Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

FM: Türkiye, Türkleri Sudan’dan kovmak için harekete geçiyor

Antalya / Hartum

Türk hükümeti, vatandaşlarını rakip gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Sudan’dan tahliye etmek için gerekli tüm adımları atıyor ve Türk dışişleri bakanı Ankara’nın Afrika ülkesinde devam eden silahlı gerilimle ilgili endişelerini yineliyor.

sınıf=”cf”>

“İnşaallah ateşkes olacak” [today]. Hazırlıklarımızı yaptık. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Nisan’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde düzenlenen etkinlikte, hava sahası açıldıktan sonra dönmek isteyen vatandaşlarımızı evlerine getireceğiz.” dedi.

Hartum’da birkaç bin Türk mahsur kaldı. Türk Dışişleri Bakanlığı onları içeride ve evlerinde kalmaya ve bir şeye ihtiyaçları olursa Türk büyükelçilikleriyle iletişime geçmeye çağırdı. Sudan ordusu ile Hızlı Destek Güçleri arasındaki çatışmalar hafta sonundan bu yana yoğunlaştı.

“İki taraf da bizim kardeşimiz. Neden taraf tutmalıyız? Çavuşoğlu, “Çatışmayı durdurmak için her iki tarafla da görüşüyoruz” dedi. Her iki taraf da Ramazan Bayramı öncesi ateşkes olasılığına ilişkin açıklamalarda bulunarak, bu kez ateşkesin sağlanmasını umduğunu dile getirdi.

“Sudan’daki vatandaşlarımıza tek tek sesleniyoruz. Ateşkes onaylanana kadar bulundukları yerde kalacaklardı. Bir şeye ihtiyaçları olursa elçiliğimize haber versinler” dedi. Bakan, ateşkesle birlikte hava sahasının açılacağını, ardından tahliye planının uygulanacağını söyledi.

sınıf=”cf”>

Dışişleri bakanı, bazı Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin vatandaşlarını Sudan’dan tahliye etmek için Ankara ile temas halinde olduğunu söyledi.

“Neden biliyor musunuz? Çünkü 145 farklı ülkeden 100 bin vatandaşımızı ülkemize geri getirdik. Afganistan’da Taliban’ın iktidara gelmesiyle birlikte panik başladı ve sadece kendi vatandaşlarımızı değil, yabancı vatandaşlarımızı da tahliye ettik. Çavuşoğlu, savaş başladıktan sonra Ukrayna’dan gelen vatandaşların geldiğini hatırlattı. Çünkü Türkiye güvenilir bir ülke.”