Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fayetteville, Veri Madenciliği Gürültü Rahatsızlıklarını Giderecek Kuralları Yürürlüğe Koydu

Fayetteville, Veri Madenciliği Gürültü Rahatsızlıklarını Giderecek Kuralları Yürürlüğe Koydu

FAYETTEVILLE – Salı günü Belediye Meclisi, kripto para madenciliği yapan gürültülü veri merkezleriyle başa çıkmak için Arkansas Belediye Birliği’nden bazı model düzenlemeleri kabul etti.

Konsey üyeleri şehir kodundaki değişiklikleri onaylamak ve değişikliklerin derhal yürürlüğe girmesine yönelik bir yönetmelik çıkarmak için 6-0 oy kullandı. Teklif, veri merkezlerine şehir kodunda kendi hizmet birimlerini verecek ve onları şehrin sanayi parkında etkili bir şekilde tutacak genel sanayi bölgelerine devredecek.

Yönetmelikler aynı zamanda gürültünün azaltılmasına yönelik çeşitli gereklilikler de içermektedir. Gereksinimler arasında, veri merkezinin planlandığı yerin yarım mil yarıçapındaki komşulara haber verilmesi, üçüncü taraf bir akustik mühendisi tarafından inşaat öncesi ve sonrası ses denetimi yapılması, her taraftaki mekanik ekipmanın taranması ve şehrin gürültü yönetmeliğine uyulması yer alıyor.

Veri merkezleri, büyük miktarda veriyi depolamak, işlemek ve dağıtmak için ağa bağlı büyük bilgisayar sunucu gruplarıdır. Dijital varlık madenciliği tesisleri, önemli miktarda güç tüketen ve kripto para madenciliği için sürekli uğultu sesleri çıkaran veri merkezleridir. Kripto para birimi, banka gibi herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan bir bilgisayar ağı aracılığıyla alınıp verilen dijital para birimini ifade eder.

Eyalet yasama organı bu yıl, yerel yönetimlerin veri merkezlerini, özellikle de dijital varlık madenciliği tesislerini nasıl düzenleyebileceğini sınırlayan bir yasayı kabul etti. Ancak yasanın sponsoru Devlet Temsilcisi. R-Malvern’den Rick McClure, bu tür tesislerin neden olabileceği gürültü sorunlarını kamuoyu önünde kabul etti. Bazı yasa koyucular konunun incelenmesi için özel bir oturum yapılması çağrısında bulundu.

Sebastian ve Benton ilçeleri de dahil olmak üzere birçok ilçe, eyalet yasasını Ağustos ayında yürürlüğe koydu. 1 tarihinde yürürlüğe girmeden önce veri merkezlerine ilişkin kendi düzenlemelerini çıkarmıştı. Greenwood, ağustos ayında veri merkezleri ve gürültüye ilişkin düzenlemeleri kabul etti ve Springdale de benzer bir düzenlemeyi düşünüyor.

READ  EUROhope | Türkiye'ye Yardım: Semi Erden hemşehrilerini Eurohoops aracılığıyla destekliyor

Konsey üyesi Sarah Moore, Salı günü Fayetteville tarafından kabul edilen düzenlemelere sponsor oldu ve yeni inşa edilen bir veri merkezinin şehrin herhangi bir yerinde bir darboğaz yaratmasını istemediğini söyledi. Yeni kurallar yürürlüğe girmeden önce bir merkezin beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmamasını sağlamak için acil durum hükmünün eklendiğini söyledi.

Şehir Savcısı Kit Williams, teklifin dilinin Arkansas Belediye Birliği’nden alındığını ve sakinleri bir veri madenciliği tesisinin sıkıntısından korumanın bir yolu olarak şehrin kurallarına göre uyarlandığını söyledi. Salı günü üç kez görüşerek konseyi kurallarını askıya almaya ve öneriyi onaylamaya teşvik etti.

Williams, “Bunu kayıtlara geçiremezsek, kendimizi bu kripto para birimi şirketlerinden birinin Fayetteville’de pek tatmin edici olmayan bir yerde bulunmasıyla karşı karşıya bırakmış oluruz” dedi.

Konsey üyesi Teresa Turk, şehir kodu içindeki veri merkezleri için bir hizmet bölümü oluşturmanın, bunların şehirde hoş karşılandıklarına dair bir mesaj gönderebileceğinden endişe duyduğunu ifade etti. Başlangıçta projeyi desteklemeden önce diğer şehirlerin sorunu çözmek için neler yaptığı hakkında daha fazla bilgi istedi.

Turk, “Karşılama paspasını seriyormuş gibi görülmemizi istemiyorum” dedi ve “bu yeni yasayla bile bu, Fayetteville için iyi bir şey olmayacak. Eğer soruyorlarsa: Umarım: Olumsuz.”

Diğer işlerde ise konsey, Truckers Drive yakınındaki yaklaşık 20 dönümlük alanın yeniden imar edilmesine yönelik bir öneriyi ikinci okumasına bıraktı. Talep, arazinin dönüm başına 18 birime kadar çok aileli konutlar için imar edilmesi çağrısında bulunuyor. Daha önce planlanan imar bölgesinin süresi 2011 yılında dolduğu için arazi şu anda imarsızdır.

Şehrin sakinlerinin liderliğindeki Çevresel Eylem Komitesi, talebi reddetti ve arazinin çevresel değere sahip olduğunu söyleyerek belediyeye araziyi tarımsal kullanım için bölgelere ayırmasını tavsiye eden bir mektup yazdı. Meclis öneriyi 19 Eylül’de tekrar tartışacak.

READ  Turks ve Caicos Adaları en güçlü MRI güvenli - manyetik ortama ulaşır

Konsey üyesi De’Andre Jones Salı günü yoktu.