Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin ve Filipinler, Güney Çin Denizi’ndeki çatışmayla ilgili suçlamalarda bulundu

Çin ve Filipinler, Güney Çin Denizi’ndeki çatışmayla ilgili suçlamalarda bulundu

DOSYA FOTOĞRAFI: Filipin bayrağı, 1999’dan beri karaya oturan ve Güney Çin Denizi’ndeki Spratly Adaları’nın bir parçası olan tartışmalı İkinci Thomas Shoal’da Filipin askeri müfrezesi haline gelen harap bir Filipin Donanması gemisi olan BRP Sierra Madre’den dalgalanıyor. REUTERS/ Eric De Castro/Dosya Fotoğrafı/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarının alınması

  • Son deniz çatışmasında Çin ve Filipinler çatıştı
  • Çin Sahil Güvenliği, Filipin gemilerinin ‘yasal olarak’ engellendiğini söyledi
  • Manila görev gücü, çarpışmanın Filipinli mürettebatı tehlikeye attığını söyledi
  • Amerikan elçisi Çin’in eylemlerini kınıyor ve Manila’ya desteğini ifade ediyor

PEKİN/MANİLA (Reuters) – Çin ve Filipinler, bir dizi deniz çatışmasının sonuncusunda Pazar günü Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı sularda meydana gelen çatışmayla ilgili suçlamalarda bulundu; Çin gemileri, Pazar günü buraya asker tedarik eden Filipinli tekneleri engelledi.

Son aylarda iki ülke arasında Güney Çin Denizi’nde, özellikle de Spratly Adaları’nın bir parçası olan tartışmalı İkinci Thomas Shoal bölgesi yakınında çok sayıda çatışmaya tanık olundu.

Filipinler, sürü karakolu olarak kullanılan, 2. Dünya Savaşı döneminden kalma paslı bir nakliye gemisinde konuşlanmış birliklere malzeme göndererek, Çin Sahil Güvenlik’in ikmal görevlerini önlemek için sık sık gemi konuşlandırmasına neden oldu.

Pazar günü erken saatlerde meydana gelen olayda, Çin Sahil Güvenlik, gemilerinden biri ile Filipin teknesi arasında “küçük bir çarpışma” meydana geldiğini, Sahil Güvenlik’in ise teknenin “yasadışı inşaat malzemelerini” savaş gemisine taşımasını “yasal olarak” engellediğini söyledi. .

Manila, Çin gemisinin “tehlikeli engelleme manevralarını” “en güçlü ifadelerle” kınayarak yanıt verdi.

Manila Batı Filipin Denizi Görev Gücü yaptığı açıklamada, Çin’in “tehlikeli, sorumsuz ve yasadışı eylemlerinin” “Filipinler’in egemenliğinin, egemenlik haklarının ve yargı yetkisinin ihlalini” temsil ettiğini söyledi.

Pekin, Brunei, Endonezya, Malezya, Filipinler ve Vietnam’ın münhasır ekonomik bölgeleri de dahil olmak üzere Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamı üzerinde egemenlik iddiasında bulunuyor. Daimi Tahkim Mahkemesi 2016 yılında Çin’in iddialarının hiçbir hukuki dayanağının olmadığını açıklamıştı.

READ  Dominik Cumhuriyeti'nin başkenti yakınlarında meydana gelen şiddetli patlamada ölü sayısı 11'e yükseldi; 10 kişi hala kayıp

Çin Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, “Çin bu konuda büyük bir itidal ve sabır sergiledi.” dedi.

Bakanlık, yaptığı açıklamada Çin’in Manila ile uzun süredir kapsamlı temaslarını sürdürdüğünü ve bunun Çin’in iyi niyetini göz ardı ettiğini söyledi.

Çin’in toprak egemenliğini korumak için iç ve uluslararası yasalara uygun olarak gerekli önlemleri almaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Ciddi provokasyonlar

Amerika Birleşik Devletleri Filipinler’in yanında yer aldı ve müttefikine destek sağladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in eylemlerinin Güney Çin Denizi’nde tekrarlanan “taciz” anlamına geldiğini ve “tehlikeli ve yasa dışı” olduğunu söyledi.

Manila’daki Kanada ve Japon büyükelçilikleri de Filipinler’e desteklerini ve çarpışmayla ilgili endişelerini dile getirdi. Avrupa Birliği Büyükelçisi Luc Veron şunları söyledi: “Bu olayların tekrarlanması ve yoğunlaşması çok tehlikeli ve rahatsız edicidir.”

Manila’nın Pekin’le ilişkileri, geçen yıl göreve geldiğinden bu yana Washington ile askeri ilişkileri güçlendiren Başkan Ferdinand Marcos Jr.’ın yönetimi altında gergin durumda. Pentagon mayıs ayında Sahil Güvenliğin “Güney Çin Denizi’nin herhangi bir yerinde” saldırıya uğraması halinde Filipinler’i koruyacağını açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta Filipin ordusu, bir Çin donanma gemisini takip etmesi ve ikmal görevinde olan bir Filipin donanma gemisini engellemeye çalışmasının ardından Çin’den “tehlikeli ve saldırgan” eylemlerini durdurmasını talep etmişti.

Manila, çarpışmanın Pazar günü Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından sözleşmeli bir tekneye rutin ikmal görevi sırasında meydana geldiğini söyledi.

Aynı ikmal görevi sırasında meydana gelen başka bir olayda, Filipin Sahil Güvenlik gemisinin liman tarafının bir Çin deniz milis gemisiyle çarpıştığı belirtildi.

Görev gücü, Çin sahil güvenlik gemisinin eylemlerinin Filipin teknesindeki “mürettebatın güvenliğini tehlikeye attığını” söyledi.

Çin Sahil Güvenlik, yaptığı açıklamada, Filipin gemisinin defalarca yapılan uyarıları dikkate almadığını, Çin gemisinin pruvasını geçtiğini ve kasıtlı olarak sorunlara yol açarak çarpışmaya neden olduğunu söyledi.

READ  Danimarka, İsveç ve İtalya, Rus diplomatları savaş suçu iddiaları nedeniyle sınır dışı etti

Sahil Güvenlik, “Filipinler’in davranışı, denizde çarpışmayı önlemeye ilişkin uluslararası kuralları ciddi şekilde ihlal ediyor ve gemilerimizin seyir güvenliğini tehdit ediyor” dedi.

Manila, 200 millik münhasır ekonomik bölgesi içinde yer alan Second Thomas Shoal üzerindeki egemenlik iddiasının bir parçası olarak 1999 yılında BRP Sierra Madre savaş gemisinin uçmasını yasakladı.

(Pekin’den Ethan Wang, Bernard Orr ve Ryan Wu ve Manila’dan Enrico Dela Cruz tarafından rapor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından rapor) Washington’dan Kanishka Singh tarafından rapor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından rapor Hazırlayan: Lincoln Feast, Barbara Lewis ve Jason Neely

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar