların bulunduğunu söyledi. Komuta merkezi şifanın içinde ve altında. İsrail, silahlı grubun yönetiminin ardından Hamas’ın Gazze’deki yönetimini sona erdirme savaşında hastaneyi ana hedef olarak gösterdi Güney İsrail’e Altı hafta önce.

Ordu, çeşitli binalar, garajlar ve bir avlu içeren 20 dönümlük hastane kompleksinin altında yaklaşık 10 metre (33 feet) uzunluğunda 55 metrelik (60 yarda) bir tünel bulduğunu söyledi. Tünelin, bir merdiven ve keskin nişancıların kullanabileceği bir atış deliği içerdiğini, Tünelin henüz güçlerin açmadığı, patlamaya dayanıklı bir kapıyla son bulduğunu sözlerine ekledi.

Associated Press, İsrail’in bulgularını bağımsız olarak doğrulayamadı; bunlar arasında ordunun 7 Ekim saldırısından sonra hastaneye kaldırılan biri Taylandlı, biri Nepalli iki yabancı rehine olduğunu söylediği güvenlik kamerası videosu da vardı.

READ  Daniel Khalifa tutuklandı: Londra polisi Chiswick'te kaçan terör şüphelisini buldu

Ordu ayrıca bağımsız bir tıbbi raporun onbaşının İsrail ordusunda olduğunu doğruladığını söyledi. Cenazesi Gazze’de bulunan Noa Marciano, hastanede Hamas tarafından öldürüldü. İsrail istihbarat değerlendirmesine göre, Marciano, 9 Kasım’da İsrail’in düzenlediği baskında yaralanmıştı ve bu da kendisini kaçıran kişinin ölümüne yol açmıştı. Ordu, yaralanmaların hayati tehlike oluşturmadığını söyledi ancak daha sonra Şifa’da bir Hamas aktivisti tarafından öldürüldü.

Hamas ve hastane çalışanları, El Şifa’nın idaresinde bir komuta merkezinin bulunduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Eleştirmenler hastaneyi İsrail’in sivilleri tehlikeye atmasının sembolü olarak tanımlıyor. İsrail’in ciddi gıda, su, ilaç ve yakıt sıkıntısı çeken Gazze’ye düzenlediği baskınlarda binlerce kişi öldürüldü.

Üst düzey Hamas yetkilisi Usame Hamdan, İsrail ordusunun duyurusunu reddetti ve Gazze’nin bunu yaptığını inkar etmedi. Yüzlerce kilometrelik tüneller. Ancak şöyle dedi: “İsrailliler bir komuta ve kontrol merkezinin olduğunu söyledi, bu da meselenin bir tünelden daha fazlası olduğu anlamına geliyor.”

Rehine müzakereleri

Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında İsrail tarafında çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişi öldürülmüştü. Yaklaşık 240 mahkum geri çekildi Gazze’ye dönüş İsrail’in güvenlik duygusunu paramparça etti. Ordu, son 24 saatte 12’si olmak üzere 63 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Hamas dört rehineyi serbest bıraktı, İsrail birini kurtardı ve ikisinin cesedi Şifa yakınlarında bulundu.

İsrail, ABD ve Hamas’la arabuluculuk yapan Katar, rehinelerin serbest bırakılması için haftalardır pazarlık yapıyor. İsrail’in ABD Büyükelçisi Michael Herzog ABC’ye yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki günlerde çok sayıda rehineyi serbest bırakabileceğimizi umuyoruz.” dedi.

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdul Rahman Al Thani, anlaşmazlık noktalarının “daha pratik ve lojistik” olduğunu söyledi.

İsrail’in üç üyeli savaş kabinesi Pazartesi akşamı rehinelerin ailelerinin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Gemi ele geçirildi

Yemen Husi isyancılar İsrail’e bağlı bir kargo gemisini ele geçirdi Güney Kızıldeniz’de 25 mürettebatını Pazar günü rehin alan bir eylem, savaşın artan bölgesel gerilimlerin denizlere sıçrayabileceği korkusunu artırdı. İran destekli isyancı grup, İsrail bağlantılı gemileri hedef almaya devam edeceğini söyledi.

READ  Güney Kore'de yangın: Şüpheli bir kundaklamanın neden olduğu bir yangında en az 7 kişi öldü ve düzinelerce kişi yaralandı

Yetkililer, Filipinler, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Meksika’dan mürettebatı bulunan ve Japon bir şirket tarafından işletilen Bahamalar bayraklı Galaxy Leader gemisinde İsrailli bulunmadığını söyledi. Kamuya açık denizcilik veritabanları, geminin sahiplerini, İsrail’in en zengin insanlarından biri olarak bilinen Avraham “Rami” Ungar tarafından kurulan Ray Car Carriers şirketiyle ilişkilendiriyordu.

Ungar, Associated Press’e olaydan haberdar olduğunu ancak ayrıntıları beklediği için yorum yapamayacağını söyledi. Ona bağlı bir gemi, 2021 yılında Umman Körfezi’nde bir patlamaya tanık oldu. İsrail medyası o dönemde bunun sorumlusu olarak İran’ı suçlamıştı.

İngiliz Ordusu’nun İngiliz Deniz Ticaret Operasyonları’nın bir İngiliz güvenlik görevlisine dayandırdığı bilgiye göre, Galaksi Lideri, Yemen kıyılarının yaklaşık 150 kilometre (90 mil) açıklarında, Eritre kıyılarına yakın bir yerde yakalandı ve liman kenti Hodeidah’a götürüldü. Gemi şirketi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno, Japon yetkililerin gemiyi ve mürettebatını serbest bırakmak için Husi isyancılarla pazarlık yaptığını söyledi.

Kuzeyde şiddetli çatışmalar

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Jabalia mülteci kampında şiddetli çatışmaların olduğu bildirildi. Orada BM tarafından işletilen bir hastanede kalan Yasin Şerif telefonla yaptığı açıklamada, “Sürekli silah sesleri ve tank bombardımanı duyuluyordu” dedi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler Ajansı Genel Komiseri Philippe Lazzarini, önceki gün görgü tanıklarının İsrail’in Jabalia’da BM tarafından işletilen bir okula düzenlediği hava saldırısında 24 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Filistinlilere defalarca kuzey Gazze’yi terk etmeleri çağrısında bulunan İsrail ordusu, yalnızca kuvvetlerinin bölgede “teröristleri vurmak amacıyla” faaliyet gösterdiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 24 saat içinde BM tarafından işletilen bir okula düzenlenen baskın ve başka bir baskınla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu savaş şaşırtıcı ve kabul edilemez sayıda sivil kaybına neden oluyor. Bu durdurulmalı” dedi.

Filistin sağlık yetkililerine göre Gazze’de 11.500’den fazla Filistinli öldürüldü. 2.700 kişinin daha kayıp olduğu bildirildi. Enkaz altında kaldığı sanılıyor. saymak Fark yok siviller ve savaşçılar arasında; İsrail binlerce eylemciyi öldürdüğünü söylüyor.

READ  Dmitriy Muratov: Rus Nobel Barış Ödülü sahibi Ukraynalı mülteciler için açık artırma madalyası

Filistinli sağlık yetkililerine göre, savaşın başlangıcından bu yana İsrail güçlerinin ve yerleşimcilerin Batı Şeria’daki saldırılarında 215 Filistinli öldü.

Soğuk hava mutsuzluğu artırıyor

Gazze’deki 2,3 milyon insanın üçte ikisinden fazlası evlerinden kaçtı. Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler Ajansı (UNRWA), yüz binlerce yerinden edilmiş insana temel hizmetleri sağlamak için mücadele ediyor. Ajans, 17 tesisinin doğrudan bombardımana maruz kaldığını söyledi.

Son günlerde soğuk rüzgarlar ve şiddetli yağışlar nedeniyle acıları daha da arttı.

Hafta sonu İsrail, UNRWA’nın insani yardım operasyonlarını birkaç gün daha sürdürmeye ve internet ve telefon sistemlerini çalışır durumda tutmaya yetecek kadar yakıt ithal etmesine izin verdi. İsrail, savaşın başında tüm yakıt ithalatını keserek Gazze’nin tek elektrik santralini ve su arıtma sistemlerinin çoğunu kapattı.

İsrail, güneydeki militan hedefleri olduğunu söylediği yerleri defalarca bombaladı ve çoğu zaman sivilleri öldürdü.

Tahliye alanı Zaten yerinden edilmiş sivillerle doluSaldırı yaklaşırsa nereye gidecekleri belli değildi. Mısır, herhangi bir Filistinli mülteci akınını kabul etmeyi reddetti. İsrail’in geri dönmelerine izin vermeyeceğinden korkuyor.

Ancak bazı hastalar ve yabancı uyruklular karşıya geçmeyi başardı. Türkiye Sağlık Bakanlığı, aralarında hastalar ve yakınlarının da bulunduğu 110 kişiyi Gazze’nin belirtilmeyen bir bölgesinden Mısır’a tahliye ettiğini söyledi. Türk yetkililer, Pazar günü geç saatlerde Türkiye’den veya Kuzey Kıbrıs’tan 87 kişinin daha Gazze’den Mısır’a girdiğini ve grupların Pazartesi günü Türkiye’ye uçmasının planlandığını söyledi.

Filistinli-Kanadalı Halil Manea (71 yaşında) Pazar günü Gazze Şeridi’nden Mısır’a doğru yola çıktı. Güney Gazze’ye kaçtıktan sonra akrabalarıyla birlikte 40 kişilik kalabalık bir evde yaşadığını söyledi. “Orada da yoğun grevlere maruz kaldık. “Bir füze evimize çarptı” dedi.

___

Magdy Kahire’den bildirdi. Associated Press yazarları Kudüs’ten Julia Frankel ve İstanbul’dan Robert Badendyk katkıda bulundu.

___

AP kapsamını tamamlayın https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.