Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom depremden etkilenen kadınlara dijital proje genişlemesiyle destek oluyor

Türk Telekom depremden etkilenen kadınlara dijital proje genişlemesiyle destek oluyor

Türk Telekom, 6 Şubat 2023 depreminden etkilenen kadınlara öncelik vererek başlattığı “Dijitalde Hayat Kolay” projesinin yeni fazında faydalanıcı sayısını artırıyor ve girişimlere destek veriyor.

Şirketin açıklamasına göre Türk Telekom, teknolojik uzmanlığını hayatın çeşitli alanlarına aktararak sürdürülebilir ekonomik büyümeye ve toplumsal kalkınmaya katkıda bulunuyor. Yenilikçi ürün ve hizmetleriyle öne çıkan Türk Telekom, ekonomik, sosyal, bölgesel veya fiziksel faktörlerden etkilenen dezavantajlı grupların aktif katılımını desteklemektedir.

Türk Telekom, 2019 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Derneği iş birliğiyle “Dijitalde Hayat Kolay” projesini hayata geçirdi. Türk Telekom, proje ortaklarıyla birlikte eğitimlerin yeni aşamasına devam ediyor.

Yeni aşamada bölgesel kalkınmayı desteklemek amacıyla öncelikle depremden etkilenen kadınlara eğitim verilmesi amaçlanıyor. Proje, kadınların dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama becerilerini geliştirerek ekonomik ve sosyal hayata daha aktif ve eşit katılımlarını sağlamayı amaçlıyor.

Bu program kapsamında bugüne kadar 15.000 kadına dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimi verildi.

Yeni aşamada 20 girişime hibe desteği verilecek

“Dijitalde Hayat Kolaylaştı” projesinin yeni aşamasında hem hedeflenen kişi sayısı hem de mentorluk ve hibe desteği alma çalışmaları artırıldı. Bu sürenin sonunda dijital pazarlama eğitimi katılımcıları arasından seçilen 500 kadın, tasarım odaklı düşünme atölyeleri aracılığıyla girişimlerinin hedef kitlesine ilişkin kapsamlı bir değerlendirme deneyimleme, etkin pazar ve müşteri analizleri yapma fırsatına sahip olacak.

Atölyeleri tamamlayacak 500 kadından seçilen 40 kadın girişimci, e-iş süreçlerindeki sorunlardan, girişimlerini büyütürken karşılaştıkları zorluklara kadar birçok konuda uzmanlardan mentorluk desteği alacak.

Ayrıca jüri değerlendirmesi sonucunda seçilen 20 kadın girişimci, mentorluk sürecini tamamladıktan sonra girişimlerini büyütmek için hibe desteği alma fırsatı yakalayacak.

Türkiye’nin her ilinden katılıma açık olan mentorluk ve hibe süreçlerinde depremden etkilenen bölgelerden katılımcılara veya depremzedelerin girişimlerine öncelik verilecek.

READ  Gerçek Ev Kadınları Nihai Kadın Seyahat Oyuncuları 1. Sezonda 11.5 Milyon Dolar Turks ve Caicos Tatil Evi'nde Kaldı

‘Yıl sonuna kadar 15 bin kadına ulaşmayı hedefliyoruz’

Türk Telekom Pazarlama ve Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Özden, sürdürülebilir kalkınmanın ancak kapsayıcı çözümler ve eşitliği destekleyici tedbirlerle sağlanabileceğini vurguladı.

Özden, Türk Telekom’un “Türkiye için değerli” anlayışıyla teknolojiyi yararlı ve yararlı kılan projeler geliştirmeye devam ettiğini, kadınların dijital becerilerini geliştirerek bölge ekonomilerine katılımını desteklediğini söyledi. “Sürdürülebilir kalkınmanın ancak kapsayıcı çözümler ve eşitsizliklerin azaltılmasıyla sağlanabileceğine inanıyoruz” diye vurguladı.

Özden, online ve yüz yüze eğitimlerle yeni dönemde deprem bölgesinin kalkınmasına katkıda bulunmaya odaklandıklarını, mentorluk ve hibe süreçlerinde ise bölgenin uygulamalarına öncelik verdiklerinin altını çizdi.

Özden, yeni dönemin başladığı mart ayından bu yana program kapsamında 3 bin kadına eğitim verdiklerini, bu yıl sonuna kadar 15 bin kadına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. “Ortaklarımız ve gönüllü koçlarımızın desteğiyle çeşitli nedenlerle işsiz kalan kadınların potansiyellerini ortaya çıkarmalarına, girişimlerini geliştirmelerine, ekonomik ve sosyal hayata eşit ve güçlü bir şekilde katılmalarına yardımcı oluyoruz.”

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Hatice Güner Kal, 81 ilden 7 bin üyesiyle toplumun her sektöründe kadınların güçlendirilmesi ve kadınların girişimciliğe teşvik edilmesi için birçok adım attığını söyledi.

Cal, depremden etkilenen bölgelerdeki kadınların dijital ve teknik becerilerini geliştirmeye yönelik “Dijitalde Hayat Kolaylaştı” projesindeki misyonlarına dikkat çekti. Güçlü ekonomik büyüme sağlamanın en önemli yolları.”

‘Türkiye’nin Dijital Ekonomiye Dönüşümünü Hızlandırıyoruz’

UNDP Program Yöneticisi Hansen Doğan, Türkiye’de daha kapsayıcı, fırsat eşitliği sunan bir dijital ekonomi tasarlama planıyla somut adımlar attıklarını kaydetti.

Doğan, depremin vurduğu bölgede gerçek toparlanma ve sürdürülebilir kalkınmanın ancak kadınların çabaları ve işgücüne aktif katılımlarıyla sağlanabileceğini vurguladı.

“Yeni aşamada bölgedeki kadın girişimcilerin ihtiyaç duydukları dijital becerileri kazanmalarına yardımcı olmaya ve onlara işlerini büyütmek için ihtiyaç duydukları desteği sağlamaya odaklanmayı hedefliyoruz” dedi.

READ  Türkler, büyük bir Arktik LNG projesinde Rusya'nın imdadına yetişiyor

Geçim Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nezrin Serin Onkarteslar, girişimcilik, dijital dönüşüm, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma konularında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda projelerine devam ettiklerini açıkladı.

Kadınların dijital beceri ve yeteneklerini geliştirmelerinin, sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının teşvik edilmesinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. “Depremden etkilenen bölgede kalkınmaya öncelik vererek, girişimci becerilere sahip kadınları desteklemek için atölyelerimize, mentorluklarımıza ve desteklerimize devam edeceğiz.”