Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell faiz oranları ve enflasyon hakkında konuşuyor

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell faiz oranları ve enflasyon hakkında konuşuyor

Oynar

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Salı günü Kongre’ye, işgücü piyasasının “birçok ölçümde çok önemli ölçüde yavaşladığını” söyledi; ekonomistler, bu gelişmenin merkez bankasını yakın zamanda faiz oranlarını düşürme konusunda daha istekli hale getirebileceğini söylüyor.

Ancak Powell şunları ekledi: “Gelecekteki eylemin zamanlaması hakkında bugün herhangi bir sinyal göndermeyeceğim.”

Senato Bankacılık Komitesi önünde konuşan Powell, birkaç kez merkez bankasının faiz oranlarını çok erken düşürmek ve enflasyonu yeniden alevlendirmek ile çok uzun süre beklemek ve ekonomiyi ve işgücü piyasasını zayıflatmak arasında daha dengeli bir riskle karşı karşıya olduğunu belirtti. Fed’in misyonu fiyat istikrarını ve maksimum istihdamı sağlamaktır.

“İki devletin bir yıl öncesine göre daha dengeli olduğunu görüyoruz. Her ikisine de odaklanmamız gerekiyor” dedi.

Oxford Economics’in ABD’li baş ekonomisti Ryan Sweet, müşterilere yazdığı bir notta, sertifikanın “merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeye yakın olduğuna dair daha fazla kanıt” sağladığını söyledi. Araştırma firmasının, Fed’in Eylül ayı ortasındaki toplantısında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair “gittikçe daha fazla güven duyduğunu” da sözlerine ekledi.

Hazırlanan ifadesinde Powell temkinli bir ton sergiledi ve yetkililerin, enflasyonun merkez bankasının %2 hedefine doğru sürdürülebilir bir şekilde ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz oranlarını düşürmeyi beklemediklerini yineledi.

İşsizlik oranı, Mayıs ayındaki %4 ve yılın başındaki %3,7 seviyesinden Haziran ayında %4,1’e (Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviye) yükselmesine rağmen Powell, oranın “düşük bir seviyede kaldığını” söyledi.

Powell, “İşgücü piyasası koşulları yavaşladı ancak güçlü kalmayı sürdürüyor” dedi.

READ  Dünyadaki ultra yüksek net değere sahip bireylerin sayısı rekor seviyeye ulaştı | Süper zengin

Pek çok Demokrat, Powell’ı istihdam piyasasının ve ekonominin sarsılmamasını sağlamak için faiz oranlarını hızlı bir şekilde düşürmeye çağırdı. Bazı Cumhuriyetçiler, Fed’in harekete geçmeden önce enflasyonun ortadan kaldırılmasını sağlaması gerektiğini ve başkanlık seçimlerinden kısa bir süre önce faiz oranlarının düşürülmesinin siyasi sonuçlarını dikkate alması gerektiğini söyledi.

D-Ohio’dan Senatör Sherrod Brown, Powell’a şöyle konuştu: “Fed’in faiz oranlarını düşürmek için çok uzun süre beklemesi halinde, bunun iyi istihdam yaratma konusunda kaydettiğimiz ilerlemeyi geri alabileceğinden endişeleniyorum.”

Mevcut iş piyasası nasıl?

Cuma günü yayınlanan bir rapor, ekonominin Haziran ayında 206.000 yeni iş yarattığını, ancak özel sektörün yalnızca 136.000 iş eklediğini ve önceki iki ayın toplamının keskin bir şekilde revize edildiğini ortaya koydu. Pantheon Macro Economics’in baş ekonomisti Ian Shepherdson, şirketlerin son üç ayda yarattığı ortalama 146.000 istihdamın 2021 başından bu yana en zayıf performansı temsil ettiğini kaydetti.

Enflasyonu besleyen yıllık ücret artışı %4,1’den %3,9’a düşerek son üç yılın en yavaş oranı oldu.

Shepardson müşterilere yazdığı bir notta, “Tüketiciler daha ihtiyatlı hale geldikçe ve şirketler artık yeterince kullanılmayan işçileri işten çıkarırlarsa yeniden işe alamamaktan korkmadıkça, artan işsizliğin kendi kendine sürdürülebilir hale gelmesi şu anki ana risktir” diye yazdı.

Ancak Powell, hazırladığı ifadesinde yılın ilk yarısında ayda güçlü bir ortalama 222.000 iş eklendiğine dikkat çekti.

Federal Reserve, ipotek, kredi kartı ve diğer kredi türlerindeki borçlanma maliyetlerini artırmak için faiz oranlarını yükselterek ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu caydırıyor. Bu maliyetleri azaltmak ve ekonomiyi canlandırmak veya durgunluktan çıkmasına yardımcı olmak için faiz oranlarını düşürür.

Powell’ın yorumları, geçen ayki Fed toplantısı sonrasında ve geçen hafta Portekiz’de düzenlenen merkez bankacıları forumunda yaptığı açıklamalarla büyük ölçüde tutarlıydı.

READ  Virgin Orbit iflas ediyor ve işgücünün yüzde 85'ini işten çıkarıyor

Powell yazılı ifadesinde, “ABD merkez bankası, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar federal fon oranı hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını beklemediğini belirtti” dedi. Şöyle ekledi: “Bu yılın ilk çeyreği için alınan veriler bu kadar büyük bir güveni desteklemiyordu.”

Powell, son enflasyon okumalarının “bir miktar ılımlı ilerleme gösterdiğini ve daha iyi verilerin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair güvenimizi güçlendireceğini” kabul etti.

Ayrıca, “İşgücü piyasasının beklenmedik bir şekilde zayıfladığını görürsek buna faiz oranlarını düşürerek de yanıt verebiliriz” dedi.

Pek çok ekonomist ve vadeli işlem piyasası uzmanı, Fed’in Eylül ayında temel faiz oranlarını düşürmeye başlamasını bekliyor.

ABD’de enflasyon düşüyor mu?

Son raporlar enflasyonun Mayıs ayında önemli ölçüde düştüğünü doğruluyor; Federal Reserve tarafından yakından takip edilen manşet enflasyon oranı %2,6’ya ulaştı. Bu, Fed’in %2’lik hedefinin üzerinde, ancak Mart 2021’den bu yana en düşük seviye ve 2022 ortasındaki %5,6’lık zirvenin altında.

Ancak Powell, geçen yılın önemli bir yavaşlamasının ardından enflasyonun ilk çeyrekte beklenmedik bir şekilde artması nedeniyle faiz indirimi konusunda temkinli bir duruş sergiledi.

Fed, salgının neden olduğu artan enflasyonu dizginlemek amacıyla Mart 2022’den Temmuz 2023’e kadar temel faiz oranını sıfıra yakın bir seviyeden %5,25 ila %5 aralığına (23 yılın en yüksek seviyesi) yükseltti.