Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gökbilimciler sonunda atmosferi olan kayalık bir gezegen keşfettiler

Gökbilimciler sonunda atmosferi olan kayalık bir gezegen keşfettiler

WASHINGTON – Gökbilimciler yıllardır güneş sistemimiz dışında, atmosfere sahip kayalık gezegenler arıyorlar; bu özellik, herhangi bir yaşam barındırma olasılığı için gerekli kabul ediliyor. Sonunda bir yer bulmuşlar gibi görünüyor. Ancak yaşanabilirlik umudu vermeyen erimiş kaya yüzeyi var.

Araştırmacılar, gezegenin, Güneşimizden biraz daha az kütleli sönük bir yıldıza tehlikeli derecede yakın yörüngede dönen ve yörüngesini yaklaşık her 18 saatte bir hızla tamamlayan, gezegenimizden çok daha büyük ancak Neptün’den daha küçük kayalık bir dünya olan bir “süper Dünya” olduğunu söyledi. Çarşamba.

James Webb Uzay Teleskobu’ndaki iki cihazı kullanan kızılötesi gözlemler, belki de geniş bir magma okyanusundan yayılan gazlarla sürekli olarak doldurulan, her ne kadar misafirperver olmasa da önemli bir atmosferin varlığına işaret etti.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden gezegen bilimci Renyu Hu, “Atmosfer muhtemelen karbondioksit veya karbon monoksit açısından zengindir, ancak aynı zamanda su buharı ve kükürt dioksit gibi başka gazlar da içerebilir” dedi. atmosferin. Nature dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı.

Webb’in verileri aynı zamanda atmosferin kalınlığını da göstermiyordu. Güneş sistemimizdeki zehirli atmosferi en yoğun olan Venüs’ten bile daha kalın olabileceğini söyledi.

55 Cancri e veya Janssen olarak adlandırılan gezegen, Dünya’dan yaklaşık 8,8 kat daha büyük ve gezegenimizin yaklaşık iki katı çapa sahip. Yıldızının etrafında Merkür gezegeni ile Güneş arasındaki mesafenin 25’i kadar uzaklıkta dönen gezegen, güneş sistemimizdeki en derin gezegendir. Sonuç olarak yüzey sıcaklığı yaklaşık 3140 Fahrenheit derecedir.

İsviçre’deki Bern Üniversitesi Uzay ve Yaşanabilirlik Merkezi’nden astrofizikçi ve çalışmanın ortak yazarı Brice-Olivier Demaury, “Aslında bu bilinen en sıcak kayalık gezegenlerden biri” dedi. “Galaksimizde tatil için muhtemelen daha iyi yerler vardır.”

READ  İnsan ve Neandertal beyinlerinde ortaya çıkan farklılıklar

Gezegen muhtemelen gelgit kilitlidir, bu da tıpkı Ay’ın Dünya’ya baktığı gibi, her zaman yıldızıyla aynı tarafa baktığı anlamına gelir. Gezegen, Samanyolu galaksimizde, Dünya’dan yaklaşık 41 ışıkyılı uzaklıkta, Yengeç takımyıldızında yer almaktadır. Bir ışık yılı, ışığın bir yılda kat ettiği mesafedir; yani 5,9 trilyon mil. Tamamı gaz devi olan diğer dört gezegenin, ev sahibi yıldızlarının etrafında döndüğü biliniyor.

Bu yıldız, ikili sistemdeki başka bir yıldıza çekimsel olarak bağlıdır. Diğeri ise normal yıldızların en küçük türü olan kırmızı cücedir. Bu yoldaşların arasındaki mesafe, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 1000 katı kadardır ve ışığın birinden diğerine ulaşması altı gün sürer.


Galaksimizde muhtemelen daha iyi tatil yerleri vardır.

– Brice Olivier Demaury, Bern Üniversitesi


Tüm araştırmaların ardından, bilim adamlarının nihayet bir atmosfere sahip olduğuna dair kanıt bulduğu kayalık ötegezegenin muhtemelen atmosfere sahip olmaması gereken bir gezegen olduğu ortaya çıktı. Yıldızına çok yakın olduğundan, yıldız radyasyonu ve rüzgarlar tarafından herhangi bir atmosferin sıyrılması gerekiyor. Hu, gezegeni kapladığı düşünülen geniş lav okyanusundaki çözünmüş gazların, atmosferi yenilemek için kaynamaya devam edebileceğini söyledi.

Hu, “Gezegen yaşanabilir olamaz” dedi, çünkü o kadar sıcak ki yaşamın temel koşulu olan sıvı su bulunmuyor.

Atmosfere sahip olduğu keşfedilen önceki tüm ötegezegenler kayalık değil, gaz halindeydi. Webb ötegezegen keşfinin sınırlarını zorlarken, atmosferi olan kayalık bir gezegenin keşfi ilerlemeyi temsil ediyor.

Dünya’da atmosfer gezegeni ısıtır, insanların soluduğu oksijeni içerir, güneş ışınlarından korur ve sıvı suyun gezegen yüzeyinde kalması için gerekli basıncı oluşturur.

Demory, “Dünyada atmosfer yaşamın anahtarıdır” dedi. “55 Cnc e’ye ilişkin bu sonuç, Webb’in 55 Cnc e’den çok daha soğuk gezegenler üzerinde benzer araştırmalar yapabileceği umudunu artırıyor, bu da yüzeylerinde sıvı su varlığını destekleyebilir. Ancak henüz o noktaya gelmedik.”

READ  Büyük bir beyaz katil balinayı iki dakikadan kısa sürede öldürüyor ve karaciğeriyle besleniyor