Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Siyasi rakibi Evo Morales, Bolivya cumhurbaşkanının bir “kendi kendine darbe” düzenlediğini iddia etti.

Siyasi rakibi Evo Morales, Bolivya cumhurbaşkanının bir “kendi kendine darbe” düzenlediğini iddia etti.

LA PAZ (Bolivya) (AFP) – Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Pazar günü, siyasi müttefiki haline gelen rakip Devlet Başkanı Luis Arce’yi, geçen hafta seçmenler arasında siyasi puan kazanmak için bir “kendi kendine darbe” düzenleyerek Bolivyalıları aldatmakla suçladı ve keskin bir oylamanın sinyalini verdi. ilişkide düşüş zaten gergin.

Morales başlangıçta ülkedeki en güçlü seslerden biriydi ve seçime katılan yaklaşık 200 askeri personel şöyle diyordu: Çarşamba günü zırhlı araçlar eşliğinde Bolivya hükümet sarayına doğru yürüdüler “Darbe” girişiminde bulundular. “Bu ayaklanmalara karışan herkesin tutuklanması ve yargılanması” çağrısında bulundu.

Ancak Pazar günü Morales yarışan diğerlerine katıldı Ars Popülaritesinin çok düşük olduğu bir dönemde Bolivyalıların sempatisini kazanmak amacıyla olayı bizzat kendisi düzenledi.

Morales, Pazar günü yerel bir radyo programında Arce’nin “gerçeğe saygı duymadığını, bizi aldattığını ve sadece Bolivya halkına değil tüm dünyaya yalan söylediğini” söyledi. Morales ayrıca X’teki bir gönderide askeri harekata ilişkin bağımsız bir soruşturma yapılması yönünde çağrıda bulundu.

Morales, darbe girişimine öncülük ettiği iddia edilen eski general Juan José Zuniga’nın suçlamalarına destek veriyor. Morales, Zuniga’nın meslektaşlarına ve ailesine planı hakkında önceden bilgi verdiğini söyledi. Gözaltındayken yetkililere Arce’nin kendisine “ihanet ettiğini” söyledi..

Başkan bana şunları söyledi: Durum çok karmaşık ve çok kritik. Arce, Zuniga’nın aktardığına göre “Popülerliğimi artıracak bir şeyler hazırlamak gerekiyor.”

Arce’nin siyasi düşmanları bu teoriyi hızla benimsedi ve buna “kendi kendine darbe” adını verdi.

Kelepçeliyken “Bir noktada gerçek ortaya çıkacak” Zuniga sırasında gazetecilere şunları söyledi: Hapishaneye götürülüyor Cumartesi.

Morales’in gecenin ilerleyen saatlerinde yaptığı açıklamalar komşu Arjantin’de de yankı buldu. Sağcı Arjantin Devlet Başkanı Javier Meli’nin hükümeti, istihbarat raporlarına dayanarak darbe girişimini “sahte” ilan etti ve Çarşamba günü işlerin gidişatının “pek inandırıcı olmadığını” söyledi.

READ  Bir Bakışta Rus-Ukrayna Savaşı: İstilanın 290. Gününde Bildiklerimiz | Ukrayna

Bu, bölgedeki liderlerin Ars ile dayanışma için sıraya girdiği Çarşamba gününden bu yana büyük bir değişim.

Cumhurbaşkanlığı Bakanı María Neela Prada, Pazar günü devlet televizyonunda Morales’e yanıt vererek onu “ülkemizi yağmalamayı amaçlayan emperyalizmin kuklası ya da aracı olmaması” konusunda uyardı. “Faşist sağın” “tarihi çarpıtmak” istediğini söyledi.

“En çok kındığım şey Evo Morales gibi solcu olduğunu iddia eden kişilerin ülkemizde darbe ve başarısız darbenin ne olduğu konusunda ideolojik dalgalanmalar yaşamasıdır” dedi.

Morales, Bolivya’da, özellikle de koka yetiştiricileri ve sendikalar arasında hâlâ büyük bir nüfuza sahipken, Arce, artan bir hoşnutsuzlukla karşı karşıya. Ülke ekonomik kriz yaşıyor.

Arce’nin arkadaşı olan Morales, 2019’da anayasaya aykırı bir şekilde üçüncü dönem için aday olup sürgüne kaçmasının ardından çıkan huzursuzlukların ortasında başkanlıktan istifa etti ve olayın darbe olduğu konusunda ısrar etti.

Olay, muhafazakar Jeanine Anez’in kısa süreliğine tartışmalarla dolu bir dönem olan geçici başkan olarak görev yapmasına yol açtı. Anez, Morales’in istifasının ardından yasadışı bir şekilde başkanlığı devraldığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasını çekiyor.

Bolivya’nın 2020 seçimlerinde Morales, İspanyolca kısaltması MAS olarak bilinen Sosyalizm Hareketi’nin adayı olarak Arce’yi destekledi.

Ancak Morales’in kendi isteğiyle sürgünden dönmesi ve daha sonra 2025 seçimlerinde MAS adayı olmak için Arce’ye karşı yarışmayı planladığını açıklamasıyla ilişkileri bozuldu. Morales’in müttefikleri Arce’nin Kongre’deki yasama gündeminin çoğunu bloke ettiğinden, mücadeleleri giderek daha sert hale geldi.

Arce, Associated Press’e “Siyasi olarak saldırıya uğradık” dedi. Cuma günü bir röportajda. Ama yine “saldırmadık”.

Anlaşmazlık birçok Bolivyalıyı kızdırdı ve Morales’in Pazar günkü yorumlarının meseleleri sakinleştirmeye yardımcı olması pek olası değil.

Morales, yerel radyo programı “Causation Coca”da olayın Bolivya ve ordusunun imajına zarar verdiğini hissettiğini söyledi. Ayrıca Arsi ile dayanışmasını dile getirdiği için özür diledi.

READ  Parisliler bazı SUV'lar için üçlü park ücretini oyladı