Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransa seçimleri: Beklentilere göre aşırı sağ, Macron’a bir darbe vurarak ilk turda önde gidiyor

Fransa seçimleri: Beklentilere göre aşırı sağ, Macron’a bir darbe vurarak ilk turda önde gidiyorCNN

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Ralli partisi ilerleme kaydetti. Fransa İlk beklentiler, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Pazar günü erken parlamento seçimleri yapacağı yönündeydi ve bu da partiyi iktidarın kapısına her zamankinden daha da yaklaştırıyor.

İlk tahminlere göre, alışılmadık derecede yüksek bir katılımın ardından Ulusal Cephe bloğu oyların yüzde 34’ünü alarak birinci olurken, sol Yeni Halk Cephesi koalisyonu yüzde 28,1 ile ikinci sırada yer alırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un koalisyonu yüzde 20,3 ile üçüncü sıraya geriledi. Enstitü tarafından.

Ulusal Miting, Ulusal Meclis’te en fazla sandalyeyi kazanma yolunda ilerlerken, mutlak çoğunluk için gereken 289 sandalyeyi alamayabilir, bu da Fransa’nın parlamentonun askıya alınmasına ve daha fazla siyasi belirsizliğe doğru ilerlediğini gösteriyor.

Beklentiler, önümüzdeki Pazar günü yapılacak ikinci tur oylamanın ardından Ulusal Ralli Partisi’nin 577 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 230 ila 280 sandalye kazanacağını gösteriyor; bu, görev süresi sona eren Parlamento’da kazandığı 88 sandalyeye kıyasla şaşırtıcı bir artış. Ulusal Cephe’nin 125 ile 165 arasında sandalye alması beklenirken, Ensemble’ın 70 ile 100 arasında sandalye alması bekleniyor.

Macron’un, partisinin bu ayın başlarında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Ulusal Miting’de ağır bir yenilgiye uğramasının ardından çağrıldığı bu seçimler, onun başkanlık döneminin kalan üç yılını bir AB üyesi ile tuhaf bir ortaklık içinde tamamlamak zorunda kalmasıyla sonuçlanabilir. muhalefet partisinden bir başbakan.

Kuzeydeki Henin-Beaumont kasabasındaki Ulusal Cephe partisi sonuçlar açıklanırken kutlamalar yaptı ancak Marine Le Pen önümüzdeki Pazar günkü seçimlerin belirleyici olacağını hemen vurguladı.

Doğum gününü kutlayan kalabalığa şunları söyledi: “Demokrasi konuştu ve Fransız halkı Ulusal Miting’i ve müttefiklerini ilk sıraya koydu; pratik olarak Macron’un bloğunu sildi.” ve şunu ekledi: “Hiçbir şey kazanılmadı – ve ikinci tur belirleyici olacak.”

Başbakan olacak 28 yaşındaki parti lideri Jordan Bardella da Paris’teki Ulusal Cephe genel merkezinde yaptığı konuşmada Le Pen’in mesajını yineledi.

Bardella, “Önümüzdeki Pazar günü yapılacak oylama Beşinci Cumhuriyet tarihindeki en belirleyici seçimlerden biri” dedi.

READ  Hindistan'da içinden mantar çıkan bir kurbağa. Araştırmacılar daha önce hiç böyle bir şey görmemişti

İlk tur öncesinde yaptığı iyimser konuşmada Bardella, Ulusal Mitingin yasaları geçirmek için müttefiklerin oylarına ihtiyacı olacağından azınlık hükümetini reddedeceğini söyledi. Ulusal Miting mutlak çoğunluğu elde edemezse ve Bardella sözüne sadık kalırsa, Macron teknokratik bir hükümet kurmak için aşırı soldan veya tamamen başka bir yerden bir başbakan aramak zorunda kalabilir.

Yves Hermann/Reuters

Marine Le Pen, 30 Haziran 2024’te Henin-Beaumont’taki bir sandık merkezinde oyunu kullanıyor.

Benzeri görülmemiş sayıda sandalyenin üç yönlü ikinci tura çıkacağı bir dönemde, merkez ve sol partilerin milliyetçileri ve göçmenlik karşıtı grupları engellemek için bireysel sandalyelerden çekilip çekilmeyeceğine karar vereceği bir haftalık siyasi pazarlık yapılacak. Uzun süredir Fransız siyasetinde dışlanmış olan RN, çoğunluğu kazanamadı.

Geçmişte Ulusal Miting (önceki adıyla Ulusal Cephe) ilk tur oylamada güçlü bir performans sergilediğinde, daha önce sol ve merkezci partiler onun iktidara gelmesini engellemek için birlik olmuştu. “sıhhi bariyer”.

Marin’in babası ve Ulusal Cephe’nin onlarca yıldır lideri olan Jean-Marie Le Pen’in 2002 başkanlık seçimlerinde Sosyalist aday Lionel Jospin’i beklenmedik bir şekilde mağlup etmesinden sonra, Sosyalistler ağırlıklarını merkez sağ aday Jacques Chirac’ın arkasına vererek ona seçimlerde ezici bir zafer kazandırdı. seçimin ikinci turu.

Bu ayın başlarında kurulan sol koalisyon Ulusal Cephe, Ulusal Cephe’yi çoğunluktan mahrum bırakmak amacıyla, ilk turda üçüncü olan tüm adaylarını geri çekeceğine söz verdi.

Özgür Fransa partisinin en büyük partisi olan İsyancı Fransa partisinin lideri Jean-Luc Mélenchon Pazar günü destekçilerine, “Talimatlarımız açık; daha fazla oy yok, Ulusal Miting için daha fazla koltuk yok” dedi.

Dimitar Delkov/AFP/Getty Images

Protestocular, 30 Haziran 2024’te Paris’teki Place de la République’de ilk tur parlamento seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından aşırı sağa karşı gösteriye katılıyor.

Mélenchon, “Önümüzde uzun bir hafta var ve herkes vicdanıyla kararını verecek ve bu karar uzun vadede ülkemizin geleceğini ve her birimizin kaderini belirleyecek.”

READ  Hindistan'daki Himalaya Gölü'ndeki selde 18 kişi öldü, 100'e yakın kişi de kayboldu

Ulusal Değişim Cephesi’nin daha ılımlı bir parçası olan Yeşiller Partisi’nin lideri Marine Tondiller, Ulusal Mitingi çoğunluktan mahrum bırakmak için Macron’a bazı sandalyelerden çekilmesi yönünde kişisel bir çağrıda bulundu.

“Size güveniyoruz: Üçlü bir yarışı üçüncü bitirirseniz yarıştan çekilin ve ikinci tura katılmaya hak kazanamazsanız, destekçilerinizi Cumhuriyetçi değerleri destekleyen bir adaya oy vermeye davet edin” dedi.

Macron’un Ralli partisindeki müttefikleri de destekçilerine aşırı sağın iktidara gelmesini engelleme çağrısında bulundu ancak oylarını tartışmalı Mélenchon’a vermemeleri konusunda uyardı.

Macron’un himayesi altındaki ve görevden ayrılan başbakan Gabriel Attal, seçmenleri Ulusal Cephe’nin çoğunluğu kazanmasını engellemeye çağırdı, ancak Mélenchon’un Fransa Bükülmez partisinin aşırı sağ bir hükümete “güvenilir bir alternatifi engellediğini” söyledi.

Macron’un bir başka müttefiki olan eski Başbakan Edouard Philippe şunları söyledi: “Oylar yalnızca Ulusal Miting adaylarına değil, aynı zamanda temel ilkeler konusunda anlaşamadığımız itaatkar olmayan Fransız adaylara da verilmelidir.”

Taktik oylamanın Ulusal Cephe’nin çoğunluğu kazanmasını engelleyip engelleyemeyeceği belli değil. Pazar günkü oylamada Ulusal Cephe yakın zamana kadar hayal bile edilemeyecek yerlerde destek kazandı. Sanayinin kalbi olan Kuzey Bölgesi’nin 20. seçim bölgesinde, Komünist Parti lideri Fabien Roussel, daha önce hiçbir siyasi deneyimi olmayan Ulusal Cephe adayına ilk turda mağlup oldu. Komünistler 1962’den beri koltuğu elinde tutuyorlardı.

Abdel Sabour/Reuters

Jean-Luc Mélenchon, 30 Haziran 2024’te Paris’teki bir oy verme merkezinde oyunu kullanmadan önce oylama kağıtlarını topluyor.

Macron’un Fransa’da 1997’den bu yana ilk kez erken seçim çağrısı yapma kararı, ülkeyi ve hatta en yakın müttefiklerini bile şaşırttı. Pazar günkü oylama gerekenden üç yıl önce ve Macron’un Ennahda partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Ulusal Cephe’ye yenilmesinden sadece üç hafta sonra yapıldı.

Macron, 2027’ye kadar sürecek olan son başkanlık döneminin geri kalanını tamamlama sözü verdi, ancak şimdi “bir arada yaşama” olarak bilinen nadir bir düzenlemeyle, bir muhalefet partisinden bir başbakan atamak zorunda kalma ihtimaliyle karşı karşıya.

READ  Beryl Canlı Güncellemeleri: Tropik Fırtına Teksas'a doğru ilerlerken kasırga gücünü yeniden kazanıyor

Fransız hükümeti, cumhurbaşkanı ve parlamentodaki çoğunluğun aynı partiye ait olduğu durumlarda yasa çıkarma konusunda herhangi bir sorun yaşamıyor. Durum böyle olmadığında işler durabilir. Başkan ülkenin dış, Avrupa ve savunma politikasını belirlerken, parlamento çoğunluğu emekli maaşları ve vergiler gibi iç yasaların çıkarılmasından sorumludur.

Ancak bu yetkiler örtüşebilir ve bu da Fransa’yı anayasal bir krize sürükleyebilir. Örneğin Bardella, Ukrayna’nın Rus işgaline direnmesine yardım etmek için asker göndermeyi reddetti (Macron’un öne sürdüğü bir fikirdi) ve Kiev’in Rusya içindeki hedefleri vurmak için Fransız askeri teçhizatını kullanmasına izin vermeyeceğini söyledi. İç ve dış politika arasındaki çizginin bulanıklaştığı bu gibi anlaşmazlıklarda kimin iradesinin galip geleceği belli değil.

Geoffroy van der Hasselt/AFP/Getty Images

30 Haziran 2024’te Paris’teki Place de la République’de Fransa parlamento seçimlerinin ilk tur sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhuriyet Anıtı üzerinde duran protestocular, yürüyüşe katılmak üzere ışıkları yakıyor.

Aşırı sağcı bir hükümet mali ve anayasal bir krize yol açabilir. Ulusal Miting, Fransa’nın bütçesinin Brüksel tarafından acımasız bir kesintiye maruz kalabileceği bir dönemde, Macron’un emeklilik reformlarının geri alınmasından yakıt, gaz ve elektrik vergilerinin düşürülmesine kadar cömert harcama sözü verdi.

Avro Bölgesi’ndeki en yüksek açık seviyelerinden birine sahip olan Fransa’nın, Avrupa Komisyonu’nun yeni mali kurallarına aykırı davranmamak için bir kemer sıkma dönemine girmesi gerekebilir. Ancak Ulusal Cephe’nin harcama planları uygulanırsa, Fransa’nın bütçe açığının hızla yükselmesine neden olabilir; bu durum tahvil piyasalarını ürküttü ve Liz Truss’un İngiltere tarihindeki en kısa görev süresine atıfta bulunarak yaptığı gibi bir mali kriz uyarılarına yol açtı. .

Macron, Pazar akşamı yaptığı kısa açıklamada, büyük katılımın “Fransız seçmenlerin siyasi durumu netleştirme arzusunu” gösterdiğini belirterek, destekçilerine ikinci turda toplanma çağrısında bulundu.

“Ulusal Miting karşısında, ikinci tur için geniş ve açıkça demokratik bir Cumhuriyetçi Mitingin zamanı gelmiştir.” dedi.