Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ford, 800 beygir gücündeki Mustang GTD’yi tanıttı

Ford, 800 beygir gücündeki Mustang GTD’yi tanıttı

Sıklıkla söylenen “Pazar günü kazan, Pazartesi sat” şeklindeki motor sporları pazarlama mantrası, egzotik kompozitler ve hibrit güç üniteleri çağında nadiren doğrudur. Ford, yeni trafiğe uygun süper şarjlı Mustang ile bu eğilimi tersine çevirmeyi hedefliyor paralel olarak geliştirilen ile Yaklaşan Le Mans GT3 midilli arabası. Bununla birlikte, bunun GT3 yarışçısının sadece yolda giden bir versiyonu olduğunu ciddi olarak söyleyemem, çünkü 2025 Ford Mustang GTD daha da iyi.

Ford Mustang GTD'nin dörtte üçü profil fotoğrafı

resim: kale

Mustang GTD lakabı, IMSA GTD sınıfı, GT3 yarışları için Kuzey Amerika’nın en popüler sınıfı. Aerodinamik olarak, iki Mustang modeli performansı en üst düzeye çıkarmak için farklı benzerlikler paylaşıyor. GTD, otomobilin ağırlık merkezini alçaltmak için karbon fiber gövde panellerine sarılmıştır ve devasa bir arka rüzgarlığa sahiptir. Ford Performance tasarım direktörü Anthony Collard yaptığı açıklamada, “Tasarım ekibimiz, Mustang GT3 tasarım ekibi ve havacılık ekibiyle birlikte çalışarak çözümleri yarış arabaları ve yol arabaları arasında değiştirdi ve bunun tersi de oldu. Bu, aerodinamik odaklı bir tasarım” dedi. GTD, karbon kaplı kabuğunun altında daha da korkutucu.

Ford Mustang GTD'nin önden görünümü

resim: kale

2024 Mustang GT3, yaklaşık 500 beygir güç üretecek, doğal emişli 5.4 litrelik bir V8 ile yarışacak. Ford Mustang GTD, yarış yönetim organlarının dayattığı kurallar ve düzenlemeler tarafından engellenmez. Ford, trafiğe uygun GTD’yi tahmini 800 beygir güç üretecek süper şarjlı 5.2 litrelik bir V8 ile donattı.

Ford 800 beygir gücündeki Mustang GTD'yi tanıttı başlıklı yazı için resim

resim: kale

Ford’un iki koltuklu bir Mustang süper arabası yapma girişimi, aktarma organlarıyla bitmiyor. Kamyondaki depolama alanı, birkaç başka bileşeni barındıracak şekilde kaldırıldı: içe monteli yarı aktif arka süspansiyon ve hidrolik kontrol sistemi, şanzıman soğutma sistemi. GTD, hidrolik olarak kontrol edilen arka spoyler ve ön kaputa sahip isteğe bağlı bir aktif aerodinamik paketi ile sunulacak.

Ford 800 beygir gücündeki Mustang GTD'yi tanıttı başlıklı yazı için resim

resim: kale

Ford, Mustang GTD’nin Nürburgring çevresinde yedi dakikalık bir tur atmasını umuyor. Sınırlı üretim GTD, 2024’ün sonlarında şaşırtıcı bir 300.000 $ karşılığında satışa sunulacak. Teknolojik olarak en gelişmiş Mustang’in fiyatı buna değer olabilir.

READ  GIGABYTE, GeForce RTX 40 SUPER serisini doğruladı