Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güneş Tutulması: Amerika kıtasında “Ateş Çemberi” beliriyor

Güneş Tutulması: Amerika kıtasında “Ateş Çemberi” beliriyor

Editörün Notu: CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Cumartesi günü Amerika kıtasında nadir görülen bir gök manzarası ortaya çıktı ve bunun benzerleri 2046 yılına kadar dünyanın bu bölgesinde bir daha görülmeyecek.

Milyonlarca kişi yoldaydı Halkalı güneş tutulması Kuzey, Orta ve Güney Amerika üzerinde gökyüzünde bir “ateş çemberi” oluşturdu.

01:00- Kaynak: CNN

Dünyanın en büyük balon festivalinde tutulma geçişini izleyin

Halkalı güneş tutulması sırasında Ay, yörüngesinde Dünya’ya en uzak konumda olduğundan Güneş’i tamamen engelleyemez. Bunun yerine, ateşli güneş ışığı ayın gölgesini çevreleyerek ateş çemberi denilen şeyi yaratıyor.

Tutulma Oregon’da sabah 9:13 PT’de (12:13 öğleden sonra ET) başladı. Brezilya’nın Atlantik kıyısı açıklarında 15:48 ET’de sona ermesi bekleniyor.

Şehir şehir üzerinden geçerken ayın güneşin önüne geçmesiyle gökyüzü karardı ve sıcaklıkların düşmesine neden oldu.

Ay, güneşten bir ısırık alıyormuş gibi göründüğünden, yolun dışındakiler de hilal şeklindeki kısmi güneş tutulmasından keyif aldılar.

Patrick T. Fallon/AFP/Getty Images

Bir gondolun yanında oturan sıcak hava balonu ekibi, Cumartesi günü Albuquerque, New Mexico’daki 51. Albuquerque Uluslararası Balon Festivali’nde güneş tutulmasını izliyor.

Yerde görülebilen küçük hilaller, arabaların ön camlarına ve gökdelenlerin pencerelerine yansıdı. Ağaçların yanında duranlar için yaprakların arasındaki boşluklar delik gibiydi ve bu boşluklardan süzülen ışık tek tek hilaller şeklinde görünüyordu.

Bu yılın halkalı tutulmasını kaçırdıysanız gökyüzü gözlemcileri 8 Nisan 2024’te Kuzey Amerika’da bir Tam güneş tutulması Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada üzerinden geçecek. Bu yüzden seninle kal Sertifikalı tutulma gözlükleri, güneş projektörleri ve güneş filtreleri Kameranız için, başka bir büyüleyici olayı güvenle izlemek için onu Nisan ayında tekrar kullanabilirsiniz.

READ  Ay'da kaç kişi yürüdü?