Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed’den Waller, politikanın enflasyonu düşürmek için doğru yerde olduğuna güvendiğini ifade etti

Fed’den Waller, politikanın enflasyonu düşürmek için doğru yerde olduğuna güvendiğini ifade etti

ABD Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller, 23 Eylül 2022 Cuma günü Washington D.C.’de düzenlenen bir Fed dinleme etkinliği sırasında.

bisikletçiler | Bloomberg | Getty Images

Federal Reserve Guvernörü Christopher Waller Salı günü yaptığı açıklamada, politikanın artık enflasyonu yeniden kontrol altına alabilecek konumda olduğundan daha emin olduğunu söyledi.

Waller’in Washington D.C.’de yaptığı konuşmada yaptığı hazırlıklı açıklamalarda faiz oranlarını düşürmeyi düşündüğünü gösteren hiçbir şey yoktu ve Waller ayrıca enflasyonun şu anda çok yüksek olduğunu da belirtti. Ancak ilerleme kaydedilen çeşitli alanlara dikkat çekerek Fed’in en azından bundan sonra faiz oranlarını artırmasına gerek kalmayacağını öne sürdü.

“Mevcut verilere göre dördüncü çeyrekte ekonomik aktivitede yavaşlamanın ilk işaretleri beni cesaretlendirse de enflasyon hala çok yüksek ve tanık olduğumuz yavaşlamanın devam edip etmeyeceğini söylemek için henüz çok erken.” . Ancak politikanın şu anda ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmek için iyi bir konumda olduğuna giderek daha fazla güveniyorum.”

Bu yorum, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 12-13 Aralık’taki politika toplantısından iki hafta önce geldi. Piyasalar büyük ölçüde komitenin temel borç verme faiz oranını sabit tutmasını bekliyor ancak Fed yetkilileri enflasyon konusunda ihtiyatlı kalmanın ve seçeneklerini açık tutmanın önemini vurguladı.

Merkez bankasının enflasyona karşı devam eden mücadelesi sırasında Waller en şahin üyelerden biri oldu, bu da onun politikanın sıkılaştırılmasından ve daha yüksek faiz oranlarından yana olduğu anlamına geliyor. Ancak Salı günkü konuşmasının başlığını, yakın zamanda yaptığı “Bir Şey Vermeli” başlığının aksine, “Bir Şey Veriyor” başlığını koydu.

“Son birkaç haftada öğrendiklerimiz beni cesaretlendirdi; bir şeyler iyiye gidiyor gibi görünüyor, o da ekonominin hızı” dedi.

Waller, perakende satışlardan işgücü piyasasına ve imalata kadar faaliyetin ılımlı olduğu çeşitli alanlara dikkat çekti. Kendisi ayrıca, enflasyondaki ilk sıçramanın büyük ölçüde sorumlusu olan tedarik zinciri baskılarının hafiflemesine dikkat çekti ancak enflasyonun daha da düşürülmesine yardımcı olmak için bu faktöre güvenilemeyeceğini söyledi.

READ  Maryland Store'daki Apple çalışanları, ABD'de türünün ilk örneği olan sendikaları birleştirmek için oy kullandı

“Para politikasının bundan sonra enflasyonu yüzde 2’ye düşürmek için çalışması gerekecek” dedi.

Waller, Ekim ayında sabit kalan TÜFE gibi enflasyon ölçümlerindeki düşüşe ve “görmek istediklerime” dikkat çekti. Ancak önümüzdeki haftalarda kişisel tüketim harcamalarıyla ölçülen enflasyona ilişkin Perşembe günkü rapor da dahil olmak üzere yakından izleyeceği çok sayıda başka veri noktasının da olacağını söyledi.