Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fotoğraflarla görün: “Ateş Çemberi” halkalı tutulması izleyicilerin gözlerini kamaştırıyor

Fotoğraflarla görün: “Ateş Çemberi” halkalı tutulması izleyicilerin gözlerini kamaştırıyor

Nadir güneş tutulması – “Ateş Çemberi” olarak bilinir.– Cumartesi günü Amerika Birleşik Devletleri’nde Tutulma gözlemcileri haftalardır bu göz kamaştırıcı olaya hazırlanıyor, çünkü bu sonuncusu. Halkalı güneş tutulması NASA’ya göre 21 Haziran 2039’a kadar Amerika göklerinden görülebilecek.

Ay, Güneş ile Dünya arasına girdiğinde ve Dünya’ya en uzak noktada olduğunda halkalı güneş tutulması meydana gelir. Amerikalılar Oregon’dan Teksas izleyebildi Bu hafta sonu tutulma. 2039’daki güneş tutulması yalnızca Alaska gökyüzünün üzerinden geçecek.

NASA’ya göre tutulma, Oregon’da yerel saatle sabah 8’den sonra başladı ve Teksas’ta öğle saatlerinde sona erdi. “Ateş Çemberi” bu şekilde ortaya çıktı.

Ay, 14 Ekim 2023’te Lakeview, Oregon’da halkalı güneş tutulması sırasında güneşin önünden geçiyor.

Nick Ut/Getty Images


Öğle vakti Alamo’da Teksaslıların ve yüzlerce ziyaretçinin gözleri gökyüzüne baktı.

Alamo Vakfı’ndan Kate Rogers, “Fotoğrafınızın Teksas’taki Özgürlük Tapınağı’nın önünde, arka planda güneş tutulmasıyla çekilmesinden daha iyi ne olabilir?” dedi.

Bir kalabalık, San Antonio, Teksas’taki Alamo’da kısmi güneş tutulmasını izliyor. 14 Ekim 2023.

CBS Haberleri


Halkalı güneş tutulması sırasında ağaçların gölgesinde hilaller belirir.

Brooke Katz


Utah’taki Bryce Canyon’da insanlar tutulmayı izlemek için doğaya çıkarken, diğerleri de güneş tutulmasını görmek için Los Angeles’taki Griffith Gözlemevi’ne akın etti.

Yürüyüşçüler Utah’ın Bryce Kanyonu’nda kısmi güneş tutulmasını izliyor. 14 Ekim 2023.

CBS Haberleri


14 Ekim 2023’teki kısmi halkalı güneş tutulması Los Angeles, Kaliforniya üzerinden geçerken yansımasıyla birlikte görülüyor.

Getty Images


John Cody, güneş olayını görmek için Kuzey Carolina’dan San Antonio’ya uçtu. 2017 tutulmasına tanık oldu ve bunu kaçırmak istemedi.

“Gerçekten harika” dedi Cady. “Bu çok sık olmuyor. Ayrıca son birkaç on yıldır Amerika Birleşik Devletleri kıtasında bunlardan yalnızca birkaçının bulunduğunu düşünüyorum. Bu hoş bir şey.”

Kalabalık, kısmi güneş tutulmasını San Antonio, Teksas’taki Alamo’dan izliyor. 14 Ekim 2023.

CBS Haberleri


Bir sonraki tutulma Nisan 2024’te gerçekleşecek. Tam tutulma olacak, yani Maine’den Teksas’a kadar gün ortasında hava kısa süreliğine karanlık olacak.

Oregon kıyısında başlayıp Güney Amerika’nın doğu kıyısında sona eren, Ay’ın Dünya’ya en uzak olduğu yerde halka şeklinde bir güneş tutulması, Ay’ın sınırı çevresinde bir güneş ışığı halesi gösterecek.

Nick Ut/Getty Images


14 Ekim 2023 Cumartesi günü Driftwood, Teksas’ta meydana gelen güneş tutulması sırasında yarı gölge gölgeler ortaya çıkıyor.

Getty Images aracılığıyla Jordan Vonderhaar / Bloomberg


Ay, 14 Ekim 2023’te Kerrville, Teksas’ta halkalı bir güneş tutulması sırasında güneş ufkunun altına inmeye başlıyor.

Brandon Bell/Getty Images


Tam güneş tutulmasından farklı olarak, halkalı tutulmada Ay, Güneş’i tamamen kapatamayacak kadar küçük görünür ve Ay’ın çevresinde bir ateş halkası oluşur.

Rick Kern/Getty Images


Utah’taki Capitol Reef Ulusal Parkı’nda meydana gelen halkalı güneş tutulması sonrasında bir kadın güneş gözlüğüyle güneşe bakıyor.

George Fry/Getty Images


Ay, Utah’taki Capitol Reef Ulusal Parkı’nda halkalı güneş tutulması sırasında maksimum tutulmadan ortaya çıkarken güneşi geçiyor.

George Fry/Getty Images


—Omar Villafranca ve Alisa Chazan bu rapora katkıda bulundular.

READ  10 kat daha yeşil ve hasara karşı daha dayanıklı yeni bir cam türü