Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed toplantısı: Faiz oranları nereye kadar gidecek ve bu haftaki toplantısında neler bekleniyor?

Fed tarafından yayınlanan “güncel” mi olacak? Yoksa bu anahtar kelime merkez bankası politikasına yön vermeye devam edecek mi?

Böylesine önemsiz görünen bir soru üzerine, Federal Açık Piyasa Komitesi önümüzdeki Çarşamba öğleden sonra iki günlük toplantısının sonuçlarını açıkladığında faiz oranlarının gidişatı bozulabilir.

Elbette, Fed’in Politika Belirleme Komitesi, federal fonlar için hedef aralığını %4,50-%4,75’e yükseltecek. Bu, FOMC’nin daha önce çok kolay olan para politikası normalleşmesini yakaladığı geçen yıla kadar olağan oran hareketi olan 25 baz puanlık bir artışa doğru bir düşüş anlamına gelir. Komite, 2022’de dört büyük 75 baz puanlık artışı zorunlu kıldı ve ardından Aralık ayında 50 baz puanlık bir artış ekledi. (Temel puan, yüzde puanının 1/100’üdür).

O sırada FOMC, “hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını beklediğini” belirtmişti. Politika beyanında çoğul olan “artışları” korumak, muhtemelen 21-22 Mart ve 2-3 Mayıs tarihlerinde en az 25 baz puanlık bir artış anlamına geliyordu. Bu, federal fonlar için hedef aralığını %5-%5,25’e çıkaracak ve en son FOMC raporundaki %5,1’lik ortalama bir puanlık tahminle eşleşecek. Ekonomik tahminlerin özetiAralık toplantısında açıklandı.

Ama piyasa buna inanmıyor. Buradaki grafiğin gösterdiği gibi, federal fon vadeli işlem piyasası Mart toplantısında yalnızca bir artışı fiyatlıyor. Fiyat hedefini %4,75-%5 olarak sabitleyen piyasa şu anda Cadılar Bayramı’nın ertesi günü 25bp’lik bir indirimle %4,50-%4,75’e geri dönmesini bekliyor. Bu, temel politika faizini FOMC’nin yıl sonu ortalama tahmininin yaklaşık yarım puan altına ve 19 komite üyesinin tahminlerinden 17’sinin altına yerleştirir.

Hazine piyasası da Fed ile savaşıyor. Faiz oranı beklentilerine en duyarlı olan iki yıllık tahvil, Cuma günü %4,215’lik bir getiri ile mevcut %4,25-%4,50 hedef aralığının alt sınırının altında işlem gördü. Altı aylık Hazine verim eğrisinin zirvesi, hazine bonolarının %4,823’te işlem gördüğü zamandır. Oradan, eğri aşağı doğru eğimlidir ve 10 yıllık kıyaslama notu %3,523’tür. Böyle bir oluşum, piyasanın gelecekte daha düşük faiz oranları gördüğüne dair klasik bir işarettir.

READ  Dow vadeli işlemleri: Piyasa rallisi düşmeye devam ediyor, 5 hisse satın alma noktasına yakın, Tesla kazançları artıyor

Son haftalarda çok sayıda Fed konuşmacısı, Çarşamba günü 25 baz puanlık bir artışa işaret ederek, faiz artırımlarının hızının değiştirilmesi konusunda olumlu konuştu. Ancak hepsi, para politikasının enflasyonu merkez bankasının %2’lik hedefine geri getirme yolunda devam edeceğinin farkındaydı.

Brian Capital’in deneyimli Fed gözlemcileri John Riding ve Conrad D. Quadros, merkez bankasının tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları deflatörüne ilişkin son okumalara dayanarak, politikanın bu hedefe ulaşmak için yeterince kısıtlı olduğunu söylemek için henüz çok erken. . Cuma günü yayınlanan veriler, kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatörünün yıllık %5.0 arttığını gösterdi. Bu nedenle, önümüzdeki hafta Fed fonlarının %4,50-%4,75 hedef aralığına olası bir zamsından sonra bile, faiz oranı enflasyona göre ayarlandığında negatif kalacak ve bu da Fed politikasının kolay olduğunu gösteriyor.

Brean Capital’deki ekonomistler, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın, merkez bankasının politikayı çok hızlı gevşeterek enflasyonun tekrar hızlanmasına izin verdiği 1970’lerdeki hatasını tekrarlamayacağını tekrarlamasını bekliyorlar. Son enflasyon ölçütleri, büyük ölçüde pandemi sırasında yükselen kullanılmış arabalar da dahil olmak üzere düşük enerji ve emtia fiyatları nedeniyle geçen yıl kırk yılın en yüksek seviyelerinin altına düştü.

Ancak Powell, temel konut dışı hizmetlerin fiyatlarının gelecekteki fiyat eğilimlerinin öncü göstergeleri olduğunu vurguladı. Konut dışı hizmet fiyatlarındaki artışın temel olarak işçilik maliyetlerinden kaynaklandığı görülmektedir. Powell, %3,5’lik tarihi düşük işsizlik oranı ve 200.000’den az yeni işsizlik sigortası talebiyle yansıyan sıkı işgücü piyasasının altını çizdi.

Ancak BCA Research’ün dönüm noktası olarak adlandırdığı konuşmada Fed Başkan Yardımcısı Lyle Brainard, İstihdam Maliyeti Endeksi’ne göre bu konut dışı hizmet maliyetlerinin işgücü harcamalarından daha keskin bir şekilde arttığını belirtti.

Eğer öyleyse, belki de daralan kar marjlarının bir sonucu olarak, bu enflasyon önlemlerinin ECI’den daha hızlı yumuşayabileceği sonucuna varılabilir. her halde, Dördüncü çeyrek ECI’yi okuyun FOMC toplantısından önceki gün Pazartesi günü açıklanacak.

READ  Credit Suisse, yatırımcıları sakinleştirmek için borcunu geri ödüyor

Washington Post geçen hafta, Fed’in eylemleri ile bunların ekonomi üzerindeki etkileri arasındaki farkı vurgulayan Brainard’ın Ulusal Ekonomik Konsey başkanı olarak Brian Daisy’nin yerini alacak kısa listede olacağını bildirdi. Beyaz Saray’a gitmesi durumunda, para politikası sıkılaştırma hızının ayarlanması yönündeki ana ses ortadan kalkacak.

Aynı zamanda, federal fon oranı kısıtlayıcı seviyelere yaklaşırken, Genel mali koşullar geriliyordu. Bu, ipotek oranları gibi daha düşük uzun vadeli borçlanma maliyetlerine yansır. özellikle son haftalarda toparlanan yüksek getirili piyasada şirket kredisi; hisse senedi fiyatları, Ekim ayının en düşük seviyelerinden akıllıca yükseldi; hisse senetleri ve sabit getirili menkul kıymetlerde keskin bir şekilde düşen oynaklık; Dolardaki düşüş ihracat için büyük nimet.

Her halükarda, FOMC açıklaması “devam eden” oran artışlarından bahsediyorsa, bu, merkez bankasının gelecekteki oranlar hakkındaki düşüncelerine dair bir ipucu olacaktır. Alternatif olarak, ifade, politikanın veri odaklı hale geleceğini iddia edebilir.

Eğer öyleyse, Cuma sabahı açıklanacak olan istihdam raporu ve müteakip enflasyon okumaları gibi ekonomik veriler daha da önemli olacaktır. Aralık ayında 223.000 olan tarım dışı istihdam artışının Ocak ayında 185.000’e gerilemesi ekonomistlerin ortak görüşü. Aralık İstihdam Fırsatları ve İstihdam Ciro Anketi veya JOLTS, Çarşamba sabahı, FOMC’nin düşünmesi için tam zamanında geldi.

Powell’ın gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenecek basın toplantısı da önemli sinyaller verecek. Teknoloji şirketlerinin işten çıkarma çılgınlığından sonra iş koşullarının hala sıkı olup olmadığı kendisine kesinlikle sorulacak. Piyasanın oranlar açısından gördüğü şey ile Fed’in Mart ayına kadar güncellenmeyecek olan Aralık ayı ekonomik görünüm özetinde öngörülenler arasındaki büyük fark hakkında neredeyse kesin olarak sorgulanacak.

READ  Hisse senetleri, perakendeci sonuçlarıyla desteklendi

Kesin olan tek şey, para politikası tartışmasının devam edeceğidir.

yazmak Randall W. Forsyth, [email protected] adresinde