Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Filipinler, Çin Sahil Güvenliğinin “kasıtlı olarak” tekneleriyle çarpıştığını söyledi

Filipinler, Çin Sahil Güvenliğinin “kasıtlı olarak” tekneleriyle çarpıştığını söyledi

MANILA (Reuters) – Pazartesi günü Filipinler, ABD’nin Güneydoğu Asya’daki müttefiki ile Pekin arasındaki ilişkiler kötüleşirken, Çin sahil güvenlik gemilerini, Güney Çin Denizi’nin tartışmalı bir bölgesinde bir ikmal görevi sırasında gemileriyle “kasıtlı olarak” çarpışmakla suçladı.

Pazar günü yaşanan ve tartışmalı İkinci Thomas Shoal’ı çevreleyen sularda bugüne kadar yaşanan en ciddi olaydan sonra iki taraf karşılıklı suçlamalarda bulundu, ancak kimse yaralanmadı.

Çin Pazar günü yaptığı açıklamada, Filipin teknelerinin sahil güvenlik gemileri ve burada balık tutan “Çin balıkçı tekneleri” ile “ciddi şekilde çarpıştığını” söyledi.

Çin’in Manila’daki büyükelçiliği Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gemilerinin “aşırı kullanımı” konusunda Filipinler’e sert beyanlarda bulunduğunu söyledi ve Filipin hükümetine denizde “karışıklık ve provokasyon yaratmayı” durdurması ve “temelsiz saldırılar” yoluyla Çin’i itibarsızlaştırmayı bırakması çağrısında bulundu. ” .

Filipin Ulusal Güvenlik Konseyi, Sahil Güvenlik, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler yetkilileri, Çin Sahil Güvenlik’in eylemlerini kınadı.

Müttefikinin yanında yer alan ABD resmi olarak kaygısını dile getirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin açıklamasının gerçekleri göz ardı ettiğini söyledi.

Filipin Savunma Bakanı Gilberto Teodoro, düzenlediği basın toplantısında, Manila’daki ikmal gemisine ve Sahil Güvenlik gemisine “Sahil Güvenlik gemileri ve Çin deniz milislerinin uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek kasıtlı olarak taciz ettiğini ve zarar verdiğini” söyledi.

Başkan Ferdinand Marcos Jr. tarafından çağrılan bir güvenlik toplantısına katıldıktan sonra konuşan Teodoro, “Bu, Çin hükümetinin Batı Filipin Denizi’nde uluslararası hukukun herhangi bir kuralını veya sözleşmesini tamamen hiçe sayarak gerçekleştirdiği yasadışı faaliyetlerin ciddi bir şekilde artmasıdır” dedi.

Teodoro ayrıca “Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Avustralya, Almanya, Kanada, Hollanda, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği gibi müttefiklerimizin ve benzer düşüncelere sahip ülkelerin Çin’in saldırganlığını ve yayılmacı eylemlerini kınamada verdikleri desteği” de kabul etti.

READ  Polonya, seçimler yaklaşırken askeri gücünü büyük bir gösteriyle gösteriyor

Dışişleri Bakanlığı’nın Çin Büyükelçisi Huang Xilian’ı “Çin hükümetinin pervasız ve yasa dışı eylemini kınamak için” çağırdığını da sözlerine ekledi.

Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı sularda iki gemi arasında çarpışmaya yol açan olay sırasında, bir Çin Sahil Güvenlik gemisi, Filipin bayraklı bir tekneyi durdurdu. Çin Sahil Güvenliği aracılığıyla Lisans haklarının alınması

Marcos’un 2022’de iktidara gelmesinden bu yana Filipinler, geleneksel müttefiki ABD ile daha yakın ilişkiler kurmaya çalışırken, Çin’in saldırgan davranışlarıyla ilgili artan şikayetlerde bulunuyor.

Önceki yönetimin daha Çin yanlısı tutumunun aksine, Marcos hükümeti Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki saldırgan eylemlerine karşı 122 diplomatik protesto düzenledi.

Bu olaylar arasında Filipin ikmal görevlerini engelleme girişimleri ve 5 Ağustos’ta tazyikli su kullanılması da vardı.

Düzenli ikmal görevleri, Manila’nın egemenlik iddiasını savunmak için 1999 yılında İkinci Thomas Shoal’da karaya oturan eski bir savaş gemisinde yaşayan bir avuç Filipinli birliğe ayrılmıştı.

Manila’da Ayongin ve Çin’de Renai Resifi olarak bilinen ıssız sürü, Filipinler’in 200 deniz mili uzunluğundaki özel ekonomik bölgesi içinde yer alıyor ve stratejik olarak dünyanın en yoğun ticaret yollarından birinde yer alıyor.

Filipin ordusunun sözcüsü Medel Aguilar, Pazar günkü olayın Çin gemilerinin ikmal botlarıyla çarpışmaya ilk kez başvurduğu olay olduğunu söyledi.

Filipin Sahil Güvenlik tarafından Pazar günü yayınlanan bir fotoğraf, ikmal görevine katılan dört tekneden üçünün, Çin Sahil Güvenlik ve deniz milislerine ait yedi büyük gemiyle çevrelendiğini gösteriyordu.

Pazar günü Çin, sahil güvenlik gemilerinin gerçekleştirdiği eylemleri “profesyonel ve disiplinli” olarak nitelendirdi ve Filipin gemilerinin “Renai sularına izinsiz girdiğini” söyledi.

Ancak Teodoro, “Çin’in Filipinler’in münhasır ekonomik bölgesinde herhangi bir operasyon yürütme yetkisi, yetkisi veya hakkı olmadığını” söyledi.

Lahey’deki Daimi Tahkim Mahkemesi 2016 yılında Pekin’in Güney Çin Denizi’ne yönelik geniş iddiasının temelsiz olduğu sonucuna vardı. Çin, karara dayalı herhangi bir iddiayı veya eylemi kabul etmediği konusunda ısrar ediyor.

READ  NHS'ye% 5 ödeme teklifi İngiltere'deki sert bir anlaşmazlığı sona erdirebilir

(Enrico Dela Cruz ve Karen Lima tarafından rapor ediliyor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanıyor) (Pekin’de Ethan Wang ve Liz Li tarafından ek rapor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanıyor) Düzenleyen: Kanupriya Kapoor, Gerry Doyle ve Simon Cameron-Moore

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar