Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Microsoft ve Amazon Fransa’ya 5,6 milyar dolar yatırım yaptı

Microsoft ve Amazon Fransa’ya 5,6 milyar dolar yatırım yaptı

Şirket, 2025 yılı sonuna kadar Fransa’ya 25.000’e kadar en gelişmiş grafik işlem birimini veya GPU’yu getirmek için yatırım yapmayı planladığını söyledi. Microsoft ayrıca 2027 yılına kadar 1 milyon kişiyi eğitecek ve 2.500 yapay zeka girişimini destekleyecek.

Duyuru, Fransa’da yabancı yatırımı teşvik etmeye adanmış bir toplantı olan “Fransa’yı Seçin” zirvesi sırasında yapıldı.

Microsoft Başkanı Brad Smith Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu önemli yatırım, Fransa’da dijital inovasyonu ve ekonomik büyümeyi destekleme konusundaki kararlılığı gösteriyor” dedi.

“Modern bulut ve yapay zeka altyapısı oluşturuyoruz, insanları yapay zeka becerileri konusunda eğitiyoruz ve teknolojiyi güvenle adil ve sorumlu bir şekilde büyümek için kullanan Fransız girişimlerini destekliyoruz.”

Microsoft, yatırımının bir parçası olarak Fransa’nın Mulhouse şehrinde yeni bir veri merkezi de açacak.

Bu arada Amazon, Fransa’ya 1,2 milyar Euro yatırım yapma sözü verdi.

Amazon’un ülke müdürü Frédéric Duval’e göre, para, Amazon’un 2024 için duyurduğu 2.000 yeni işe ek olarak Fransa’da 3.000’den fazla iş yaratılmasına ve Amazon’un ülkedeki ayak izinin büyük ölçüde artırılmasına harcanacak.

Duval Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Lojistik ağımızı genişletmek yerel ekonomik kalkınmayı destekliyor, iyi istihdam yaratıyor ve genel müşteri deneyimini geliştirirken teslimatlarımızın karbon ayak izini azaltmamıza olanak tanıyor.” dedi.

Microsoft ve Amazon’un Fransa’ya yönelik toplam taahhütleri finansman açısından 5,6 milyar doları buluyor. Fransa’nın Pazartesi günü düzenlenen yıllık “Fransa’yı Seçin” zirvesinde yabancı şirketlerden toplamda 15 milyar Euro değerinde rekor yatırım taahhütleri aldığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’yı yapay zeka merkezi olarak tanıtmaya çalışıyor. Paris zaten yapay zeka araştırma ve geliştirmesi için önemli bir merkez; Facebook 2015 yılında ana yapay zeka laboratuvarlarından biri olan FAIR’ı burada kurdu.

Geçtiğimiz yıl Paris’teki VivaTech teknoloji fuarında Macron, hükümetin daha önceki taahhütlerine ek olarak yeni yapay zeka “şampiyonları” yaratmak için 500 milyon Euro (540 milyon $) tutarında yeni finansman duyurdu. Söz dahil 2022’den önce yapay zekaya 1,5 milyar Euro aktarmak.

READ  İşsizlik başvuruları Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı; Planlı işten çıkarmalar artıyor; Ticaret açığı 2022'de en düşük seviyesine ulaşacak

Fransız yetkililerin Washington merkezli teknoloji devi Redmond’un yapay zeka girişimi Mistral’e yaptığı yatırımla ilgili endişelerini dile getirdiği bir dönemde Microsoft, Fransa’ya milyarlarca avro yatırım yapma taahhüdünde bulunarak kendi cazibe atağına da imza atıyor.

Microsoft yakın zamanda Mistral’a 15 milyon Euro yatırım yaptı. Anlaşma, Microsoft’un Mistral’den hisse almasını ve Mistral’ın büyük dil modelini teknoloji devinin Azure bulut bilişim platformuna eklemesini sağladı.

Microsoft, Mistral’e yaptığı yatırımla ilgili rekabet endişelerini geri çekerek, şirketin bağımsız kaldığını ve ortaklığının bir birleşme değil, bir azınlık sermaye yatırımı ve iş ilişkisi olduğunu söyledi. İngiliz Rekabet Düzenleme Otoritesi anlaşmayla ilgili yorum istiyor.