Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Serhat Güvenç şunları yazdı: Hamas-İsrail savaşı Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl etkileyecek?

Serhat Güvenç şunları yazdı: Hamas-İsrail savaşı Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl etkileyecek?

Hamas’ın İsrail’e saldırısının üzerinden iki hafta geçti. İsrail’in saldırısı ölçülü, orantılı, şiddetli ve yaygın değildir. Geçmişteki örneklerde İsrail’in davranışı aksini düşünmeyi imkansız hale getirmişti. Üstelik bu iki faktör nedeniyle İsrail’in tepkisi çok daha yıkıcı ve yakıcı olacak gibi görünüyor.

Sosyal medyada dolaşan görüntüler, Hamas’ın saldırısında sivillerin vahşice hedef alındığını gösteriyordu. Bu vahşet imajının yarattığı öfke, İsrail Yönetimini intikam güdüsüyle hamle yapacaktır. Yonelty D. Bir diğer etken ise İsrail’in kurduğu güvenlik ve istihbarat sisteminin saldırı kadar sağlıklı olmamasıydı. Güvenlik ve istihbarat zafiyetinin dünyanın gözü önünde yayıldığı, mevcut İsrail hüküketinin bu zafiyeti örtecek bir askeri şarşıdiya i.htiyaıriya i. Tek bakım Gazze’ye büyük olçekli, yıkıcı ve kılıcı kara harekâtıydı.

Hamas’ın saldırısının ardından konuyu köşeye taşıyan Thomas Friedman, Hamas’ın saldırısının çılgınca olduğunu ifade ederek, büyük yara alanla ilgili caydırıcılığı yeniden tesis etmeye çalışacağını yazdı. İsrailçırısınırınınınından köşe. İsrailin pervasızık ve gözü dönmüşlükte Hamas ile aşık atmaya soyunacağı yer elbette Gazze olacaktır.

Aradan tam iki hafta geçmesine rağmen, yürekler oçekda beklenen kara harekâtı beşat değil. Ancak Gazze’ye yapılan hava ve füze saldırıları Filistlilerin ağır kayıplara uğramasına neden oldu. Büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. ABD ve bazı Avrupa ülkeleri Hamas terörüne karşı kendilerini savunma hakları olduğu gerekçesiyle İsrail’in yanında yer aldı. Gazze’de yaşanan çılgın drama rağmen İsrail’in şu ana kadar desteklediği bir esneme gözlenmiyor. Öte yandan kamuoyu ile bürokrasi arasındaki görüş ayrılıkları da ortaya çıkmaya başladı.

Ancak dünyanın geri kalanında tepkiler çok büyük. İSRAİL’in kara harekâtında yaşanacak sivil kayıplar İsrail’i ve Batı’yı terörle mücadele zirvesine çıkaracak. Friedman’ın İsrail ordusunun, Gazze’nin yaygınlığı ve gözüne dönmüşlükte Hamas ile alışık atmaya kalkışması yönündeki görüşü, İss’in san haklarının göz ardı edilebileceği anlamına geliyor. Bu durumda ABD’nin “Kurallar ulusal uluslararassari düzeni”nin savunulduğu iddiası hâlâ geçerliliğini koruyor. Her firsata rusya ve c’in “kuraller demelli uluslerarasi deucein” ilk okumagla suslarken, israil kos yumulmas osellikle korezel koneid paediparnisen.

READ  Turks ve Caicos Adaları Turizm Kurulu, Turizm Çevresi Farkındalık Ayı'nı resmen başlattı

Bu itibar zaten pek parlak değildi ama Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla bir kez daha ortaya çıktı. Anlatılar öğülinda (Battle of Stories) Rusya hala Batı’ya oranla daha ikna edici geliyor Küresel Güney’e. Gazze’de yaşananlar iyi bir şey.

Dün Aydın Selcen’in Medyascope’ta yazdığına göre, Altında Washington’un böyle bir sonucu öngölmasü öngâtınış bakılan kara harekâtınının kesin közünün yapılağına kesin közinin Altında Washington: “Biden’ın kara harekatının ya hiç yaılımıması, iyiliğin zaman ve alan pağlıştın kesitli talışı ve hiç yç yoktan warh yulydamaskuna uğı başlatılıyor.”

Biden yönetimi perde arkasında bir yandan İsrail’i dizginlemeye çalışırken, diğer yandan İsrail’e, özellikle de Hamas dışındaki aktörlere karşı önlemler alıyor. Hizbullah Kuzeyden son iki haftadır Aradan’da yeni bir cephe açılıyordu. Dolayısıyla savaşın İran’a kadar tırmanacağından şüphe yoktu. Bu da bir, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki deniz ğüçı ışığınağın caydırıcı ektışın caydırıcısına bağlanabilir.

ABD Deniz Piyadeleri’nin konuşlandırdığı savaş gemileri, İsrail’in hava ve balistik füze savunmasını ciddi şekilde güçlendiriyor. Erken ısırı ve reaksiyon yeteneklerine önemli katkı sağlar. Lübnan, İran ve İsrail’deki Hizbullah, tespit ve etkisiz hale getirmenin erken aşamalarında füze veya SİHA saldırısı gerçekleştirecek.

Pu, savaskin tirmanmasini onlemek aisin abd tarafindan peuk onem atfedilen bir konu. 1991 Körfez Savaşı sırasında Irak’ın İsrail’e Scud füzeleri atarak onu tawarta dahil etmek hâlâ akıllardadır. ABD ve Almanya, İsrail’i Irak’a füze denemeye ikna etmek için oldukça fazla para harcamıştı. Irak’ın bu saldırılarla amacı uluslararası koalisyonun Arap bileşenlerini İsrail’le savaşa katılmaya zorlamaktı. Ancak İsrail Depkisis Kalincha Bu Chaba Sonus Vermedi. Bu Savaş Alinan Tersler ABD’nin güncel stratejisine yöneldiği gibi.

Bunu doğrulayan bir örnek iki gün önce Aden Körfezi’nde yaşandı. Burada bulunan Amerikan destroyeri USS Carney, Hutsililerin İsrail’e attığı 4 füzeyle Yemen’deki SİHA’yı imha etmeyi başardı. Angajman’ın yaglashik 11’i surtugu anlashilior’a oturdu. USS Carney, Balistik Tapa Sounma Yetenegli Bir Muhrib. Biz gemi düzenleyicilerini Karadeniz’e bakarken bir savaş gemisi fotografiğinin Boğaz’da görüyoruz. İspanya’daki Rota deniz tabanında bir süreliğine NATO Balistik Füze Savunma Sistemi’ne (Fuze Kalkanı olarak da bilinir) atandı.

READ  CEDAR HILL CITY OF KAMUYA AÇIK DURUŞMA BİLDİRİMİ 1 Ağustos 2023

NATO’nun 2011 nükleer füze savunma sistemi dört ABD destroyerinden oluşuyor. Birkaç yıl önce ABD Kongresi muhriplerin sayısının azaltılmasını onayladı. Sistemin kara konuşma unsları ile çalışmak için periyodik olarak Karadeniz’e gidiyorlardı. Bu tip sensörler özellikle Romanya’daki önleme bataryaları ve Malatya-Kürecik’teki X-bant radarıyla koordinasyon içinde önem taşıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından şimdi de bu muhripler Karadeniz’e çıkamıyorlar.

Her ne kadar “NATO balistik fünye saunma sistemi” olsa da, belgemikini ve dağıtım etiki imkanı ve kapıları oluşturuluyor. ABD’deki benzer imkan ve Kabilietlerini, İsrail’in Balistik Fus Sounma Sistemini Takviye Aisin de Gullanior. İsrail’de kurulan ilk ABD daimi askeri üssü, bu tür bir tesisti. Büs aynı zamanda ABD’nin küresel balistik füze savunma sisteminin de Organik bir unsurudur. ABD’nin küresel balistik füze savunma ağına her zaman veri besliyor ve bu ağdan besliyor.

NATO’nun balistik füze savunma sistemi ABD balistik füze sistemi ile birlikte çalışmaktadır. NATO’nun sistemi de aynı ağa veri besliyor ve Buradan besleyinor. Bu ağdan alınan veriler sayesinde daha doğru tespit ve teşhis yapılıyor. Pu side erken yüksek ve reaksiyon moomkun olior.

Malatya-Kürecik’teki X-band radarı da NATO sisteminin vazgeçilmez bir unsurudur. Nato Balistik Tapa Zaunma Systemi’nin Ozunde İran Qainagli Fus Tehtidin Karshee Tzerlandtsik Kuresik, Türkiye’ye Komzulianku Roll Sahib. Ancak bu vazgeçilmez bir rol değil.

ABD, büyükye büyük bir deniz ğüçı ışığıtırarak ğüçı çışısı ya da bir diğer ıdahayle gambot diplomasisi arttı. Buna hiç şüphe yok. Öte yandan bölgede konuşlu deniz görev gücünün bir unsuru olan USS Gerald Ford ise oldukça gelişmiş bir radara sahip. 360 derece tarama yapabilen bu radar, denizde ve karada balistik hava savunma sistemlerini destekliyor. Görev grubu, balistik füze savunma Yetenekli bir kruvazör ile birkaç muhrip de yer içerir.

Bu korev kuvetinin türkiye bu kadar yakin bir mevkye kaydirilmassi kazinilmas olarak ankara’i kayklandirt. Hararet’te Bunun Türkiye’yi hedef alan bir köy olup olmadığı tartışıldı. Ben de bu kwuvt säyütirmenin tarunindemin Türkiye ile ilgili bir yönü var. Karar verilirken, İsrail’in yaygınlaşmasının nedeni ABD-Türkiye ilişkilerinin grilma ihtimalinin kaplanla şekillendirildiği salı günü. Aslında Hamas’ın saldırısından önce Ankara-Washington ilişkileri yeni bir düşüşe geçmişti. Türkiye’ye ait bir SİHA, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Suriye üzerinden. Hamas-İsrail savaşı, bu olay yeterince değerlendirilip tartışılmadan başladı.

İncirlik’te Türk SİHA’ların düşmesi tartışması gündeme geldi. Bu tesisin ABD kullanımına kapatılması gerektiği ileri sürüldü. ABD, 2016’dan bu yana Olan’ın ihtiyaçlarına yönelik ve aza indirecek önlemler alıyor. Öte yandan Malatya-Kürecik’teki X-band radarı mevcut şartlarda İncirlik için kritik önem taşıyor. Bölgedeki balistik tehdit tehdidinin anlık takibi açısından cidi veri sağlamaktadır.

READ  Türk Ocaklarında Doğu Türkistandaki Çin radaları konuşuldu - QHA

İsrail’in hukuk hakkını tanımadan hareket etmeye devam etmesi Ankara’nın ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sabrını zorlayacak. Böyle bir durumda Türkiye, ABD’nin İsrail’i kayıtsız şartsız destekliyormuş gibi görünmesine karşılık Kürecik’in faaliyetlerini sorgulayabilir. Bu durumda bölgedeki balistik füze savunma sisteminin radar kapsama alanında önemli bir boşluk oluşacaktır. Bölgede konuşlu Amerikan Deniz Görev Gücü unsurları, Kürecik’in hizmet dışı bırakılması durumunda balistik füze savunma sisteminin tamamen kapatılması mümkün olamayacak.

Son olarak Hamas-İsrail savaşının Türkiye’nin sonucu olmayabilecek bir başka sonucuna da değinmek gerekiyor. Bu savaş Amerikan Merkez Komutanlığı için adeta bir hayat köprüsüydü. Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulmasına bilerek ve isteyerek katkıda bulunan bu komutanlık imzı köylere atılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri Irak ve Afganistan’ın sekillenmesinden sonra edkisi ve kusunde asalma beklendi. Üstelik Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından sonra yine parlaklığını kazanan Avrupa Komutanlığı’na dair ipuçları sunmayı başardı. İki yıl önce ABD, İsrail’i Avrupa Komutanlığının ızlarıp Merkez Komutanlığı’nın çözümü Amilánılık yanılmıyorsam. Mevcut durum Merkez Komutanlığı’nın ömrü sandığımızdan daha uzun olabilir.