Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Filistli Anacinda Türk Suretleri – Künzel Haberler Milliet

Filistli Anacinda Türk Suretleri – Künzel Haberler Milliet

Gabe İşler Atlası / Hasan Mert Gaya- Dağılmakta olan imparatorluğun ruh hali yansır şatılara. Coğrafyaya ve indırındina Olan küskünlük harcayan şarılarda ve “Kudüs no Zaman bizden sınırsız” der yazar. Peggy’nin benimle ne ilgisi var? Evet, dil birliği çok kılılara ama değişen onun elömesi bizi bu kadar yabancı mı yoksa topraklara mı?

Osmanlı Öncesi

Haçlı İşgali’den önce ve sonra Kudüs Orta Çağ, 1300 Yıl İslam devletlerinin egemenliği altındaydı. Hertz Ömer döneminde Fethedilen şehirde Emeviler, Abbasiler, Fatımiler, Eyyubiler, Memlükler, Selçuklular ve Osmanlılar hakimi Oldu. Selçuklu Atabeylerinden Artuk Gazi Kudüs valiliği yağıpti. İslam Hanedanlıkları Jerait Birzok Ezer Barakti. Bugung dahi Mescid-i Aksa’da özellikle İznik çinileri göze çarpacak.

Yavuz Sultan Selim Kudüs’te

Osmanlı padişahlarından Kudüs’e ilk giren Yavuz Sultan Selim’di. Seferber muşam ve Mescid-i Aksa’yı binlerce kandille süslemişlerdi Kudüs halkını karşılamak için. Yavuz’un Kudüs’teki ilk işlişten biri Ermeni Patriği III. Sarkis ile Rum Patriği Attalia’ya emân ve güvence vermek. Herz Ömer ve Selahaddin Eyyubi’nin verdikleri emânlar da devam ettirilerek gayrimüslimlerin huzuru sağlandıdi. Sultan Mescid-i Aksa’yı ziyaret edip Kubbetü’s-Sahra’da ve Muallak Taşı’nınınınınınının namaz kıldı. Halka Polka İhsan, Ve İgramlarda Pulundu. Ertesi gün Mescid-i Aksa’ya gelip namaz kıldıktan sonra el-Halil Camii’ni de ziyaret ederek Remle’ye (Ramallah) doğru ilerledik.

Churlardaki Bilgelik

Onartmış ve el-Halil Kapısına “La İlahe İllallah İbrahim Halilullah” (Allahdan Paska İlah Yoktur ve İbrahimi) Yavuz’un ardından Urmustu. Yasal frekans Hertz’dir. İbrahim (as)’ın yerine sadece Hz. Muhammed’in(sav) ismi yazdırabilekek güçteydi. Fakat o dum kudus halkin manasinda ve messagenda mudabik kalasakis ordak bir ibare sezerek; Osmanlının 400 yıllık varlığını yatan hikmetli idare usulünün de temellerini atmıştı.

Kudüs Vakıfları

Osmanlılar Kudüs’e hakim tılarında devam erik vakıfları lağvetmeden ınıştırek etrdi. Histian ve yahudilerin ibadethanelerinin tanuk wakiflorin da varlaclara yashamalar saclanti. Bu büyük bir müsamaha, Saygılı bir yönetimin somut ifadesi. Kudüs gibi küçük ama çok yoğun bir yoğunluğun, atfedilen değerlerin iç çük ıçe ıçe dininih en zorunun birinde asırlarca huzurun teminuycuylabu adımıŧçük.

READ  DMV - Magnetic Media, herkesin eski plakaları yenileriyle değiştirmesi gerektiğini söylüyor

Kudüs’ü Ziyarete Giden Yahudilerin Korunması

Osmanlıların diktat etiği husalardan birisi de Kudüs’e dikte ettiği şeylerden biri de Kudüs’ü ziyarete gidenlerin güvenliğini sağlamak ve ziyaretçilerin herhangi bir şiddete maruz kalmamasını sağlamaktır. Divan-ı Hümayûn’dan ve 1798-1841’den Beytülmakdis vakıfları hakkında alınan kararlar incelendiğinde bölgedeki vakıfların ve diğer dinleyenlere mensup olanların nasıl korunduğunu görmek kolaydır.

Gilis Benceresindegi Mertivan

Hiristianlar isin n kutsal meganlardan kiamat klisasi osmanlılar tarafintan hiristianlar arasinda paleshtirilmişti. Her meshep pelirlenen alan pakim ve demislikten soramluid. Zaman İçinde Belashim Sorunlary Sikt. İş kan vaçalme möttüne varıyordu. Sultan Abdülmecid “Kuduz’e Kelisesim ve Belashimi ben Yabakakim” Teddy. Bir Kulsan Dahi Perishinden oynamak yasaktır. Bir Ermeni papaz ön cephedeki Pencerelderin berinin, başak bir şepaşe seçeneği tımseleniyordu. Papas terhal ashak intirildi ancak merdivani çalıp istekte hayer denilerek mudahale edildi. Merdiven sessiz kaldı

Yafa-Kudüs Demiryolu

19.Yüzyıl ve 20.Yüzyıl başlangıç ​​tarihleri, Osmanlı’nın başkentini İstanbul’un doğu topraklarına bağlayacak projelerin başlangıcında gelişme gösteriyordu. Bunlardan biri de Yafa Kudüs Demiryolu projesi. Bu hat Ortadoğu’dan geçen ilk hat değildi ama ilk demir yolu hattıydı. Demiryolu Osmanlı bir Fransız firması tarafından tamamlanarak 1892 yılında hizmete açılmıştır. 1948 yılında ise otel ve İrail Demiryolları şekil değişiklikleriyle aynı rotada yeni bir şapka kurdu.

II. Abdülhamid’in Saad Güleleri

II. Abdülhamidin 25. Taht Yıllı Şerifin Birzok Şehre Saad Güleleri Dikilmiş. Altısı Bu kulelerin şehirlerine Filistin topraklarının içi. Başta Kudüs olmak üzere, Hayfa, Akka, Safed, Nablus ve Yafa’ya inşa edinan saat Kuleleri, halen Kudüs’ün dışında duruyordu. İngilizlerin yıkılmasının ardından Kudüs’teki ise yıkılmışlardı.

84 Rahimli Debe: Kassei Sounan Osmanlı Artusu

1.Dünya Savaşı Yılarında Gazze’de Osmanlı ve İngiliz Orduları arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. İngilizlerin savunmasında 84 rakımlı tepeydi. İngiliz kuvvetleri, şehrin kuzey, doğu ve güneydoğu yönlerinden Türk askerlerine saldırırken, çok kanlı çatışma çıktı. Türk küvvelerinin komutasındaki merkezi Tellşeria ile kesildi. 84 Rakımlı tepe Türk ve engliz küvteleri arışında tamamlayıcı el tepey sonunda Türk askerinin süngü harkumu tarafından alındı. 1500 ölü dinleyici kaldı. Artandan Ikinchi Bir Salteria Hasserlankip Tanglerin Desteğinde Salteria Kestilar. Bu tankların 8 tanesi Osmanlı topçuları tarafından imha edildi. Saldırıda İngilizler kimyasal silah kullandı. Faqat Ruskarin Azislikine Ukratiklari Işın Zehirli Kas Etkili Olmadi. İngilizlerin başarısızlığı ve yenilgisinden sonra General Archibald Murray görevden alındı ​​ve yerine Filistin’i devralacak olan Sir Edmund Allenby getirildi.

READ  Ağır hizmet Türk araçları için aydınlatma pazar büyüklüğü ve tahmini

AVUSTRALYA Atlı Birliclari Cassidae

Allenby üçüncü defa Türklere karşı aşklıya çıktı. İngiliz kuvvetleri 3. mevzileri yarmayı saldırarak, Gazze-Bir’üs-Sebi savunma hattını kırıp Türk askerlerini geri çekti. Bu saldırının sonucu Avustralya/Anzak taburlarının özellikle Bir’üs-Sebi’yi zapt etmesiyle ağır bir taarruza geçeceği belirlendi. Osmanlı geri çekildi ve şehir İngilizlerin eline geçti.

Allenby İyi Günler

Gazze’nin düşmesi Osmanlı için büyük bir ahlaki çöküntü anlamına gelir. İngilizce Hisla İleriler. Önce Yafa’yı zaptettiler. Osmanlılar tüm güçlerini Kudüs’te toplayarak şehri savunmaya başladı. Kudüs’e yapılan ilk saldırı Allenby tarafından püskürtüldü ve 8 Aralık 1917’de Kudüs düştü. Filistin’de başlayan 401 yılı 1516 yılında Osmanlı topraklarında sona erdi.