Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fizikçiler evrende güçlü bir dengesizlik tespit etmiş olabileceklerini söylüyor

Fizikçiler evrende güçlü bir dengesizlik tespit etmiş olabileceklerini söylüyor

“Kozmik Aleme ulaştığınızda şartlar ve koşullar geçerli olur.”

Einstein 2.0

Araştırmacılar, yerçekiminde “kozmik aksaklık” dedikleri şeyi keşfettiler; bu, evrenin tuhaf davranışını kozmik ölçekte açıklamaya yardımcı olabilir.

A’da detaylandırıldığı gibi Yeni kağıt Yayınlanan Kozmoloji ve Astropartikül Fiziği DergisiKanada’daki Waterloo Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi’nden bir ekip, Albert Einstein’ın genel görelilik teorisinin bu durumu açıklamak için yeterli olmayabileceğini öne sürüyor. Evrenin genişlemesi hızlandı.

Waterloo Üniversitesi’nde matematiksel fizik alanında baş yazar ve yüksek lisans öğrencisi olan Robin Wynn, “Einstein’ın yerçekimi modeli, Büyük Patlama teorisinden kara deliklerin görüntülenmesine kadar her şey için gerekliydi” dedi. Araştırmaya ilişkin açıklama. “Fakat yerçekimini kozmik düzeyde, galaksi kümeleri düzeyinde ve ötesinde anlamaya çalıştığımızda, genel göreliliğin tahminleriyle açık çelişkilerle karşılaşıyoruz.”

“Sanki yerçekiminin kendisi Einstein’ın teorisiyle eşleşmeyi tamamen bırakmış gibi” diye ekledi. “Bu tutarsızlığa ‘kozmik aksaklık’ diyoruz: milyarlarca ışıkyılı mesafelerle uğraşırken yerçekimi yaklaşık %1 zayıflıyor.”

kusur

Ekip buna yanıt olarak böyle bir “aksaklık” için Einstein’ın teorisini bu çelişkileri çözecek şekilde değiştiren yeni bir model buldu.

Wen, açıklamasında “Bunu Einstein’ın teorisine bir dipnot olarak düşünün” dedi. “Kozmik Aleme ulaştığınızda şartlar ve koşullar geçerli olur.”

Bu, gökbilimcilerin ve fizikçilerin onlarca yıldır üzerinde kafa yorduğu bir sorunun olası çözümlerinden biri.

Ortak yazar ve Waterloo Üniversitesi astrofizik profesörü Niesh Afshordi, “Neredeyse bir yüzyıl önce gökbilimciler evrenimizin genişlediğini keşfettiler” diye açıkladı. “Galaksiler ne kadar uzaktaysa, o kadar hızlı hareket ederler; öyle ki, Einstein’ın teorisinin izin verdiği maksimum hız olan ışık hızına yakın bir hızla hareket ediyormuş gibi görünürler.”

“Bulgularımız aynı ölçeklerde Einstein’ın teorisinin de yetersiz olabileceğini gösteriyor” diye ekledi.

Afshordi’ye göre “kozmik dengesizliğin” düzeltilmesi önerisi yalnızca başlangıç.

READ  Dinozorların yükselişi, soğuğa uyum sağlamalarından kaynaklanmaktadır.

“Bu yeni model, uzay ve zamanda çözmeye başladığımız kozmik bulmacanın yalnızca ilk ipucu olabilir” dedi.

Evrenin genişlemesi hakkında daha fazla bilgi: Fizikçiler evrenin ışıktan daha hızlı hareket eden maddelerle dolu olduğunu öne sürüyor