Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kaynaklar: Çinli şirket Shein, yatırımcıların iştahını test etmek için ABD’de ilk halka arz başvurusunda bulundu

Kaynaklar: Çinli şirket Shein, yatırımcıların iştahını test etmek için ABD’de ilk halka arz başvurusunda bulundu
  • Shein, Mayıs ayında değeri 60 milyar doları aşan halka arzın büyüklüğünü henüz belirlemedi.
  • Halka arz zorlu piyasaların ve ABD incelemelerinin ortasında gerçekleşti
  • Hızlı moda perakendecileri satışlarda hâlâ Amazon’un gerisinde kalıyor

27 Kasım (Reuters) – Konuya aşina iki kaynağa göre moda şirketi Shein, New York’ta listelenecek Çin’de kurulan en önemli şirketlerden biri olması muhtemel olan şirketin ABD’de halka açılması için gizlice başvuruda bulundu.

Kaynaklar, Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Morgan Stanley’nin ilk halka arzın (IPO) baş sigortacıları olarak atandığını ve Singapur merkezli Shein’in yeni hisse satışını 2024 yılında başlatabileceğini söyledi.

Kaynaklar, Sheen’in halka arz sırasındaki anlaşmanın boyutunu veya değerlemesini belirtmediğini söyledi. Bloomberg bu ayın başlarında halka arzda 90 milyar dolara kadar hedeflendiğini bildirmişti.

Shen ve bankalar yorum yapmaktan kaçındı.

Şirket, 2012 yılında Çin ana karasında kuruldu ve Mayıs ayında, geçen yılın finansman turuna göre üçte bir oranında düşüşle 60 milyar dolardan fazla fon toplama değerine ulaştı.

Şu ana kadar ABD’de halka açılan en değerli Çin merkezli şirket, 2021’de 68 milyar dolar değerlemeyle piyasaya çıkan araç çağırma devi Didi Global (92Sy.MU) oldu.

Hızlı moda devinin ABD’de halka açılma hamlesi, ilk halka arz piyasasının, bir dizi cansız borsa başlangıcının ardından toparlanmaya çalıştığı bir dönemde geldi.

Son aylarda dört büyük halka arz gerçekleşti ve bunlardan üçü yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Alman sandalet üreticisi Birkenstock (BIRK.N), bakkal teslimat uygulaması Instacart (CART.O) ve çip tasarımcısı Arm Holdings’in hisseleri, ilk çıkışlarını takip eden günlerde halka arz fiyatlarının altına düştü, ancak Arm hisseleri şu anda bu fiyatın üzerinde işlem görüyor.

Jason Benowitz, “Bana öyle geliyor ki Shen’i halka açmak için iyi bir zaman değil, ancak sermayeye ihtiyaçları varsa piyasalar açık… ve yatırımcı duyarlılığı birkaç hafta öncesine göre daha olumlu.” söz konusu. CI Roosevelt’te Kıdemli Portföy Yöneticisi.

READ  Hafta sonu kripto para fiyatları düşüyor

“Yatırımcılar finansal tabloları inceleyebildiklerinde, tarihsel olarak güçlü bir büyüme görmeyi bekliyorum… Asıl soru, gelecekte bu hızı koruyup sürdüremeyecekleri veya pazar payı kazanmaya devam edip edemeyecekleridir” dedi.

ABD’deki ilk halka arzlar, geçen yılın aynı dönemindeki 21,3 milyar dolardan bu yıl şu ana kadar yaklaşık 23,64 milyar dolar topladı. 2021’de halka arz piyasası zirveye yaklaşırken karşılaştırılabilir rakam 300 milyar dolardı.

tedarik zinciri

Gizlilik kısıtlamaları nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklardan biri, Shin’in ABD’deki şamandıra için gösterişten uzak tanıtım turlarına başladığını söyledi.

Şirketin ABD’de halka arz için Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’na (CSRC) başvuruda bulunup bulunmadığı henüz belli değil. Çinli şirketlerin yurtdışı ihalelerine geçmeden önce düzenleyiciden izin alması gerekiyor.

CSRC, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

GlobalData genel müdürü Neil Saunders, “Perakende alanında çok önemli ve yıkıcı bir oyuncu olduğu için Shein, yatırımcıların ilgisini çekecek” dedi.

Reuters, Temmuz ayında, 2020’de ABD’de listelenmeye çalışan ancak bu planı rafa kaldıran Shen’in, potansiyel bir halka arz için en az üç yatırım bankasıyla çalıştığını bildirdi.

Ağustos ayında, ABD’nin 16 eyaletinden Cumhuriyetçi başsavcılar, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan, olası bir halka arz öncesinde Sheen’in tedarik zincirini zorla çalıştırma iddiaları nedeniyle incelemesini istedi.

“Listelemenin tam zamanı”

10 dolarlık tişörtleri ve 5 dolarlık bisikletçi şortlarıyla tanınan Shein, ürünlerinin çoğunu ayrı ayrı adreslenmiş paketler halinde doğrudan Çin’den alışveriş yapanlara hava yoluyla gönderiyor.

Doğrudan nakliye stratejisi, şirketin depolarda satılmamış envanter biriktirmesini önlemesine ve en büyük pazarlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nde ithalat vergisinden kaçınmasına yardımcı oldu çünkü e-perakendecinin ucuz ürünleri muaf tutan “minimum” gereklilikten yararlanmasına olanak tanıyor. Tanımlardan.

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri Salı sabahı yükseldi

Bazı eleştirmenler bu hükmün şirketlerin Çin mallarına uygulanan yüksek gümrük vergilerinden kaçınmasına olanak sağladığını söylüyor.

Hızlı moda perakendecileri Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerlik kazanıyor; alışveriş yapanlar daha yeni stiller ararken Shein, GAP gibi şirketlerden pazar payı alıyor.

Ağustos ayında Shein, pazar erişimini genişletmek amacıyla Forever 21’in sahibi Authentic Brands (AUTH.N) ile alışveriş merkezi operatörü Simon Property (SPG.N) arasındaki ortak girişim olan SPARC Group ile ortaklık kurdu.

Ancak Shein ve Temu.com, müşteri ziyaretlerini satışa dönüştüremedi ve bu konuda pazar lideri Amazon.com’un (AMZN.O) çok gerisinde kaldı.

SmartKarma’da yayın yapan Aequitas Research analisti Sumit Singh, Shein gibi büyük şirketlerin, faiz oranlarının zirve yapması nedeniyle ve ABD’nin küçük perakendecilere yönelik düzenlemelerinde olası değişiklikler öncesinde sermaye piyasalarından yararlandığını söyledi.

“Bu artık onlar için iyi olabilir” dedi.

Shein’in ABD’deki gizli halka arz başvurusu ilk olarak Çin gazetesi Shanghai Securities Journal tarafından geçen hafta bildirildi. Wall Street Journal bu raporu bugün Pazartesi günü erken saatlerde kaynaklardan alıntı yaparak doğruladı.

(Bengaluru’da Pritam Biswas ve Ananya Maryam Rajesh tarafından rapor edilmiştir; Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Hong Kong’da Kin Wu ve New York’ta Anirban Sen; (Ek raporlama Bengaluru’dan Rishabh Jaiswal, Sidney’den Scott Murdoch ve Singapur’dan Myung Kim tarafından yapılmıştır – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Düzenleme: Stephen Coates

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Anirban Sen, New York’taki Reuters’in ABD Birleşme ve Satın Alma editörüdür ve burada en büyük anlaşmaların haberlerini yönetmektedir. 2009 yılında Bangalore’da Reuters’te çalışmaya başlayan Anirban, 2013 yılında The Economic Times ve Mint de dahil olmak üzere Hindistan’ın önde gelen iş dünyası haber kuruluşlarında teknoloji anlaşmaları muhabiri olarak çalışmak üzere ayrıldı. Anirban, yatırım bankacılığından risk sermayesine kadar her şeyi kapsayan bir muhabir ekibine liderlik etmek üzere 2019 yılında Finans Editörü olarak Reuters’e geri döndü. Anirban, Jadavpur Üniversitesi’nden Tarih diplomasına ve Hindistan Gazetecilik ve Yeni Medya Enstitüsü’nden Gazetecilik alanında Yüksek Lisans Diplomasına sahiptir. İletişim: +1 (646) 705 9409

READ  Rivian tankları ve 1,3 milyar dolarlık "yeşil" tahvil teklifini duyurdu