Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fox’un baş avukatı Viet Dinh ayrılıyor

Fox’un baş avukatı Viet Dinh ayrılıyor

Fox Corporation’ın baş hukuk görevlisi Viet Dinh, Nisan ayında Dominion Voting Systems’e ödediği 787,5 milyon dolarlık tarihi anlaşmanın ardından şirketi sarsarak yıl sonunda ayrılacak.

Fox Cuma günü yaptığı açıklamada, George W. Bush yönetimindeki eski bir Beyaz Saray yetkilisi olan ve Fox içinde önemli bir güç kazanan Dinh’in ayrıldıktan sonra şirkete danışmanlık yapacağını söyledi.

Bay Dinh, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Fox News tarafından yapılan bir aldatıcı haber modelini ortaya çıkaran Dominion davası sırasında şirket içinden bazılarının hatalı olduğunu düşündüğü tavsiyelerde bulundu. Şirketin Birinci Değişiklik gerekçesiyle galip geleceğine inandığı Yüksek Mahkeme’ye giderken gerekli.

Fox, halefinin adını vermedi.

CEO Lachlan Murdoch yaptığı yazılı açıklamada, “Veet’in 21st Century Fox Yönetim Kurulu üyesi olarak Fox’a yaptığı birçok katkı ve hizmeti ve son beş yıldır Fox liderlik ekibinin değerli bir üyesi olarak oynadığı rolü takdir ediyoruz.” Hareketi duyuruyor.

Bay Dinh’in ayrılışı, Fox’un 2020 seçimlerinden sonra seçim sahtekarlığıyla ilgili yanlış iddiaları geniş çapta yayınladığı için hâlâ karşı karşıya olduğu büyük davaları nasıl ele alacağına dair soruları gündeme getiriyor.Başka bir seçim teknolojisi şirketi olan Smartmatic, Fox’a 2,7 milyar dolarlık dava açtı. 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırıyla ilgili yaygın bir komplo teorisinin merkezindeki adam Ray Epps, geçen ay Fox’a hakaret davası açtı.

Şirket ayrıca kapsamı ve davaların yürütülmesi ile ilgili iki hissedar davasıyla karşı karşıyadır.

Dominion davası, Fox’u ve onu kontrol eden Murdoch ailesini istikrarsızlaştırdı. Bunun sonuçları, şirketin İngiliz gazeteleri bölümünde çalışan gazetecilerin ünlülerin sesli mesaj hesaplarını hacklediğine dair on yıldan fazla bir süre önce ortaya çıkan iddialardan bu yana şirketin karşılaştığı en önemli zorluk.

Dominion davasındaki keşif sürecinin bir parçası olarak yayınlanan e-postalar ve metin mesajları, şirketin kurucusu Rupert Murdoch ve haber ağının sunucuları da dahil olmak üzere Fox yöneticilerinin, eski Başkan Donald J. seçimdeki kaybı Seçim. Ancak Fox News, bu tür iddialarda bulunan birçok canlı yayın şahsiyeti ve konuğu için bir platform sağlamaya devam etti.

READ  Çinli yapay zeka şirketi SenseTime'ın arkasındaki milyarder, bilinmeyen bir hastalık nedeniyle hayatını kaybetti

Nisan ayında ağ, en çok izlenen prime-time sunucusu Tucker Carlson’ı iptal etti.

Irkçı duygular içeren metinlerden biri, Fox yönetim kurulunu, Bay Carlson’ın görevden alınmasına katkıda bulunan birçok faktörden biri olan bir iç soruşturmaya izin vermeye sevk etti. Lachlan Murdoch, dahili tartışmalara aşina bir kişiye göre, ev sahibinin şirket için yarattığı sorunu artık hak etmediğini savunarak Bay Carlson’u kovma kararını bir “iş kararı” olarak nitelendirdi.

Bay Dinh, yıllardır Murdoch ailesine yakın ve 2018’de baş hukuk görevlisi olarak atanmadan önce şirketin yönetim kurulunda görev yaptı. Aynı zamanda Lachlan Murdoch’un oğullarından birinin vaftiz babası.

Bay Dinh’in Fox’ta büyük bir etkisi vardı. Ancak Dominion davasını ele alışı şirket içindeki pek çok kişiyi üzdü, aralarında Fox News Media’nın CEO’su Susan Scott da vardı. Kendisiyle konuşan iki kişiye göre, sağduyusuyla tanınan ancak onaylamamasıyla meslektaşlarının tanınmasını sağladı.

Bay Dinh’in ayrılmasının Fox’a karşı kalan davaları nasıl etkileyeceği açık bir soru. Fox’a katılmadan önce ortak olduğu hukuk firması Kirkland Ellis, Smartmatic davasındaki davaların çoğunu halletmeye devam etti.

Bay Dinh, Dominion davasının bir parçası olarak suçlandı ve Bay Trump’ın asılsız iddialarına “şüpheci” olduğunu kabul etti.

Federal hükümete sağlanan belgelere göre, yüksek bir tazminat paketiyle ayrılıyor: 23 milyon dolar.

Fox News, 2017’den bu yana ilk kez prime-time dizisini değiştirerek bir geçiş döneminde. Bay Carlson’ın yerine saat 20:00’de Jesse Watters geliyor, sunucu dokuzda Sean Hannity olmaya devam ediyor ve Greg Gutfeld 10/11’e yükseldi .

Bay Dinh, Fox’tayken bazen Amerika’nın en güçlü avukatlarından biri olarak tanımlandı. Fox News’te günlük programı yürütmemesine rağmen, yayında görünenler üzerinde etkili bir rol oynayarak içeriğini izlemeye devam etti.

On yaşında gelen Vietnamlı bir mülteci bir keresinde VietLife dergisine söyledi “Tuvaletleri temizlemek, masaları taşımak, benzin pompalamak, çilek toplamak ve araba tamir etmek” gibi işlerde çalıştı. Ailesinin geçimini sağlamasına yardımcı olmak için. Harvard Hukuk Fakültesi’ne ve Harvard Üniversitesi’ne gitti.

READ  İngiltere vergisinden sonra hisse senetleri ve sterlin yükselişi biraz güven veriyor

Zaman zaman, Fox’un eski başkan hakkındaki karşıt görüşünden gurur duyduğunu ifade etti, bu da bazen Bay Trump’ın ağa saldırmasına neden oldu.

Bay Dinh, “Fox News’te mükemmel gazeteciliğin eski başkanın Fox’a karşı nasıl tweet attığını görmekten daha iyi bir tarihsel kaydı yok” dedi.