Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fizikçiler ‘Glueball’ adı verilen gizemli bir parçacığın ipuçlarını tespit etti

Fizikçiler ‘Glueball’ adı verilen gizemli bir parçacığın ipuçlarını tespit etti

Bilim insanları uzun süredir atom altı atomlarla ilişkili “tutkal topları” durumlarını arıyorlar Galon Parçacıklar kendi başlarına, herhangi bir şey olmadan Atomaltı parçacıklar dahil. Şimdi onları bir parçacık hızlandırıcı deneyinde saklanırken bulmuş olabiliriz.

Fizikte çok önemli bir atılım vaat ediyor ama konu hakkında doktorası olmayan herkesin yararına, en baştan başlayacağız. Gluonların temel işlevi kuarkları yerinde tutmak ve atomları sabit tutmaktır. Kuarklar, protonları ve nötronları oluşturan yapı taşlarıdır.

Bu rol, gluonu, yerçekimi, elektromanyetizma ve zayıf nükleer kuvvetle birlikte fizik yasalarını birbirine bağlayan dört temel doğa kuvvetinden biri olan güçlü nükleer kuvvetin bir parçası haline getirir.

Pekin Elektron-Pozitron Çarpıştırıcısı II. (Çin Bilimler Akademisi)

Umarız şu anda hala aramızdasınızdır. Şimdiye kadar tutkal topları fizikçilerin var olduğuna inandıkları teorik hipotezlerden ibaretti (çünkü gluonların birbirine yapışabilmesi gerekirdi) ve gerçekte gözlemlenen bir şey değildi.

Bireysel gluonların herhangi bir maddesi yoktur, yalnızca kuvvet taşırlar, ancak tutkal toplarının gluonların etkileşimlerinden kaynaklanan bir kütlesi vardır. Eğer onları keşfedebilirsek, bu evrenin işleyişine dair mevcut anlayışımızın bir başka göstergesi olacaktır. Parçacık Fiziğinin Standart ModeliGerçekten doğru.

Ve benzeri deneyler için Pekin Elektron-Pozitron Çarpıştırıcısı II Çin’de. Çarpıştırıcı, güçlü nükleer kuvvet tarafından bir arada tutulan kuarklardan ve antikuarklardan oluşan mezonları, parçacıkları parçalamak için kullanıldı.

Araştırmacılar, bu parçacık parçalama oturumları tarafından üretilen atom altı enkazı eleyerek (yaklaşık 10 milyar örnek içeren on yıllık bir veriden bahsediyoruz) ortalama 2.395 MeV/c kütleye sahip parçacıkların kanıtlarını görebildiler.2. Bu, tutkal toplarının sahip olması beklenen kütledir.

Söz konusu parçacığa X(2370) adı veriliyor ve ilgili diğer hesaplamalardan bazıları araştırmacıların aradıklarına tam olarak uymasa da, çok uzakta değiller. Kesin bir cevaba ulaşmak için daha fazla ölçüm ve gözlem yapılması gerekecek.

READ  Galaksinin en tehlikeli dünyalarından birinde keşfedilen nadir toprak mineralleri: ScienceAlert

Bu nedenle henüz tutkal toplarının varlığına dair tam bir kanıt yok, ancak kanıtlar artmaya başlıyor. 2015 yılında bilim insanları aynı zamanda tutkal toplarını da yakaladıklarını düşünüyorlardı. Çok geçmeden başka bir parçacık teorikten gerçekliğe geçiş yapabilir.

Bu bilimsel araştırmaların çoğu, bir yapıştırıcı topundan kaynaklanmış olabilecek çok sayıda olası spesifik reaksiyon ve evrimi hesaplamak için gerekli olan matematiksel teknikler ve hesaplama gücündeki devam eden ilerlemeler sayesinde mümkün olmuştur.

Buna ek olarak, artık doğal dünyanın temel işleyişini araştırmak ve bir tutkal topu kadar nadir ve egzotik bir şeyi keşfetmek için gereken milyarlarca moleküler durumu üretmek için gerekli ekipman ve araçlara sahibiz.

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Fiziksel inceleme mektupları.