Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Taş Devri gerçekten de Ağaç Devri miydi?

Taş Devri gerçekten de Ağaç Devri miydi?

1836’da Danimarkalı bir arkeolog olan Christian Jørgensen Thomsen, sistemin ilk benzerini tarih öncesi çağlara geri getirerek, Avrupa’daki ilk insanların alet üretimine yansıyan üç teknolojik gelişim aşamasından geçtiğini öne sürdü. Temel kronoloji (Taş Devri’nden Tunç Çağı’na ve Demir Çağı’na kadar) artık antik dünyanın büyük bölümündeki arkeolojiyi (ve “Çakmaktaşlar” ve “Crood’lar” gibi çizgi filmleri) desteklemektedir.

Almanya’daki Aşağı Saksonya Kültürel Miras Dairesi’nde araştırma başkanı ve arkeolog olan Thomas Terberger’e göre Thomsen, Tahta Devri’ni Taş Devri ile değiştirebilirdi.

“Belki de ahşap aletlerin taş aletlerle aynı dönemde, yani iki buçuk milyon ya da üç milyon yıl önce var olduğunu varsayabiliriz.” “Ancak ahşap bozulduğu ve nadiren hayatta kaldığı için koruma önyargısı antik çağa dair görüşümüzü bozuyor.” İlkel taş aletler, yaklaşık 2,7 milyon yıl öncesinden 200.000 yıl öncesine kadar süren Alt Paleolitik dönemi karakterize ediyordu. O döneme kadar izlenebilen binlerce arkeolojik alandan 10’dan az alandan ahşap çıkarılmıştır.

Dr. Terberger A Takımının lideriydi Staj Geçtiğimiz ay Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri’nde yayınlanan rapor, 1994’ten 2008’e kadar kuzey Almanya’daki Schöningen yakınlarındaki bir açık ocak kömür madeninin turbasında kazılan ahşap nesnelerle ilgili ilk kapsamlı raporu sağladı. Zengin pakette yirmi tam veya parçalı mızrak (her biri bir NBA pivotu uzunluğunda) ve çift uçlu fırlatma sopaları (bilardo istekasının yarısı uzunlukta) vardı, ancak insan kemiği yoktu. Bu nesneler, erken Neandertallerin Avrupa’daki doğrudan ataları olan Homo heidelbergensis’in yerini aldığı 300.000 yıl önceki sıcak buzullararası dönemin sonuna kadar uzanıyor. Spear Horizon olarak bilinen Schöningen bölgesinde keşfedilen mermiler, korunmuş en eski av silahları olarak kabul ediliyor.

1990’ların ortalarında, taş aletler ve kesilmiş 10 vahşi atın kalıntılarıyla birlikte üçlü mızrağın keşfi, soyu tükenmiş insan atalarımızın zekası, sosyal etkileşimi ve alet yapma becerileri hakkındaki yaygın fikirleri alt üst etti. O zamanlar bilimsel fikir birliği, insanların yaklaşık 40.000 yıl öncesine kadar geçimini sağlayan basit çöpçüler olduğu yönündeydi.

READ  NASA bu iki gezegenin sudan yapıldığını söylüyor

Dr. Terberger, “Bu homo-öncesi sapienslerin büyük hayvanları avlamak için aletler ve silahlar yarattığı ortaya çıktı” dedi. “Yalnızca avı yakalamak için birlikte iletişim kurmakla kalmıyorlardı, aynı zamanda kasaplık ve kızartmayı organize edecek kadar da bilgiliydiler.”

2021’de başlayan yeni çalışma, Spear Horizon’dan gelen 700’den fazla ahşap parçasını inceledi; bunların çoğu, onları çürümeye karşı koruyan suya doymuş çökeltileri simüle etmek için son yirmi yıl boyunca soğutulmuş damıtılmış su fıçılarında saklandı. Aşınma veya kesme izlerini vurgulayan 3 boyutlu mikroskopi ve mikro-CT tarayıcıların yardımıyla araştırmacılar, yarılma, aşınma veya aşınma belirtileri gösteren 187 ahşap parçası tespit etti.

Araştırmanın başyazarı ve Aşağı Saksonya’da arkeolog olan Dirk Leder, “Şimdiye kadar odun yarma işleminin yalnızca modern insanlar tarafından yapıldığı düşünülüyordu” dedi.

Silahların yanı sıra koleksiyonda delik açmak ve deriyi yumuşatmak gibi ev içi faaliyetlerde kullanılmış olması muhtemel 35 sivri uçlu ve yuvarlak eser de yer alıyordu. Projede yer alan Reading Üniversitesi’nden antropolog Animeke Melkes, bunların hepsinin “sert ve esnek ağaçlar” olan ladin, çam veya çam ağacından oyulmuş olduğunu söyledi.

Alanın bulunduğu gölün kıyısında ladin ya da çam bulunmadığından araştırma ekibi, ağaçların iki ya da üç mil uzakta ya da belki daha uzaktaki bir dağda kesildiği sonucuna vardı. Mızrakların yakından incelenmesi, Taş Devri’nin ağaç işleme projelerini belirli bir sırayı takip ederek dikkatle planladığını gösterdi: kabuğu soymak, dalları çıkarmak, mızrak ucunu keskinleştirmek ve ahşabı ateşle sertleştirmek. Dr. Leder, “Ahşap aletler, o dönemin taş aletlerinde tipik olarak gördüğümüzden daha yüksek düzeyde teknolojik gelişmişliğe sahipti” dedi.

Araştırmaya dahil olmayan Purdue Üniversitesi’nden arkeolog Francesco Derrico, Taş Devri insanlarının pratik Taş Devri sorunlarını çözmek için kullandığı yöntem ve materyallere ilişkin içgörüsünü övdü. “Bu makale Aşağı Paleolitik Çağ’ın neredeyse bilinmeyen dünyasına bir pencere açıyor” dedi. “Veri kıtlığına rağmen, yazarlar bu teknolojinin gelişimi için gelecekte yeni keşiflere karşı test edilmesi gereken bir senaryo önermek için cesur bir girişimde bulunuyorlar.”

READ  Hasat Ayı 2022: Eylül ayındaki dolunay yıldız hayranlarını etkiliyor (fotoğraflar)

Belki de en şaşırtıcı keşif, mızrak uçlarından bazılarının daha önce kırıldıktan veya köreltildikten sonra yeniden keskinleştirildiği ve kırılan silahlardan bazılarının küçültülüp cilalanıp yeniden kullanıldığıdır. Dr. Milks, “Çalışma kalıntısı olarak tanımladığımız ahşap, aletlerin onarıldığını ve başka görevler için yeni aletlere dönüştürüldüğünü gösteriyor” dedi.

Mızrakların biri hariç hepsi yavaş büyüyen ladin kütüklerinden kesilmişti ve modern bir mızrak gibi şekillendirilip dengelenmişti; ağırlık merkezi sapın ortasındaydı. Fakat fırlatmak için mi, yoksa itmek için mi tasarlanmıştı? Dr. Milks, “Mızraklar yoğun ağaçtan yapılmıştı ve kalın çaplara sahipti” dedi. “Bana göre bu, onları yapan insanların en azından bazılarını kasıtlı olarak avlanmak için uçan silahlar olarak tasarlamış olabileceğini gösteriyor.”

Ciritlerin dış balistiklerini, yaşları 18 ila 34 arasında değişen altı eğitimli erkek cirit atıcıyı saman balyalarındaki replikaları çeşitli mesafelerden havaya kaldırmaları için işe alarak test ettim. Dr. Milks şunları söyledi: “Amacım bu konuda arkeologlardan biraz daha iyi olan insanlara sormaktı, çünkü o noktaya kadar arkeolog olan pek çok insanla deneyler yapmıştık” dedi ve şunu ekledi: “Antropologlar Ben de bu tür şeylerde pek iyi değilim.

Neandertal ekibi 33 feet mesafeden hedefi yüzde 25 oranında vurdu. Sporcular 50 feet’te eşit derecede isabetli, 65 feet’te ise biraz daha düşük (yüzde 17) isabetli sonuçlar elde etti. Dr. Milkes, “Ancak bu, bilim adamlarının elle atılan bir mızrağın avlanma için yararlı olabileceğini tahmin ettiği aralığın iki katıydı” dedi.

Ona göre Taş Devri atalarımızın zanaatkâr olduğu düşüncesi onları insanlaştırmaya hizmet ediyor. “Ahşapla çalışmak, bunda iyi olsanız bile yavaştır” dedi. “Bu süreçte birçok farklı adım var.” Bir grup Neandertalin akşam kamp ateşi etrafında toplandığını, ahşap eserlerini birleştirdiğini, zımparaladığını ve onardığını hayal edersiniz. “Çok uzun zaman önce olmasına rağmen her şey çok yakın görünüyor,” dedi üzüntüyle.

READ  2022, bu dünyanın dışında bir uzay hikayesidir