Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Filipinler, Tayvan ve Malezya, Çin’in Güney Çin Denizi haritasını reddetti

Filipinler, Tayvan ve Malezya, Çin’in Güney Çin Denizi haritasını reddetti

Filipinler, Malezya, Tayvan ve Vietnam, Çin’in yayınladığı ve Güney Çin Denizi de dahil olmak üzere egemenlik iddialarını gösteren haritayı asılsız olduğu gerekçesiyle reddetti.

Ted Algibi | AFP | Getty Images

Filipinler, Malezya, Tayvan ve Vietnam, Çin’in Güney Çin Denizi de dahil olmak üzere egemenlik iddialarını gösteren ve Perşembe günü Pekin’in rasyonel ve objektif olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylediği bir haritayı temelsiz bularak reddetti.

Çin Pazartesi günü, her yıl 3 trilyon dolardan fazla ticaretin geçtiği, dünyanın en tartışmalı su yollarından birinde birçok anlaşmazlığın kaynağı olan Güney Çin Denizi’nin yaklaşık %90’ını kapsayan ünlü U şeklindeki hattının haritasını yayınladı.

Perşembe günü Filipinler, Çin’i uluslararası hukuk ve 2016’da verilen tahkim kararı uyarınca “sorumlu davranmaya ve yükümlülüklerine uymaya” çağırdı ve bu çizginin hiçbir yasal dayanağı olmadığını ilan etti.

Malezya haritayla ilgili diplomatik protestoda bulunduğunu söyledi.

Çin, hattın tarihi haritalara dayandığını söylüyor. Son haritanın araziye yönelik yeni bir iddiayı gösterip göstermediği henüz belli olmadı.

Çin’in U şeklindeki hattı, Hainan Adası’nın 1.500 kilometre (932 mil) güneyine kadar uzanıyor ve Vietnam, Filipinler, Malezya, Brunei ve Endonezya’nın münhasır ekonomik bölgelerini kesiyor.

Filipin Dışişleri Bakanlığı, “Çin’in Filipin denizcilik özellikleri ve alanları üzerindeki egemenliğini ve iddia edilen yargı yetkisini meşrulaştırmaya yönelik bu son girişimin uluslararası hukuk kapsamında hiçbir temeli yoktur” dedi.

Malezyalı mevkidaşı yaptığı açıklamada, yeni haritanın “Güney Çin Denizi’ni de karmaşık ve hassas bir konu olarak gören” Malezya üzerinde bağlayıcı bir yetkisinin olmadığını söyledi.

Harita, Çin’in 2009 yılında Güney Çin Denizi için Birleşmiş Milletler’e sunduğu ve “dokuz çizgi” olarak adlandırılan daha dar versiyondan farklıydı.

En yeni harita daha geniş bir coğrafi alanı kapsıyordu ve Çin’in 1948 haritasına benzer şekilde demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı da içeren 10 çizgiden oluşan bir çizgi içeriyordu. Çin ayrıca 2013’te 10 çizgiden oluşan bir harita yayınladı.

READ  İran liderinin kız kardeşi yönetimini kınadı ve gardiyanları kendisini silahsızlandırmaya çağırdı

Tayvan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jeff Liu, son haritayla ilgili bir soruya yanıt olarak Tayvan’ın “hiçbir şekilde Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir parçası olmadığını” söyledi.

Bir basın toplantısında, “Çin hükümeti Tayvan’ın egemenliği konusundaki pozisyonunu ne kadar çarpıtırsa çarpıtsın, ülkemizin varlığının nesnel gerçeğini değiştiremez.” dedi.

China Central Broadcasting Corporation’ın Salı günü bildirdiğine göre, Çin şu anda “Ulusal Harita Farkındalığı Haftası” düzenliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in neden dokuz çizgiden oluşan bir haritaya kıyasla 10 çizgiden oluşan son haritayı yayınladığı sorulduğunda, Pekin’in toprakları konusunda belirsiz olmadığını söyledi.

Düzenli bir basın toplantısında şunları ekledi: “Çin’in Güney Çin Denizi meselesindeki tutumu her zaman açıktı. Çin’deki ilgili yetkililer her yıl düzenli olarak farklı türde standart haritalar güncelliyor ve yayınlıyor.”

“İlgili tarafların konuya objektif ve akılcı bir şekilde bakabilmelerini umuyoruz” diye ekledi.

Perşembe günü geç saatlerde Vietnam Dışişleri Bakanlığı, Çin’in haritaya dayalı iddialarının değersiz olduğunu ve Vietnam ve uluslararası yasaları ihlal ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pham Thu Hang, Güney Çin Denizi’ne atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, Vietnam’ın “Çin’in Doğu Denizi’nde noktalı çizgiye dayanan her türlü iddiasını kesin bir şekilde reddettiğini” söyledi.

Ayrı bir gelişmede Hang, Vietnamlı yetkililerin Vietnamlı balıkçılar tarafından bu hafta başında Güney Çin Denizi’nde bir Çin gemisinin balıkçı teknelerine tazyikli su ile saldırarak iki balıkçıyı yaraladığı yönündeki iddialarını açıklığa kavuşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Reuters’e gönderdiği açıklamada, “Vietnam, denizde normal şekilde çalışan Vietnam balıkçı teknelerine karşı güç kullanılmasına karşı çıkıyor” dedi.

Hindistan Salı günü yaptığı açıklamada, iki Asya devi arasındaki gergin ilişkilerdeki son gerginlikte, Hindistan toprakları üzerinde egemenlik iddiasında bulunan yeni bir harita konusunda Çin’e güçlü bir protestoda bulunduğunu söyledi.

READ  Avcı Kevin Darmody'nin kalıntıları iki timsahın içinde bulundu.